bugün

isviçre.
ısveç.
norveç.
danimarka demek isterdim lakin portekiz.
Yunanistan. Rodos ve kos adalarını görme şamsım oldu. Mükemmel derecede sıcak, terbiyeli yerleşik bir halk, bizim esnafı götünden sike sike adam etmesi gereken bir hizmet anlayışı olan esnaf..
Uzo eşliğinde iki kişi kallavi bir akşam yemeği yiyorsun 50 euro. Bodrum'un en sikko balık restoranına git 400 tl dayarlar. Tesis kalitesi yok ama, insan kalitesi, toplum kalitesi üst düzeyde. Artı bizim barzo tesis sahiplerine vereceğiniz parayla çok kaliteli, sınırsız yeyip içerek,eğlenerek tatil yapabilirsiniz. Hem hemen hemen tüm esnaf türkçe biliyor. Paranızı ege ve güney akp yardakcısı, doğa katili işletmecilere yedirmeyin. Yunanistan'a gidin, medeniyet neymiş, hizmet neymiş, yemek neymiş görün.
izlanda.
ülkemize benzerliğinden ötürü olsa gerek barcelona gerçekten hoş bir şehir. Ucuzluğu olsun insanları denzi güneşi.. güzel işte.
türkiye.
Başta italya olmak üzere sırasıyla, küba, jamaika, yeni zellanda.
Türkiye'dir. Buradan başka bir ülkede hakkaten yaşayamam. Başka hangi ülkede ata sporumuz makine izlemeyi gerçekleştirebilirim.
memleketim başkurtistan sonra Tıva cumhuriyeti. Hakasya, illa ayaz olacaksa yakut cumhuriyetidir.
Belçika işviçre ve isveç.
(bkz: italya)
iskandinav ülkeleri nedense bana hep yakın gelmiştir.
(bkz: shire).

boyu boyuma, ayak kılı ayak kılıma uygun bir sürü insan var oralarda.
(bkz: ingiltere)
Hollanda.
isveç.
Güney kore

Ve

irlanda.

Küçüklüğümden beri anlam veremediğim bir sempatim var bu ülkeye.
norveç ve italya.
yeni zelanda
Finlandiya.
Litvanya.
Yunanistan.
papua yeni gine.
(bkz: kürdistan)