bugün

sözlük üyelerinin demokratik haklarını kullanarak destek verebilecekleri eylem. son günlerde artan provokatif başlıklara ve tanımlara karşı başlatılan sivil toplum hareketimize duyarlı yazarların desteği ile moderasyona nota vermeyi amaçlıyoruz.

son günlerde dikkatinizi çekmiştir herhalde. cinsel fetişizmin ön plana çıktığı, türklüğe hakaretin bolca olduğu, kemalizm'e karşı yapılan saygısızlığın arttığı ve dinimize karşı karalama kampanyalarının olduğu bir dönemdeyiz. bizler narin, duygusal ve romantik yazarlar olarak buna dayanacak gücümüzün olmadığına kanaat getirdik. unutmayın ki uludağ sözlük'ün takriben 35 milyon kullanıcı var ve reklam gelirlerinin büyük bir kısmını bizim üzerimizden kazanıyorlar.

arkadaşlar, yönetime onlarca uyarı amaçlı mesaj göndermemize rağmen kimse dinlemedi. arkadaşlar bakın, bizim yaradanımıza, peygamberimize, bizim dini duygularımıza, manevi duygularımıza saygı gösterilmeyen bu ortamda uludağ yönetimini uyarı amaçlı bir hafta donduruyoruz. yani profillerimizi kapatıyoruz, isteyen arkadaşlarımız bir hafta sonra açabilir. yalnız bu 1 haftalık süre içerisinde kimse profillerini açmasın. büyük bir katılım olacağına eminim.

duygusal, narin, romantik ve iç dünyasında olabildiğince kendinle barışık yazarları bu davetimizi geri çevirmeyeceğini umuyorum. dinimize, yaradanımıza, ulu öndere, cinsiyetlere saygı gösterilmeyen uludağ sözlük'ü protosto ediyoruz. tüm müslüman, kemalist, erkek, bayan, çocuk yazarlar protostomuza davetlidir. lütfen bu yazıyı paylaşın.

enjoy herkese.
(bkz: tutmayın beni ağlayacağım)
cevap verme hakkımızı kullansak daha iyi olmaz mı? tabi her hıyarım var diyene tuzla koşmamak koşulu ile. *
yine aynı hikaye... bir gün filmini de yapacaklar eminim.

yıkıcı ve anarşist düşüncelere sahip olamayan insanların sözlüğe üye olup sonra da böyle komik şeyler yapmasına gülüyorum. herkesten kemalizme saygı bekleniyorsa atatürkçü düşünce derneğine gidilmelidir; herkesten yaradanına, peygamberine ve manevi duygularına saygı duyulması isteniyorsa camiye, tarikata vs gidilmelidir.

sözlüğün üye sayısı ve buna bağlı reklam gelirleri ile hesap yapılmış... bu kadar kinci olmaya ve komplocu düşünmeye gerek yok diyorum. herkesin değerlerine saygı duymasını isteyecek kadar kibirli kişinin değerleri, herkes tarafından ayak altına alınmıştır, taşak konusu olmuştur, nedenini bilemiyorum; ama her zaman kural buydu. evrensel adalet midir nedir.

sözlükler zaten her yerde her zaman insanlara dayatılan şeylerden kurtulabildikleri ve her türlü tabunun zaten ayaklarının altında olduğu bilinci ve rahatlığıyla ve sorumluluğu da kendilerine ait olmak üzere, eğlence amaçlı bir şeyler karaladığı bir yer değil miydi? değilse ben hesabımı dondurmakla kalmayıp okuyuculuğu da bırakırım.

benim karşı olduğum şey bu çığırtkanlıktır. Ama eylemi sonuna kadar destekliyorum. fakat bu yazarlara benim önerim bir hafta hesap dondurmak değil, tamamen sözlüğü bırakmaları yönündedir. Çünkü geri döndüklerinde herkes istedikleri gibi davranmayacak, kimse kimsenin düşüncesini sansürsüzce yazmasına mani olamayacaktır.
eylemi hazirlayanin kendisini protesto edecegi eylemdir..

neden mi ?

