bugün

yalnızca sözlük yazarlarının ve takipçilerinin anladığı, günlük yaşamda kullanılması halinde ''ben de senin'' şaşırmışlığıyla karşılanabilecek, türkçe'yi andıran ilginç lisandır.

(bkz: yok artık lebron james)
sözlük yazarlarının vakıf olduğu dildir.

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
bir nevi sözlük jargonudur. ayrıca sözlükte geçirilen ilk dönemlerde enrtylerde rastlanılan bazı kalıpların anlaşılamamasına sebebiyet veren de bir durumdur. bunlardan bir tanesi de "oo neler olmuş neler bitmiş" anlamına gelen şu kalıptır ki çok tutulanlardandır.

(bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)
türlü bakınızlarla dolu bir dildir. dışardan bakanın hemen anlaması güçtür. favorilerim arasında;
(bkz: ali sami mode on)
(bkz: ya ne olacağıdı)
(bkz: sakin ol şampiyon)
(bkz: hele bir otur soluklan yiğidim)
(bkz: yapma demiyorum hobi olarak yine yap)
(bkz: sakin ol ve çükünü yavaşça yere bırak)
buraya yazmak nasipmiş.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
alışkanlık haline geldiğinde, günlük hayatı olumsuz şekilde etkileyebilecek dildir.

- naber?
+ bir soru cümlesidir. aslında 'ne haber olarak yazılır'
- ne diyon olum sen?
+ karşıdakinin anlamadığını ifade eder. orada ki 'oğlum' kelimesi samimiyetten gelir.
- sktir git, daşak mı geçiyon
+ küfür içeren kovma yöntemidir. 'daşak' ise sokak jargonundan gelir, yumuşamaya uğramıştır. erkekte ki yumurtalıktır aslında.
- tamam blader ben kaçtım, hadi eyvallah sen devam et

(bkz: arkadaşa sözlük diliyle konuşmak)
(bkz: günlük hayatta swh diye gülmek)
(bkz: hanım koş)
ders anlatan lise hocasına özet geç piç demektir.
(bkz: bsgck) *
ben sana ..... olamazsın demedim. *
(bkz: sade)
(bkz: akıcı) (bkz: tdk)
Sonu hep mastar olan bir konuşma yakmak. Gibi konuşmak.
Yazar mısın sen soru yağmuruna tutulmaya sebeb olur.
aslında bu konu araştırma yapılacak kıvama gelmiştir diye düşünüyorum. Epey demlenmiş bir dil söz konusu. Sözlük(lerin) jargonları sözlüğü, geyik tarihi, yıllık sözlük almanağı vs. hazırlanabilir belki.
güncel Önemli Başlıklar