bugün

sözlük yazarlarının 2013 yılı türkiye ekonomik büyümesine istinaden yaptıkları tahminlerdir.

rosava'nın tahmini ise yüzde 4 ile yüzde 5 arasında bir ekonomik büyüme gerçekleşeceği yönündedir.
yüzde 31.

onu da hükümete ve yardakçılarına patlatacağım.
yine komiklik yapmaya çalışanlar görülmüştür.
yine hükümeti savunmaya çalışanlar görülmüştür.
ekonominin büyümesi genel olarak ülke nüfusunu ilgilendirmediğinden çokta mühim olmayan büyümedir.

hükümetin kayırdığı bir güruh vardır, geri kalanlar da sırf ekonomi düzgü gibi hissetsinler diye kredi kartı verilen ve bankaya eşşek yüküyle borçlandırılan zavallılardır.

25 milyon "kişi" var bu ülkede 2 ay üst üste asgarisini ödediği için kredi kartından gri listede olan.

hala daha adam diyor ki; vay efendim ekonomi süper. evet canım süper, gırtlağa kadar borçlusun. ama süper.

bu borçlu ve maaşlı adam için ekonomi büyümüş küçülmüş ne önemi var? sırf artistliktir, saçmalıktır efendim.
bu yılda götten uydurulmuş büyüme rakamlarıyla kandıracaklar bizi. benim tahminim, ekonomi olduğu terde sayar, başbakan da biz hesapladık % 4.12 büyüdük der geçip gider.
yüzde 12,5 falan.
bunun bana ne faydası var dedirten büyümedir.
benim cüzdanımdaki kriz giderek derinleşiyorsa ekonomi büyümüş küçülmüş beni ilgilendirmez. ülkenin %70'i ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyorsa ekonomi kalan %30 için büyümüştür, diğerleri için nispi olarak resesyondadır.
bu büyüme adil değil.
(bkz: lorenz eğrisi)
(bkz: gini katsayısı)
çok büyüdü öyle böyle bir büyüme değil rakamlarla anlatılamaz bile.
adı ekonomi gibi gözüküp vergi büyüme tahminidir. Büyürsek güzel büyümeyi başaramazsak kötü bir durumdur
iki yıldan beri kışlık bir mont almak için çıkıp en son aldığım kışlık mont fiyatıyla aynı kalitedeki montların arasındaki uçurumu görünce "sikerim bu yıl da eskisiyle idare ederiz" büyümesidir. Lan bir de ben bekar adamım, çoluk çocuk olsa ne bok yiyeceğiz merak ediyorum.

not: Art niyetli olarak olumsuz atmosfer üretmeye çalışıyorum, haklısın akepeli gardaş, senin sırtındaki montu herhalde akp alıyor. veya da soğuktan beynin donmuş.

ek: beyni donmuş aynı zamanda ahlaksız da, kendi açtığı başlığı diriltmek için girdi yazıp akabinde de silen ahlaksız.
mekez bankası yüzde 4 üzeri bir beklenti içindedir.
kasıktan dize kadar. o da vatandaşın gözüne girer tabii.
şahsi ekonomik büyümemiz en kötüsünden yüzde 3+3.
elektrik, doğalgaz, su, mazot, yol, sigara zammı ile mi!

evet hükümetin malvarlığı büyüyebilir.
40 tl civarıdır..
tahmin değil lan, asgari ücret..
merkez bankasının birbuçuk, iki yıl aradan sonra ilk defa faiz oranlarını 50 puan değerinde düşürdüğü düşünülürse, piyasaların durgun geçmesi beklenildiği, büyümenin çok da iç açıçı olmayacağını ve bunlara dair önlemler aldığını söyleyebiliriz. hele de zorunlu rezerv oranlarında değişiklik yapacaklarını belirtmeleri, 2013'de düzgün politikalar izlenmezse, büyümekten eser görünmeyeceğinin işaretidir. gerçi 2012 son çeyrek rakamları fena değildir. fakat bu 2013'ün de iyi olacağı anlamına gelmemektedir. %4.5 ya da %5 ülke için mükkemmel bi sonuç olacaktır, hele de avrupa bu haldeyken...
(bkz: üçbuçuk)
anlayana...
kdv , ötv ve kafası dahil 17 cm dir .

hunharca büyüyor bu ekonomi .
ünlü eknomist andrew glaçkopiç rosova nın götü göbeği büyütmesiyle doğru orantılı olacak büyümedir. aralarındaki tek fark; biri bilgisayar başında boş yazılar yazarak büyütür, biri ekonomik dalgalanmaların etkisiyle... ama ikisi de doğru orantılıdır.
%3-4 arası olan tahmindir.
uluslararası derecelendir kuruluşu fitch'te yüzde 3,8 büyüme tahmini yapmıştır.
güncel Önemli Başlıklar