"... ulu öndere, cinsiyetlere saygı gösterilmeyen uludağ sözlük'ü protosto ediyoruz. tüm müslüman, kemalist, erkek, bayan, çocuk yazarlar protostomuza davetlidir. lütfen bu yazıyı paylaşın." denmis, ancak yukarida da cinsel ayrimciligin arttigindan dem vurulmus, e kendin kadina bayan diyorsun, ayrimciligin alasini yapiyorsun sonra da millet ayrimcilik yapti diye eylem ediyorsun, olmaz tabi boyle sey.
(bkz: dondurmam gaymak)
(bkz: donduracam demedim donduralım dedim)
bırakın küçük enişteyi.
(bkz: tutmayin kucuk enisteyi) * *
ötekiler yazsın istemiyoruz demek olan hareket.

burası bir internet sitesi. burada herkes kendi nominal hayatında karşılaşamayacağı kişilerle bir arada duruyor. onların fikirlerini de görüyor. dokunuyor. başkası/öteki ne der ne düşünür öğreniyor. hepimiz kendi gibilerimizle arkadaşız. ailemiz bizim gibi. bizim gibi insanlar sevişiyor/çıkıyor/evleniyoruz.

bu sınırlılığı atıp ötesine geçiyoruz burada ve başka yerlerde.

madem doldurdun o beni de alın formunu, kaydını yaptırıp benimle aynı heyecanı duyarak yazar olup 10 entrini girip bekledin onaylanmanı. benim gibi. şimdi oturup seve seve benim düşündüğümü de okuyacaksın. benim heyecanımı/sorunumu/hatamı/acımı/sevincimi/korkumu/neşemi okuyacaksın çünkü ben de seninkileri okuyorum

yok okumak istemiyorsan burada işi olmayan sensin. girmeyeceksin. ama yok diyorsan işim var diyorsan ister seve seve oku. ister sike sike oku.

bu ülke de müslüman olmayan, kemalist olmayan, türk olmakla gurur duymayan ve türk olduğu için pişman da olmayan, eşcinsel olmayan ama eşcinsellerle derdi de olmayan, seksist olmayan ama seviştiği kadınları arada sırada anmak isteyen, birileri de var.

işte bu birileri ile beraber olup kaygısı ne öğrenebileceğin bir yerdesin.

bu çeşitliliği istemiyorsan tek yapman gereken ctrl+w basıp ekranı kapatman. sonra kendi yaşamına dönebilirsin. orada herkes senin istediğin gibi çünkü sen seçiyorsun.

ya da kalırsın burada ctrl+f5 yapa yapa yeni başlıkları okur, başkası ne diyor/derdi ne. onu öğrenirsin.

çeşitlilik zenginliktir.
(bkz: sikimden aşağı kasımpaşa)
(bkz: beyler hadi donduruyoruz)
(bkz: yine mi bamya)
duygusal, narin ve romantik olmadığım için katılamayacağım eylemdir..

ayol, duygusalsan ne işin var sözlükte?
şu bahsettiğin, şu seni üzen, duygulandıranlar var ya, onlar heryerde be gülüm. okul arkadaşın, iş arkadaşın, mahallendeki bakkal.. aha ben bu gün gördüm, dolmuşta hemen arkanda oturuyordu bitanesi de.. onları napacaksın? hayattaki hesabımı dondurdum, bi süre yaşamayacağım mı diyeceksin?
ha senin oksijen alıp karbondioksit verdiğin tek ortam bu sanal ortamsa diyecek sözüm yok, dondur gitsin.
moderatör abilerin de sen hesabını tekrar aktifleştirene kadar yemeden içmeden kesilir, bu da onlara ders olur.*
(bkz: sert bir cisim verin)
(bkz: ona da ağlar durun)
"yazarının hiç kimse yazmasın bir hafta ben yazarım artık" düşüncesiyle hareket etmiş olabileceğine kıllandığım eylem girişimi.

sözlüğe geleli sene olmamış yazarların -tabii benim de- cayır cayır yazmak varken "haydi katılalım, katılımlaşalım" diyerekten seyirtemeyeceği eylemdir aynı zamanda.

(bkz: sen git ben geliyorum)
sınav dönemine denk gelmesi sebebiyle katılacağım eylem.
(bkz: bir taşla iki kuş)
--spoiler--
unutmayın ki uludağ sözlük'ün takriben 35 milyon kullanıcı var ve reklam gelirlerinin büyük bir kısmını bizim üzerimizden kazanıyorlar.
--spoiler--
(bkz: atma recep din kardeşiyiz)