bugün

hemen hemen her konuda almis yurumus, hassaten psikoloji/psikiyatri konusunda da tavan yapmis durum. yas ortalamasinin kucuklugune mi, iq seviyesinin dusuklugune mi, egitim/ogretim yetersizligine mi yorsam bilemedim.
kahvehane muhabbetinden oteye gidemeyen tonlarca entry. kardesim bilmiyorsun yazma. tamam her yazdigin da duvara asilcak nitelikte olmasin da en azindan okununca mide krampina sebep olmasin.
herkes herseyi bilmek zorunda degil.. kimsenin de boyle bir beklentisi yok. ama bi zahmet yazarken de iki olcup bir bicin. bu kadar ucuz olmamali bi yerlerde yazma hakki elde etmek..
komiklik yapcam diye sebek olan nice yazara burdan husumetlerimi iletirim.

ayrica dun hizimi alamadim konuya derinlemesine daldim. soyle ki;
(bkz: sozlukte bir tane kafa dengi adam bulamamak)
bilmemekten ziyade dusunmeden, fevri hareket eden yazarları gördükce üzüntü veren konudur.
geçen hafta en çok entry giren yazar sıralamasında gözükmek istemek yerine geçen haftanin en beğenilen entryleri listesine girmek istemekle çözülecek sorundur.
sadece sözlük özelinde olmayan durumdur..

bilimden, sanattan, siyasi düşünceden/oluşumdan, kısacası üst düzey, kaliteli yaşam gustosundan giderek uzaklaşan genç nesil maalesef cehalete doğru sürüklenmektedir ve bu da kanserli bir hücre gibi yaşamımızın her alanına sirayet etmektedir.
mevcut durumu yalnızca "12 eylül sonrası apolitize olmuş gençlik" söylemiyle açıklamaya çalışanlar olacaktır elbette ama sanırım bu noktada bir yerden sonra tıkanılacak ve hamaset edebiyatı devreye girecektir.
sanırım sorunun temeli köylülüğünü aşamamış bir toplumun kentleşme sürecine hızla dahil olma çabasıdır. 12 eylül yalnızca bu saçma çabaya krema olmuştur. ve tabii ki internet. herkese neredeyse her şeyi yapma/yapabilme gücü sağlayan bir tuhaf ortam/medya. tabii ki bu kadar büyük bir bomba eğitimsiz bir toplumda kullananın elinde patlayacaktır. yazıdan zaten uzak duran genç bünye yaşamına giren ya da içine doğduğu bu sistem ile görselliğe daha bir kayacak ve giderek tüm zamanını ölçüp tartmaksızın buraya adayacaktır.
ve hepimizin bildiği üzere "maalesef" düşünmek için bilmek/öğrenmek, bilmek/öğrenmek için ise ekseriyetle okumak gerekir. bundan uzaklaşmak kişinin kültürel intiharıdır.
yanlış önermedir. esasen sosyal hayatta olsun, sözlük ortamında olsun, bilmeyen, bilmeden atıp tuatan insan modeli epey fazladır. ama biz bunun ayırdına sosyal hayatta hemen vakıf olurken, sözlük ortamında sadece nicklerle tanımlama olduğu için geç anlamakta ve anlayınca tepki göstermekteyiz. sözlükte dangur dungur yazan insan modelini sokakta görsem saniyesinde anlarım misal. e şimdi net ortamına anlaşılmıyor ki. adam 15 yaşında ergen bünye de olabilir, ciddiyetsizliğin sınırlarını aştığı aklı havada da olabilir. nereden bilmeli bunu.

şöyle bir uygulama olsa en azından, yazarların kişisel sayfaları olsa da, zıpır gençliği ciddiye alıp entry yazmaya çalışmasak..
misal ben cahilim. ama entel kunteller gibi haddimi aşıp herşeyi genellemem. kimseyi olduğu şey için suçlamam. kim olduğumu unutup bilmediğim konuda ahkam kesmem. keşke bütün cahiller böyle olsa.
güncel Önemli Başlıklar