1. 26.
  Serbest ticarete Amerikan müdahalesi bu galiba.

  Sanmıyorum o coğrafyanın halkı kendini yapabileceği bir boykot değil. Avrupa boykot etse anlarım da demokratik hakları şüpheli ülkelerde boykotu devlet baskısı yapar. islam dünyasının iyiliği için hicaz özerk bölgesi projesi düşünülmeli. Hac zamanı çıkacak sorunları düşünemiyorum bile. Hiç bir şımarık prens benim vatandaşımın haklarına göz dikemez.

  Bu arada bunlar niye bu marazayı çıkartıyor. Azerbaycan meselesi mi yoksa gaz meselesi mi.

  Biri beni aydınlatır ise sevinirim.
  1 ... uzay muhtari
 2. 25.
  bazı türk şirketlerinin büyük bir pazar kaybetmesine neden olacak,
  ve suud kralı öldü diye ülkemizde yas ilan eden üstüne suudi arabistan milli gününü istanbul havalimanı'nda kutlatan başımızdakilerin umursamadığı olay.
  1 ... teksin61
 3. 24.
  caizdir

  sadece suud değil

  kuzey afrika ile devam edecektir.

  akabe yüksek teknoloji ürettiği için çok da s2mde diyecektir

  bir kaç aya bir sürü fabrika kapanacaktır.
  2 ... lord of the pilihoz
 4. 23.
  1400 yıl geçti, ne mekke'deki müşrikler yok oldu, ne de medine'deki münafıklar...
  1 ... sondan bir onceki samuray
 5. 22.
  Boykotu kendi ülkesinde yapan, ama kendi dillerinde yapamayacak kadar sömürülmüş sözde Müslümanlar sizi. Türkiye'de yaşayan arkadaş kardeşlerinizide çağırın kalabalık yapmasınlar.
  1 ... poposedi10
 6. 21.
  Ümmettir yapar, yapıyorsa da bir bildiği vardır.

  Ya siz kimsiniz de kuran dili konuşan ümmetin ne yaptığını sorguluyorsunuz acaba?
  1 ... fikri firar 2
 7. 20.
  suudi arabistan ticaret odaları başkanı ajlan al ajlan geçen hafta (aslında (#44020142) mayıs/2019 dan beri devam eden ve yinelenen) türk ürünlerine yaptığı boykot çağrısı haberi..

  --spoiler--
  Boykot yayılıyor! Arabistan, BAE'den sonra Fas, Cezayir, Tunus....

  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türk mallarına yönelik gayriresmi boykotunu aşmaya çalışan Türk ihracatçılar, şimdi de Kuzey Afrika ülkelerine ihracatta sıkıntı yaşamaya başladı.

  suudi arabistan ın türk malları boykotu

  iş insanları, "Özellikle Fas kısmında bu çok fazla. Cezayir'de de var, Tunus'ta bir miktar daha az." diyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, "Avrupalı markalar üretimlerini Çin’den Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine kaydırmak istiyor. Bu ülkeler de bunu görüyor ve Türkiye'yi oyunun olabildiğince dışında tutabilmek adına tarife dışı engeller çıkarıyorlar" görüşünü paylaştı.

  TiM verilerine göre Türkiye’nin Fas’a ihracatı 2019 yılında 2.24 milyar dolar, Cezayir’e 1.86 milyar dolar oldu. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki Türk firmalar son haftalarda başta Fas olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerine mal girişinde sorun yaşarken; ihracatçılar özellikle Fas'ta son bir aydır gümrüklerde normalin beş katına varabilen bekleme sürelerinden şikayet ediyor.

  Fas’ın Türk mallarına uyguladığı gümrük vergilerini beş yıllık bir süre için %90’a varan oranda artırma kararı ise, bu pazarı sadece hazır giyim değil tüm sektörler açısından zora sokacak.

