bugün

(bkz: alfred hitchcock)
benden öğrendiklerini kızlara mı yazıyorsun a...cık.
tartovski, nuri bilge ceylan, zeki demirkubuz, akino kurasova, makbett bu aralar favori yönetmenlerimdir.
(bkz: david lynch) .
Nuri Bilge Ceylan
Uğur Yücel
Tarantino
Yavuz Turgul
Cohen Biraderler
Ve tabi ismini adam gibi yazamadığım innratu.
lucile hadzihalilovic
gaspar noe.
Zeki demirkubuz.*
wong kar wai
nacer khemir
tarkovsky
nuri bilge ceylan
tony gatliff
kim ki duk
abbas kiyarustami
giuseppe tornatore
darren aronofsky
pedro almadovar.
1) (bkz: stanley kubrick) Ben bu adamı niye seviyorum onu bile bilmiyorum. Her ayrıntıya dikkat etmen gerekir filmde, Zevk almak için değil de entelektüel çalışma olarak görmen gerekir izlemi. Bu kadar yoğun bir anlatımın üstüne bir de inatla mesajlarını ayrıntılara sakladığından bir çok şeyi sonradan fark edersin.

2) (bkz: andrey tarkovsky) Adam... Kendi ekolü vardır desek yalan olmaz. Günümüz kutsal odununu taklit eden rus sineması çok gerisinde, öğreneceği çok şeyi var. Bu arada 2001 bir uzay macerasına ki kubrick çekmiştir doğunun cevabıdır solaris. Kubrick batı için neyse tarkovsky de doğu için odur. Favorim kubrick olmasına rağmen kendime yakın gördüğüm bu yüzden tarkovsky.

3) (bkz: Alfred Hitchcock)Sinema dünyasını deyim yerindeyse adam eden, salt eğlence olmanın ötesinde kurgu derinliğini katan entelektüel birikim koyan yönetmen.

4) (bkz: charlie chaplin) tamamen onun dönemine göre yaptığı işlerin sinema tarihine etkisinden girer bu sıraya, filmlerini izlemek eğlencelidir falan filan ama bir derinlik yoktur.

5) (bkz: Steven Spielberg) Bir tane baba iki diğer top 100 filmi vardır. AI filminde beklentimin altına düştü, o konu kubrick tarafından çok daha iyi işlenebilirdi.

6) (bkz: Francis Ford Coppola) üç tane efsane filmi var bunun da. Kendisi the godfather serisinin yönetmeni olmasa ismi pek de bilinmez kanımca. Tek Apocalypse Now yetmezdi onu bu listeye sokmaya. Fakat the godfather serisi sinema tarihinin en iyi serisi oldu. Coppola da tam bu filme uygun adam. Kendi birikimi çok olmasa da uygun senaryo ve oyuncularla uygun zamanda, yani biraz da şansıyla başardı.

7) (bkz: Christopher Nolan) Kendisi bilim kurgu dünyasının içinde bulunduğu çizgi roman uyarlaması masturbasyonundan kurtulmasında etkili olabilecek bir isim ilerde. Umarım bu tip filmler yerine daha ayağı yere basan interstellar tarzı filmler çeker.
(bkz: Onur ünlü)
Krosowa ve üç renk serisini izledigim günden bu yana. kieslowski.
Güzel tavsiyelerine kulak astığım detaycı bir bilirkişi sayesinde Gaspar Noe.

Edit: dadandın eskilerin telefon sapığı gibi tamam anladım ama bunu niye eksiledin şekerim? Bir gel anlat tanışalım ne senin derdin çözmeye çalışalım olmadı mektebe falan götüreyim seni sinirlerin yatışsın ne dersin?
Stanley kubrick
David lynch
Nuri bilge ceylan
Abbas kiarostami
Bernardo bertolucci
Charlie chaplin
Elia kazan
Andrei tarkovsky
ingmar bergman
Akira kurosawa
Alfred hitchcock
Majid majidi
Michael haneke
Andrei zvyagintsev
Quentin tarantino

Listeyi güncellerim bi ara. Ayrıca sıralama yok. Hepsini bağrıma basarım.
zeki demirkubuz değildir.
(bkz: christopher nolan)
(bkz: quentin tarantino)
(bkz: stanley kubrick)
tarantino
Zeki demirkubuz

kim eksiledi amk ?
Zeki demirkubuz
Onur ünlü
Serdar akar
ömer lütfi akad
Zeki ökten.
Buraya boşuna kubrick kasmayın ekşi'de değiliz.
Benim favorilerim (bkz: stanley kubrick) ekstradan (bkz: david cronenberg)
(bkz: muhsin mahmelbaf)
j j abrams.
Sam raimi.
(bkz: francis ford coppola)
(bkz: Quentin Tarantino)
(bkz: Martin Scorsese)
fatih akın.
derviş zaim.
onur ünlü.
inan temelkuran.
orhan eskiköy - özgür doğan.
mahmut fazıl coşkun.