bugün

sözlük yazarlarının kahvaltılarında tercih ettikleri hazır ya da yapımı pratik henüz keşfedilmemiş kahvaltılık tercihleridir.

hazır olarak ajvar,

elle yapım olarak:
zeytinyağının içerisine beyaz peynir ve çeşitli baharatlar atılarak hazırlanmış ekmek banmalık bir sos.
patatesli, patlıcanlı, biberli yumurta. küp şeklinde doğradığınız patlıcan ve patatesle beraber kuşbaşı doğranan yeşil biberleri tavada kızartın. fazla yağını süzüp yumurta ekleyin. üzerine kırmızı biberle servis edin. lezzetli. tuzu da unutmaaa!

bir de patates kızartacaksanız dolaptaki buruşmaya yüz tutmuş havuçları da kızartın onunla. yemeseniz bile faydası geçer patatese.
biraz yaratıcı olun mutfakta gençler. isviçreli bilim adamları der ki: mutfakta yaratıcı olan... neyse lan acıktım ben.
kolay pizzadır. ekmekler dilimlenir, üzerine biraz yoğurt ve peynir karıştırılarak sürülür, üzerine 1 dilim domates, 1 dilim sucuk ve 1 parça biber, en üste bira kaşar fırına verilir, afiyetle yenir.
sütün kaymağının un ve şeker katılarak tavada pişirilmesiyle yapılan girit'e özgü lezzetli bir kahvaltılık olarak ısteka önerilir.
ikilileri deneyin. tahin-pekmez, tahin-yoğurt, bal-yağ, yağ-reçel. Mümkünse kahvaltıyı da sevdiğinizle yapın tam ikili olsun.
pastırma ve çay.
(bkz: ciğer kebabı). diyarbakırlı olmak bir ayrıcalıktır.
toki(ismi ben koydum, zorunda mıyım). patatesleri rendele hatta şeklilli rendeyle. yap bunu artık manitana. yay hafif yağlı tavaya, hafif ateşte kızart. tam kızarmadan üzerlerine herhangi peynir parmesan mesela(e olcak o kadar manitan var)dök, hafif şişecektir, kırmızımsı bir hal alır tam yutmalık. patateslere hafif karabiber. ama çok tuz olayına girme malum peynir tuzlu anladın di mi? afferin tuz yok hem kötü bişey tuz. güzel artistik bir toki hazır.yanına bir şekilli kesilmiş sosisi de kızartarak koy ve cherry domates, bir yaprak maydonoz da öbür tarafına koyarsan çok klas, avrupa işi bir kahvaltın olur. yanına 2 dilim ısıtılmış tost ekmeği, üzerine reçel, fıstık kreması eşliğinde. pariste yesen 12 eu-15 eu verirsin. daha ne olsun.
önce zeytinyağına sonra zahtere banılarak yenen sıcak ekmek gözümde tek başına bile yeterlidir.
evet sevgili muftaksever bekarlar. bir diğer kahvaltılığımız geliyor. malum akdeniz tarzı beslenme en sağlıklı hafif mutfak. bir kaseye zeytinyağı"mızı" döküyoruz. çeyrek ,yarım kafamıza göre. fesleğen, kırmızı pul biber, kekik, varsa mercan köşk yoksa unut gitsin, bir iki damla balzamik sirke damlatıyoruz ve belki yine birkaç damla soya sosu. karıştırıyoruz. sonra içine bir adet defne yaprağı(varsa yoksa unut gitsin dostum bekar adamsın sen). sonra taze çıtır çıtır paris sokaklarına has baget ekmeğimizi mahalle fırınımızdan gazeteye sararak almıştık zaten ne almadın mı? hemen bakkala fırına koşup taze, çıtır bir ekmek türü temin ediyoruz.(eee kalite olcaz biraz) çekirdekli ekmek mi dersin, ya da zeytinli, susamlı ekmek mi, büyük boy simitlerden o da yoksa taş ekmek ne diyeyim ben sana. bandıra bandıra çayımızla lüpletiyoruz. afiyet olsun efendim.
közde pişmiş acı biber sıcak köy bazlaması yayık ayran.
mideniz sağlamsa ve aceleniz varsa: (bkz: kola)
hem uyandırır, hem bir kaç saatlik enerji sağlar.
bayat peynirli cips.
Yumurtalı patates veya patatesli yumurta.
amerikan usulü şekerli krep:

yarım litre süt ile 3 yumurtayı çırpın.
içerisine 3,5 su bardağı un ve 1 su bardağı şeker ekleyin. 3-4 paket kabartma tozuda koyun.
iyice çırpın, fena çırpın. en az 1 saat buzdolabında bekletin.

bir parça katı yağı havlu peçeteye sarıp öyle sürün tavaya. hazırladığınız hamurdan 1 yemek kaşığı dökün tavaya. kreplerin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz döktüğünüz miktarla ama bir avuç içi büyüklüğü idealdir. hamurun üstünde kabarcıklar oluştuğunda spatulayla çevirin. çevirmesi zor iştir dağılmasın dikkat, şap diye çevirmeyin. bu kreplerin ideal rengi yumuşak bir açık kahverengidir.

deneme yanılma yöntemiyle öğrenirsiniz pişirmesini. yalnız değiyor. çok tatlı çok güzel bir kahvaltılık oluyor. reçel, çikolata, bal, kaymak, pekmez gibi tatlı şeylerle yersiniz, tuzlu şeylerle de güzel gidiyor. özellikle krem peynir süper oluyor.
allah nur içinde yatırsın rahmetli enişteden gece gece aklıma gelen tarifi vereyim de tam olsun:

kurutulmuş acı urfa biberini haşlayıp yumuşattıktan sonra, yine acı biber salçası ile tereyağında kavurarak. elde edilen yemek mi diyeyim artık kahvaltılık mı olur, yoksa bir işkence metodumu dersiniz sıcak çayla birlikte götürün...

ekmeği banıp yandım diyerekten çaya saldırın, çayı yudumlayıp öldüm diyerekten ekmeğe abanın... daha marjinal alternatifi olan beri gelsin *
ekmekler dilimlenir, bir kase içinde 2 yumurta ( kişi başı 2 yumurta olarak düşünün 5 dilim ekmeğe gidiyor 2 tanesi) kaşar rendesi ve peynir koyup iyice bulamaç haline getirin.. daha sonra ekmeklerin üzerine sürün. ekmeklerin üzerine arzu ve isteğe göre kırmızı toz biber, kekik, nane ekleyebilirsiniz. kaşarlar eriyene kadar fırınlayın.
kuymak . zeytin peynir reçel.
çok kızarmış sosisli yumurta.
Bu aralar bal kaymak a sardım. Bi de kahvaltının en sonunda yiyorum. Sıra gelse diye bekliyoruö resmen.
Otlu peynir ahududu reçeli simit ve tabiki çay.

Ayrıca otsuz peynir memesiz kız gibidir.
yiyecekler;

(bkz: patates salatası)
(bkz: çoban salata)
(bkz: peynir)

içecekler;

(bkz: çay)
(bkz: çamlıca gazoz)
(bkz: vişne suyu)
imdat lan imdat.
peynir, zeytin, tereyağından bıktık.
sabahları da doymakk istiyorum. öğlen yediğim bir adana olsun bir kokoreç olsun, o seviyede bir keyif yaşamak olsun ama yok.
güncel Önemli Başlıklar