  “ORTADA RESMi EVRAK YOK AMA…”

  Kuzey Afrika’ya gönderilen hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin ülke girişlerinde son haftalarda sıkıntılar gözlendiğini belirten TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi Başkanı Şeref Fayat, “Kuzey Afrika ülkelerinde yeni başlayan bir tarife dışı işlem söz konusu. Ortada resmi bir evrak yok. Ama üyelerimizden, Laleli’den, Osmanbey’den o bölgelere mal yollayan üyelerimizden bazı serzenişler duyuyoruz” dedi ve ekledi:

  “Malların bekletilmesi, ‘onun gümrüğü vardı, bunun gümrüğü vardı’ gibi tarife dışı işlemler yapma yoluna gitmek gibi. ‘Bu mal gümrüklü’ deyip tarife dışı birtakım işlemler yapmaya çalışmaları, bu tartışma sebebiyle malların içeri alınmadığı ile ilgili üyelerimizden gelen bilgiler var. Son dönemde böyle bir sorun oldu. Ticaret Bakanlığı’na bilgi sunma kararı verdik.”

  “GÜMRÜKLERDE 15 GÜNÜ BULAN BEKLEMELER VAR”

  Bölge ülkelerine yapılan ihracatta sıkıntı yaşadıklarını ve malların gümrükte bekletilme sürelerinde ciddi yükselişler olduğunu belirten Laleli Sanayici ve iş insanları Derneği (LASiAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca da, bölgedeki siyasi gelişmelerin ticareti de etkilediğine işaret etti.

  Eyyüpkoca, “Maalesef şu an Orta Doğu’da çok karışık bir durum söz konusu. Siyasi anlamda herkesin bir safı, duruşu var. Özellikle Suudi Arabistan, BAE bir taraf oldu, biz bir taraf olduk. Orta Doğu’daki ülkelerin bir kısmı onlardan yana tavır koydu, bir kısmı bizden yana tavır koydu” dedi ve ekledi:

  “DTÖ kuralları gereği resmi olarak, belgeli şekilde zaten ticareti engelleyemezler. Dolayısıyla ağırlaştırma, yavaşlatma, tam sayım uygulamasına geçme gibi bazı şeyler uygulanıyor. Özellikle Fas kısmında bu çok fazla. Cezayir’de de var, Tunus’ta bir miktar daha az” diye konuştu.

  “FAS ESKiYE GÖRE DAHA SERTLEŞTiRDi”

  Kuzey Afrika’daki durumun özellikle son 1-1.5 aydır biraz daha tırmandığını ifade eden Eyyüpkoca, “Fas’ın zaten öteden beri katı bir durumu söz konusu. içeride üretimi daha fazla destekleyebilmek için özellikle gümrük vergileri noktasında yüksek tarifeler uyguluyor. Ama Fas’ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır denkleminde yer alması bize karşı tavrını biraz daha zorlaştırdı, eskiye göre daha da sertleşti.” Eyyüpkoca şöyle devam etti:

  “Firmalarımızdan haftalık ya da 15 günlük bilgilendirme alıyoruz. Geldiğimiz noktada Afrika’nın o bölgesinde bir yavaşlatma, ağırlaştırma eylemi var… Mal girişi var ama zorlaştırarak. iki günde gidecek mal 12 günde gidiyor, beş günde gidecek mal 15 günde gidiyor.”

  Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmadı. Fas ve Cezayir Ticaret Bakanlıkları’na ise haber yazıldığı sırada ulaşılamadı.

  %90’A VARAN GÜMRÜK VERGiSi ARTIŞI

  Öte yandan Fas Türkiye'den ithal ettiği 1.200 kalem üründe gümrük vergilerinin %90'a varan oranda artırılmasına yönelik düzenlemeyi Perşembe günü kabul etti.

  Fas Ticaret Bakanlığı’ndan bir kaynağın verdiği bilgiye göre, tekstil ve hazır giyim ürünlerini de kapsayan vergiler 5 yıl geçerli olacak. Faslı yetkililer ve ülkenin tekstil sektörü, Türkiye ile olan serbest ticaret anlaşmasının Faslı üreticiler açısından haksız rekabete ve iş kayıplarına neden olduğundan şikayet ediyordu.

