1. 1.
    türkün patron olmasını istemezler. suriyelilere helal olsun.
    ... keepx
  2. 2.
    güzel olay.

laikçiler kazanacağına ehli sünnet kazansın.
    1 -7 ... alevi olmak isteyen cocuk
  3. 3.
    Ehlini zikeyim trole bak sabah sabah adamin beynine kan yürütüyor al evinde besle amk.
    3 -1 ... karton toplayan cocuk
  4. 4.
    89 yılında bulgaristan kökenli insanlar türkiyeye göçtüler, sıkı bir şekilde çalıştılar ve günümüzde toplumun belirli oranda iş gücünü ve nüfus yoğunluğunu oluşturuyorlar. Yani devlete vergilerini ödüyorlar. 92 yılında kürtler türkiyeye toplu bir göç yaptılar ve toplumda yer edindiler. Misal ; bugün esenyurt ve çevre ilçelerinin çoğunda dikkat ederseniz işverenler yüksek oranla kürt kökenlidir. Yani bu insanlarda çalışarak iş sahibi, işçi ve üreme korkuları olmadığı için istanbulda yüksek nüfus oranına ulaştılar mesela.

Gelelim suriyelilere, bu adamlara savaş mağduriyeti adı altında maddi imkanlar sunuldu. Vergi muafiyeti getirildi, devlet yardımları yapıldı. Tabi ki onlar muhacir biz ensarız eyvallah dedik ama, ülkemizin çoğu vatandaşı suriyelilerin şartlarında yaşayamıyor. Bugün öğlen vakti sokağa çıkmam gerektiğinde bakıyorum ki mesai saatlerinde dışarıda birsürü suriyeli insan geziyor. Ve çoğunun yanında karısı ve elinde en kötü gezdirdiği 1 i yeni doğmuş bebek, diğeride ortalama 3-4 yaşında çocuğu oluyor. Hep düşündüm bu adamar ne yiyor ne içiyor bu saatte dışarıda nasıl gezebiliyor? 12 yıldır çalışıyorum hiç haftaiçi mesai saatlerinde gezemedim ben.

Bir suriyeliyle konuştuğumda ise bana anlattığı şu ; biz ülkemizin iyi zamanlarında fabrika, üretim, işçilik vs... alınteri gerektiren işleri bilmezdik. Yapmazdık. inşaat için bile türkiyeden işçiler gelirdi bize. suriyelilerin yaptığı tek iş esnaflık, ticaretti. Çalışmayı öğrenen burda öğrendi, imkanı olan yer açtı patron oldu. canı istemeyende devlet destekleriyle geçiniyor. Sorun şu; ne bulgaristan göçmenlerine, ne kürtlere, nede ülkede doğmuş türk vatandaşlarına verilmeyen imtiyazlar suriyeli insanlara verildi. bundan bir 10 sene sonra ülkeyi terketmeyen yerleşen suriyeliler evet büyük işyerlerine sahip olabilir, büyük işler yapabilirler. Memleketimize faydası olur mu? tabi ki olacaktır. ancak ırkları gereği arapların taraflaşma ve çeteleşme huyları olduğu için yine kendi vatandaşlarını çalıştıracaklarını tahmin ediyorum.

Zaten bu ülkenin vatandaşları bugün düzgün şartlarda yaşasa ve ekonomik olarak işçiside dahil belirli bir standartta yaşasa eminim ki suriyelilerin aldığı devlet desteği kimsenin gözüne görünmez. Kimse bu durumdan rahatsız olmaz ve aksine suriyelilere türkler tarafından bile yardım yapılır. Ama türkler böyle sıkıntıdayken bu insanların patron, esnaf veya devlet desteğiyle çocuk yapması evet gerçekten çoğu insanı rahatsız ediyor...
    7 -1 ... eesrts
  5. 5.
    "Su akar, türkler bakar". Bu sözü bilmem kaç sene önce bir avrupalı söylemiş, yanılmıyorsam bir alman. Bize gelen herkes adam olur kalkınır. ister devlet yardımı alsın ister almasın. Biz ise sadece bakarız. Biz izlemeyi ve seyretmeyi severiz. Ha bi de ha bire konuşmayı. Biz çene çalarken elâlem marsa uydu gönderir. Biz konuşa konuşa birbirimizi yer bitiririz. iş hayatı bize göre değildir. Çalışanlar bellidir. Geri kalanlar hazır yiyici.
    1 ... gazeloglu
  6. 6.
    vergi vermediklerinden olacak. helal olsun canlarım benim ya.
    -1 ... ibni maymun