bugün

Bazen insan o kadar dolar ki sözleri böyle otomatik şarjör gibi de boşaltsa karşıdaki insanın üzerine maalesef bir kıymet i Harbiyesi yoktur. Onun için ne söylesem boş çenemi yormaktan başka bana bir faydası olmayacak der ve köşeye çekilir. Bir şey de demediğinde ise içi içine sığmaz. Böyle de bir rezil durum.
En iyisi uyumak.
s.kerim böyle işi demektir.
ikinci ihtimalin pekte uygulandığı söylenemez.
çaresizliği en iyi anlatan söz. sonunda istemeye istemeye susulur.
“Derdime vâkıf değil canan beni handan bilir/
Hakkı vardır şad olanlar herkesi şadan bilir/
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil/
Çektiğim âlâmı bir ben birde Allah’ım bilir.”

zamanı gelince fuzuli'yi hatırlamak iyi gelir.
" kimse anlamasa da susmak suça ortaklıktır" anlamı taşıyıp, içinde ince bi sitem barındırır. eğer bunu hayat mottosu yaptıysanız yalnızlaşabilirsiniz. ama olsun onurlu bi yalnızlık suça ortaklıktan iyidir.
anlatsam anlamayacaklar, anlasalar da sallamayacaklar.
görsel
"osursam tesiri çok tutsam götüm razı değil." sözünden türemiştir.
insanoğlunun çoğu hareketine karşı içten içe verilen tepki.
bu kadar boktan bir durum ancak bu denli bir incelikle dile getirilebilirdi denilesi, vecizleşmiş şiir kırpıntısı.
dinlesem tesiri yok duysam s.kimde değil.

http://zbam.org/wp-conten...ssam-gonul-razi-degil.jpg

edit: hayır yani karikatürü neden seri eksiye bağladınız. aa doğru küfür var. çok ayıp şeyler.
çaresizliğin daniskası denilen durumda vicdan sahibi er ve hatun kişinin fuzulinin lafına atıfta bulunması, ne güzel söylemiş adam vesselam ama bu cümle söylenir ve akabinde bir susulur, gör bak ne derin manalar var bende de söylemiyorum der gibi.
kelimelerin kifayetsiz kalacağı bazı durumlara gerçekten çok güzel uyan bir söz öbeği.

hani bazen bilirsiniz konuşsanız hiçbir şey değişmeyecek, ama susmak da gelmez içinizden. işte o zaman bu dizelere sarılırsınız.

fuzuli gerçekten bu hayatı bizden biraz daha fazla anlamış sanırım.
tesirin ne demek olduğunu bilmeyen insanların anlayamayacağı muhteşem söz.
Söylesem fayda etmez sussam gönül razı değil, şeklinde hatırda kalandır. Isminin bu coğrafyada yarattığı etkisinin aksine, bir hayli gereklidir. "öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir, ben kimim saki olan kimdir mey û sabha nedir" dizeleri mükemmel hissettirir.
-Sussan olmuyor susmasan olmaz
Dil dursa Hakim Bey tende can durmaz sözlerine yakın anlamlı sözdür...
Fuzuli' nin gönlünden dökülen enfes sözlerden biri. hele biri var ki ustanın kaleminden dökülen en değerlilerden..
"cife- i dünya değil matlubumuz bir bölük ankalarız kaf- ı kanaat bekleriz"
(bkz: suskunlar)
çatlasam yeridir deyip söz öbeği.
iyi bilirim içinde anlatmak isteyip de anlatamadığın, anlatsan da karşındakinin anlamadığını düşündüğün kelimeler biriktirmenin verdiği çaresizliğin ağırlığı altında ezilmeyi. Kırılmış üzülmüş, haksızlık edilmişlere özgü, ne söylesen, ne yapsan fayda etmeyeceğini bildiğin bir iç sıkıntısı. Birini üzdüğünü fark edip telafi etme fırsatının kalmaması, bir taraftan da haklı olduğunu düşünmek, haklı olduğun tarafları anlatıp o birinin anlamasını istemek, ama bir türlü anlamadığını düşünmek.

iki taraf arasında bir yanlış varsa, bu yanlışın sorumlusu ne tamamen birinci taraftır ne de ikinci taraf. Birisi birine hata yapmışsa, o hatanın sebepleri vardır karşısındakini de ilgileniren. ilişki bu ya, tek parça. Bu ilişki bütününün içinde anlaşmazlıklar varsa demek ki iki tarafı da rahatsız eden sebepler var ortada. ilişkinin kopma noktasında hata yaptığını hisseden, ama yaptıklarının da mantıklı sebepleri olduğunu düşünen tarafı bir huzursuzluk sarıyor hep.

Anlamadığını düşündüğün taraf aslında her şeyin farkında. Ne demek istediğini de çok iyi biliyor belki. Dinlemek, anlamak, hak vermek istiyor ama artık çok geç olduğunun, durumun umarsızlığının da farkında.

Düzeltmeye isteği, gücü, inancı varsa insanın..., kim bilir? Yoksa, en iyi çare kendini ve herkesi affedip yola devam etmek.
fuzuli nin güzel sözlerinden biri. söylesem o anlamıyor, sussam da gönlüm anlamıyor.
(bkz: sıçsam bokum yok işesem çişim yok)
(bkz: ucuncu halin imkansizligi)