bugün

tek tip öğrenci sistemine itildiğimiz dönemlerde sosyal zekası yüksek arkadaşların ne yapacağını bilmemekteyiz merak etmekteyiz ve dahiliz.
şiirsokakta akımına kapılmaları halinde kendilerini bir yere getirebilirler.
Sistemin neden olduğu sorulardan biridir. Sözelciysen aç kaldın
arkadaş. Ne o öyle şiir yazmak makale yazmak duygusal hareketler falan?
Otur azcık fizik kimya çöz işin ne. Sözelciyim ve maalesef bize söylenen
sözler bunlardan ibaret.
ilk 10000 e gir ve türkçe öğretmeni ol. Boşta kalmazsin.
Yurdumdaki sözelci profili de pek iç açıcı değil şimdi. Lise bitsin diye sözelci olursanız, ilkokulda okumayı zor sökmüş adam sözelci olursa, bırak yazım kurallarını Türkçe bilmeyen sözelci olursa sistem ne yapsın? Okumayın, meslek edinin. Sonra benim gibi sözelden ilk bin yaparsınız ama meslek bulamazsınız. Yaz aga ege psikoloji, yaz.
bir ara gözümün önünde mühendisi 1100 tl ye çalıştırdıklarından, onların çok daha zor bir yolu olduğunu söyleyebilirim. çok büyük ihtimalle mezun oldukları bölümün işini yapamayacak, herkesin yaptığı birkaç küçük işte çalışmak durumunda kalacaklar. muhasebe bile yapma ihtimalleri yok, eşit ağırlıktan yerleşmiş maliyeciler iktisatçılar hiçbir şey bulamadıklarında o gibi işler yaptıkları için. gidip felsefeci sosyalci çalıştrmazlar. işleri zor ne diyeyim.
siz hangisinden istersiniz diye cevap verilecek bi sorunsal.(bu sorunsal kelimesine bayılıyorum ya).
biraz risk alip esit agirliga gecin bence. zira ea bolumu baya bir genis. ben suanda onbirinci siniftayim. esit agirliktan risk alip sayisala gelen cok genc var.

edit : mat ile geo zorlanirim deseniz bile risk alip gelin. mat. ve geo. derslerini gelistiren, hatta size dersi sevdiren yayinlar mevcut. bence denemekte fayda var.
Eşit ağırlıkta matematik yapmadan hadi atmayalım çok çok az yapılarak gidilecek bir sürü bölüm ve üniversite var. Çıkın çıkın geliniz.
nereye sıçacak bu millet lafını akıllara getiren sorunsal.
Sözelde bölüm kısıtlı. Hukuk ve psikoloji gibi bölümlerin eşit ağırlıkta olmasıda ayrıca bir saçmalık adamlar iki kelimeyi bir araya getirip cümle oluşturamıyır avukat oluyor bu ne saçmalık.. Durum böyle olunca harbi sözelci eşit ağırlığa gidiyor zar zor matematiği geçiyor ygs sınavına gidiyor yine matematik yapamadığından kalıyor. Sistem çok bozuk.
Sozelde meslek bulamadıkları için matematik yapmaya zorlayıp eşit ağırlığa yönelecekler, benim gibi.

Edit: Sozeldeki baba bölüm olarak bahsedilen rts, gazetecilik gibi bölümlerin iş imkanları ne yazık ki kötüdür.
sözelde de baba bölümler vardır radyo-televizyon ve gazetecilik gibi.