1. 1.
  1998'de türk istihbaratı tarafından hazırlanıp mısır lideri hüsnü mübarek'e verilen dosya.

  1960'lardan beri yani esad ailesi iktidara geldiğinden beri türkiye'den giden bütün terör örgütlerine kapısını açtığı, beslediği, silah, eğitim, kamp verdiği ile ilgili bilgiler.

  ağustos 1998 e ait haber:

  ---spoiler---

  Mübarek'e verilen dosyada, Suriye'nin 1960'lı yıllardan beri Türkiye'ye yönelen terör örgütlerine kucak açtığı gözler önüne seriliyor

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e verilen Suriye'nin suç dosyasında şu bilgiler yer alıyor:

  *Suriye 1960'lı yıllardan beri, Türkiye'de düzeni değiştirmeyi amaçlayan ve terörü bir araç olarak kullanan tüm örgütlere kucak açmıştır. Bu bağlamda Suriye, Marksist Leninist THKO, Türkiye Komünist Emek Partisi, Dev - Sol, DHKP - C, TKP - ML gibi sol örgütlere olduğu kadar Ortadoğu'da faaliyet gösteren terör örgütlerinin Türkiye uzantılarına da destek olmuştur. Bir kısmı bugün de aktif olan bu terör örgütlerinin Suriye'de örgüt lideri ve silah depoları bulunduğu, Türkiye'de yakalanan mensuplarının ifadesinde kayıtlı. ASALA Ermeni terör örgütü militanlarının bazı eylemlerine ve Suriye'de yaptıkları toplantılara da Suriye istihbarat Teşkilatı Muhaberat yardımcı olmaktadır.

  * 1980'li yıllardan itibaren Türkiye politikasına Kürt unsurunu da katan Suriye, PKK terör örgütüne kuruluşundan itibaren her türlü lojistik desteği vermiştir. Sürekli inkar yoluna sapmasına rağmen Suriye'nin PKK terör örgütüne ülkesinde ve denetimi altındaki Bekaa / Lübnan'da kamp yerleri tahsis etti.

  * Şimdiye kadar PKK teröristleri arasında 500'den fazla Suriye uyruklunun ölü olarak ele geçirilmesi, örgüte yardım ve yataklık etmeleri veya örgüt saflarında silahlı çatışmalara katıldıkları sırada yakalanmaları dolayısıyla ilgili Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde halihazırda çok sayıda Suriye uyruklu şahsın yargılanmalarına devam edilmesi, Suriye'nin PKK terör örgütüne sağladığı desteğin bir diğer çarpıcı örneğidir.

  * Suriye'nin ülkesinde veya denetimi altındaki Lübnan'ın Bekaa bölgesinde mevcut PKK kamplarında eğitim gören veya buralarda barınan PKK teröristlerinin birkısmı, Türk - Suriye ortak hududundan geçerek Türkiye'ye girmektedir.

  * PKK'nın Suriye'deki varlığının ve bu ülkeden sağladığı geniş desteğin bir diğer göstergesi de, terör örgütünün başı Apo ile Türk ve yabancı birçok basın mensubu yanında, siyasi hüviyete sahip bazı yabancıların doğrudan Şam'da ve Suriye'nin denetimindeki Bekaa'da yaptıkları ve basına da yansıyan görüşmelerdir. Bu çerçevede ülkeler itibariyle sözkonusu görüşmeler şöyle sıralanıyor:

  (burada da, suriye'ye gidip öcalanla görüşen ülke yetkilileri var)

  http://www.milliyet.com.t...98/10/08/haber/hab00.html

  ---spoiler---

  biraz kurcalayınca, türk tarafının defalarca uyardığı, başbakanların, bürokratların defalarca suriye'ye gittiği, birçok şehirdeki pkk büroları kamplarının kapatılmasının istendiği, ama her defasında ya inkar ya da geçiştirdikleri haberlere yansımış.
  1 -2 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
 2. 2.
  sadece esed demeyin halkıda pkk yı iyi bilir beraber yiyip içtikleri için.
  2 ... monroe