yeni türk ceza kanunun 215. maddesinde tanımını bulan yasal kabahat. şöyledir;
''işlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı birkişiyi alenen öven kimse,iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.''
ismail türüt ve ozan arif in yargılanmasına sebebiyet verecek madde.
genelde dtp'lilerin yargılandığı ve mahkum edildiği yasa.
ülkemizde demokrasi ve düşünce özgürlüğüyle karıştırılmasının nedeni,demokrasi ve düşünce özgürlüğünün sınırsız olduğu yanılgısıdır.
sözlükte uygulanmayan yasadır. sağcı olsun veya solcu olsun bu memleketin yasalarıyla yargılanarak ceza alan bazı kişilerin başlıklarının altındaki entryleri okuyunca bir kesim tarafından peygamber ilan edildiklerini görürsünüz.
youtube'a girmek kanunen yasaklanmış bir durumsa ve bunu yapmak kanunlara uymamaksa bir cezai işlem gerektirmektedir.
e bu durumda ben giriyorum siz de girin açıklaması bu maddeye girmez mi?
suçtur efenim.
böyle entryler olmamalı. vajina, penis yazmak varken uğraştığınız işlere bak allasen.
cık cık cık!
"matematiksel entry"

insanın düşünceleri dörtgen olmamalı...hangi kenar uzunsa oraya kaymamalı ağırlık noktası..
düşünceleri bir doğru olmalı uzun ve düz...

"yani kısaca a.q bir piçi yüzünden gece gece moral bozmaya değmez...andıkça ünü artıyo...bırakalım kendi pisliklerinde boğulsunlar.."
yasalara göre suç olan bir fiili veya yasalara göre suç olan fiili işlemiş bir kişiyi (o suçu işlemesinden ötürü) genel erişime açık bir ortamda övme işidir. suçtur.
başımıza hakim kesilenlerin her tarafta karşımıza çıkarttığı şey.
biraz okuyup yazsalar kanundaki ve sözcüğüne dikkat edip olayı anlarlar.
suçu ve suçluyu övmek birini işlediği suçtan ötürü övmektir. normal bir suçluyu insani olarak gayet övebilirsiniz oradaki sözcük veya olsaydı onu yapamazdınız. en basitinden eğer öyle olsaydı bu sözlüğün yarısı kodeste olurdu. *
örnek;

''adamı ne güzel öldürdü lan çok büyük adam''- suç,
'' iyi bir insan,''- suç değil.
örnek : "ogün samast-10 numara insan." neden? hadi diyelim; annesi, babası, kankası olursunuz; tanır seversiniz. gazetede, televizyonda cinayet haberi ile ilk kez adını duyduysanız acaba niçin översiniz? hadi diyelim, övmesi suç olmasa bile?
sayın öcalancılara uğramayan yasa.
tck'daki en gereksiz, en yılışık suçtur.. devletin suçu ve suçluları halkın bir kısmının dahi olsa tarafından suçu ve suçlu bulunmayabilir.. mahir çayan,deniz gezmş, suçlu olup olmadığı işkence yüzünden tutuklulukta öldürüldüğü için belli bile olup olmayan ibrahim kaypakkaya, abdullah öcalan, vs. ülkede bu yasayla en çok muhatap olduğu kişilerdir genellikle..
faşistleri mahkemede görmek isteyen bazı kürtçü arkadaşların sözlükte yazdıkları ile işledikleri suçtur.
adam öldürmek suçtur. ama 30000 cana kıymış teröristin kellesini koparmak övülesi bir suçtur. suçta, suçu işleyen de en az 2000 beyitle övülmelidir!

14 yaşındaki bir kızın ırzına geçilmesinden yargılanan hayvanat camiasının salınmasına izin veren mahkemenin önünde TCK kitabını yakmak da suçtur. ama övülesi cinsten.

işin garibi bu suçları övmek de suçtur(?)

en iyisi susayım ben sözlük... yoksa şimdi suç işleyeceğim.
suçun yayılmasını sağlayan yanlış ve de cezası olan bir anlayış.
(bkz: odtü olayları) na yandaş medyanın yaptığı övgüler.
Yeni yargı paketinde artık suçu ve suçluyu övme, şiddet söylemi içermedikçe suç olmaktan çıkıyor. Şiddet söylemi var ise sadece para cezası verilecekmiş. Yani artık bebek katillerini, teröristleri övebilirsiniz. Akepe çok süper bir parti gerçekten. Oy vermeye devam edin.
şimdi küfürün ucunu kaçırsam ve biri beni bu kanun maddesine karşı hakaretten mahkemye verse bir şekilde içeri attırsa adalet tecelli etmiş oluyor.

ülke gazetelerinin köşelerinde bugün yüzlerce yazar bu suçu işliyor. methiyeler diziyor başkatile. sen sıkıyorsa suç işlemiş akraban yaz ve bir savcı görsün seni.
ülkenin başbakanı tarafından yapılırsa suç olmaktan çıkan suçtur.
Tipik bir fenerbahÇelilik ya da AKP yandaşlığı durumudur. istediğiniz kadar eksikeyin, yalan mı?
şu an sözlükte pkk sempatizanı ya da pkk lı bir çok yazarın işlediği suçtur. ayrıca açtıkları başlıklarla tck. 216. madde de anılan ırk ayrımı yaparak halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu da işlemektedirler. hukukçu olarak uyarıyorum, aklınızı başınıza alın.
bir de şöyle düşünmek hasıl olur ki: suçu övmek suçu işleme potansiyelinin varlığına işarettir.
Ben çıkıp şimdi desem ki oh ne güzel öldürdü Adamı, işte böyle şerefsizlere vericek mermiyi vericek mermiyi. Bunu duyan biri de gaza gelip harbi lan deyip gidip benzer bir şey yaptığını düşündüğü için birini vursa ben de suçlu olurum. Doğrudan olmasa bile elemanı azmettirmiş oldum. Ben ballandıra ballandıra oh çok güzel oldu çok iyi oldu taam mı demesem Ada'm muhtemelen gidip vurmayacak.
güncel Önemli Başlıklar