bugün

öncelikle manipüle; bir kişiyi / kurumu kendi çıkarlari doğrultusunda kullanmak.

sözlükte ağır abilik taslayıp at koşturmaya meraklı yazarların yapabileceklerine inandıkları davranış. devamlı mesajlarla modların kafasını şişirmek, "yeter laaan" diyen bir modun dayanamayıp başlık açması vs. vs.

iyi de bu ortamı hazırlayanlar kimdir acep ?? sözlüğün ilk günlerinden beri(birkaç aylık kaybımızı da duyduk) hoşgörü ortamı diye lanse edilmiş ve diğer sözlüklere göre daha rahat bir ortam olarak tanıtıldı uludağ sözlük. forumsal bir sözlük gibi.

yazarlar baya sevgi pıtırcığı oldu sonra. bak işte bu hesapta yoktu. çünkü bir sorunu bir yazarın günde 10 mesajla belirtmesi farklı 10 yazarın günde 10 mesajla belirtmesi farklı, e kafa ziker bu kadar mesaj her gün her gün.

iyi de biraz da dışardan bakmak gerekir, ben memnunum modlardan diyen kaç yazar vardır.(yazar dediysem her uludağ sözlük kullanıcısı değil, işi bilen azınlık) eleştirilerini anlatmaya çalışırken "sen bizi etkilemeye mi çalışıyorsun kaardeşim" diyerek anlık galeyanla beyanatlarda bulunmak hoş değildir.

"bir modun adı var kendisi yok...bir mod haftada bir kere sözlüğe giriyor, bir mod eline oyuncak verilmiş gibi kurcala oyna modunda, bir mod şahin kanadı mübarek, bir mod kendi çapında etkisiz ama son modumuza laf yok..."

bu da bir düşünce olabilir misal. tepki göstermeye çalışan bir yazar da karşı devrim misali
"uludağ sözlük yazarlarını manipule etmeye çalışmak" diye başlık açarsa bir deli kuyuya...örneklerinden biri daha görülmüş olur.

anlaşılmadıysa, hafif sarhoş bir yazarın saçmalaması diye geçin gidin...
ayıptır günahtır. borsada manipülasyona verilen cezalar verilmelidir. mod olan adamda senin benim gibi adamken senin yönlendirmelerine gelmek yerine mutlaka senin onu yönlendirmeye çaliştiğininda farkına varacaktır. o zaman bu gereksiz çaba niyedir? cevabı basit ayar yemişsindir ve cevap verememişsindir ya da 12 yaşindasındır ve mahalledeki arkadaşlarını annene şikayet eder gibi bu işinde üstesinden gelmeye çalişmaktasındır.

moderasyonun görevi açiktir; sözlükte düzen ve intizamı sağamak. belki insani duygularıyla onlarda ister istemez yanlış yapacaklardır ama bu taraflı olduguklarını göstermez. hiç bir moderatörün sözlüğün iyiliğindan başka bişeyi düşüneceğini aklıma getirmem ama bazı yazarların bunu umursamadıklarını gözümle görüyorum sık sık. ama gördüğüm bişey daha var; bu ortamın gerçekten güzel bir yer olmasını isteyen yazarlar. filmlerdeki gibi iyiler her zaman kazanır. format ve kalite düşmanları zaten eleniyor zamanla. belki onlarla beraber iyi yazarlarıda kaybediyoruz ara sıra ama ben herşeyin yoluna gireceğine inanıyorum. biliyorum konudan fazla uzaklaştım ama buraya kadar okuduysan zaten ne demek istediğimin farkındasındır. daha fazla dağitmadan bir sözle bitiriyim entryi; "hep denedin, hep yenildin. olsun. yine dene, yine yenil. daha iyi yenil." biz denemekten bıkmadıkça yenilgi söz konusu olmayacak. çürük yumurtalar elenirken,savaşma cesareti olanlar kalacak.