1. 1.
  laz, çerkes, tatar diye bildiğimiz bir takım savaş kaçkını milletlerdir. kalıp ruslarla savaşmak varken osmanlıya kaçmışlardır. şimdi de niye ruslarla savaşmıyorsunuz diye kafa açıyorlar.
  1 -1 ... sherlock homeless
 2. 2.
  Baba tarafından Kafkas göçmeni olarak (bkz: karapapak türkleri) dahil olduğum gruptur. Suriyeliler yerine Ukraynalılar gelse sevinçten göbek atacak kesimden değilim, herhangi bir ırka düşmanlığım yok. Tamamen kültürel ve sosyolojik temellerle orta vadede gitmelerini istiyorum. Aksi takdirde şu an olmayabilir ama kesinlikle 20 yıl sonra etnik sorunlar çıkacaktır. Ayrıca Rus kaçkını dediğiniz milletler dünya savaşı sırasında osmanlı topraklarında olup osmanlı üniformasıyla düşmanlara karşı savaşmış insanlardır. Birçok üst rütbeli asker Kafkas kökenlidir.
  ... iokmen
 3. 3.
  türkiye cumhuriyeti ile hukuken bağı olan, (vatandaşlık) askelik, vergi ve üniversite sınavı gibi yükümlülükleri olan ve o vatandaşlık bağından kaynaklanan egemenlik haklarının gasp edilmesini istemeyen şahıs olabilir.
  1 -1 ... morat
 4. 4.
  Her ne kadar Suriyelilerin misafirliğe konusunda aşırı olumlu ya da aşırı olumsuz bir fikre sahip olmasam da şu an buradaki önermeye cevap vermek istedim.

  Osmanlı coğrafyasında bilinen ilk vatandaşlık kavramının temelleri Tanzimat fermanı sırasında atılmıştır. Milliyetçilik akımına engel olmak hedeflenmiştir.

  Yani Osmanlı da Tanzimat fermanı çıkana kadar Osmanlı da vatandaşlık gibi bir kavram tam olarak oturmuş değildir. O zamana kadar ise kafkasyada gerek Osmanlı'nın katıldığı gerek katılmadığı bir çok Rus akını olmuştur. Yani işin özü vatandaşlık kavramından ve milliyetçilik akımından önce Osmanlıya sığınanlar ile Suriye "vatandaş" larını kıyaslamak aşırı saçma bir durum.

  Bak daha Osmanlı 1831 e kadar nüfus sayımı yapmamış 1839 a kadar vatandaşlık oturmamış.

  2010 suriyesinde ikisi de vardı.
  -1 ... uzay muhtari
 5. 5.
  suriyelileri seven , getiren batumlu gürcü göçmenleri olduğu gibi ,
  sevmeyen kafkas - türk göçmenleri de olabilir .
  ... kurgankt66
 6. 6.
  suriyeliler gitsin.

  not: kafkasyalı göçmen.
  1 -1 ... masklavi
 7. 7.
  Akp genel başkan yardımcısından ayarı yemiştir

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2169661/+
  1 -3 ... tenete