  “AVRUPALI MARKALARIN ÜRETiMiNDEN PAY KAPMA ÇABASI”

  Kuzey Afrika ülkelerinin son dönemde Türk mallarına tarife dışı engeller çıkardıklarını belirten Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, “Pandemi ile beraber Avrupa'nın tedarik açısından ilgisinin Türkiye, Fas, Tunus, Cezayir gibi yakın ülkelere kaydığını gözlemliyoruz. Avrupalı markalar üretimlerini Çin'den Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine kaydırmak istiyor. Bu ülkeler de bunu görüyor ve Türkiye’yi oyunun olabildiğince dışında tutabilmek adına tarife dışı engeller çıkarıyorlar” dedi e ekledi:

  “Özellikle son birkaç aydır Türk markalara ve üreticilere yönelik tarife dışı engeller çıkardıklarını biliyoruz. Türkiye’yi Akdeniz çanağından ürün tedarik etmek isteyen markaların radarına sokmak istemiyorlar. Fas'ın 1.200 kalem ürüne ek vergi getirmesi de bu yaklaşımın sonucu.”

  Karasu, Fas'ın gümrük vergilerine ilişkin düzenlemeyle birlikte Türk mallarının ülkeye girişini azaltarak, Türkiye lehine oluşan ticaret açığını da azaltmak istediğini söyledi.

  Öte yandan, Türk iş dünyasının Suudi Arabistan ve Türkiye arasında gerilen ilişkilerin ticarete olumsuz yansımalarından duyduğu endişe giderek artıyor.

  Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan Al Ajlan geçen hafta Türk ürünlerine boykot çağrısı yapmıştı.

  Aralarında TOBB, TÜSiAD ve TiM’in de bulunduğu iş dünyasının sekiz çatı kuruluşu hafta sonunda yaptığı ortak açıklamada, “Firmalarımızdan mal tedarik eden birçok Suudi firmasına, Türkiye’den ithalat yapılmaması için taahhütname imzalatıldığı da ifade edilmektedir. Yine son dönemde küresel lojistik firmaları da… müşterilerini uyarmakta, Suudi gümrüklerinde sadece Türkiye’den gelen ürünler için çok uzun süre bekletilmeye hazır olmalarını ve hatta Türkiye’den ithalatın engellenebileceğini belirtmektedir” demişti.

  iki ülke arasındaki ilişkiler, 2018’de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın istanbul Konsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından daha da gerilmişti.

  Resmi bir açıklama olmasa da, Türk mallarının Suudi Arabistan’a girişinin engellenmeye çalışıldığını belirten Çelik Federasyonu Başkanı Namık Ekinci de, “Çelik sektörü özelinde, bazı lojistik şirketlerinin hizmet verdiği firmalara, ürünlerin gümrüklerde bekletilebileceği ile ilgili tedbir alınmasına yönelik bildirimde bulunduğunu biliyoruz. Ayrıca Türkiye’den çelik ithalatı yapan Suudi Arabistan firmalarından birisinin, gümrük süreçlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle yeni taleplerde Türkiye’den çelik ithalatına devam etmeyeceği duyumunu aldık” dedi.

  Türkiye inşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Ferdi Erdoğan da, Suudi Arabistan’a kıyasla daha az olmakla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde de sıkıntı yaşadıklarını söyledi. (REUTERS)

  http://m.patronlardunyasi...=haber&haberid=241512
  --spoiler--
  2 ... gazeloglu
 8. 19.
  sahi biz de onlardan hala petrol alıyoruz hala.
  ... adana 01
 9. 18.
  devletimiz de cebinde parası olan araplara hala vatandaşlık vermektedir. ne iş?

  arap g*tü bu kadar mı tatlı yala yala bitmiyor.

  işin içinde mide bulandırıcı siyasi pislikler dönüyor sanırım.
  -1 ... adana 01
 10. 17.
  suudi arabistan ın türk malları boykotu

  Adamlar bildiğin Türk mallarına dokunma diye şerit çekmiş ya la.

  Hilafet istiyoruz diyen dallamalar ne düşünüyor acaba. Sahi siz Türk değildiniz değil mi?
  1 -1 ... benimhalaumudumvar