bugün

Fransa'da yaşayan Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan'ın, Oğuzhan Uğur'un yaptığı Mevzular Açık Mikrofon'un bu haftaki programında konuk olarak kendisine sorulan suriyeliler konusunda sarfettiği sözlerdir.

Uzan konuşmasının devamında, ''6 milyon insanı bugünün dünyasında trenlere, otobüslere doldurarak göndereceğim demek hayalperestliktir. Kişi başına 2 çocuklu 4 kişilik bir aileye 4000 dolar yani kişi başına 1000 dolar teşvik vereceğiz. Ülkelerine gitmelerini sağlayacağız. Bu 6 milyonun 6 milyonunu halleder mi bilemiyorum ama ciddi bir bölümünü halledeceğine inanıyorum'' açıklamasını yaptı.
Bunu yapabilirsek Kürtler bile iran'a geri döner lan.
az çok mantıklı . esasında bu para avrupadan
alınabilir . akp varken olmaz tabii .
fizibıldır. bir suriyelinin ülke ekonomisine maliyeti bir yılda 1000 dolardan çok daha yüksek.

ama benim önerim dolar vermek değil de basıp 100 bin lira her birine verip gönderelim. nasıl olsa matbası bizde, zaten de basıyoruz... *

şaka bir yana mantıklı.
amına koyim 1000 doları bana verseniz ben de giderim Suriye'ye. dolar lan bu boru mu? tanesi 18 lira.
toki orada ev de yaptı. ev kiraları da olmayacak. 6 kişilik bir aile 6 bin dolar ile dönse orada kendine bir hayat kurabilirler. ama verilecek olan bizim paramız. ben razı değilim. avrupa fonları olursa başka.
cem uzanın dandik önerisi.
1000 dolar 18.000 tl yapar.
adamların aldığı yardım, eğitim, sağlık, maaş vs. yılda adam başı 100.000 tl' den fazla.
diyanetin çeyizini saymıyorum. tüp bebek olaylarına girmiyorum.

not: buraya cem uzan hakan uzan baba uzan. bırakıyorum.
bu arada şahsın 18 yıl hapis almış bir firari olduğunu unutmayalım.
cem uzan onlara döner yedirsin. ibrahim tatlıses e de bir konser verdirsin. o iş tamam.
aslında suriyeli ya da afganları göndermek yerine, ki bu insanların çoğu, genç yetişkin erkekler. onları olası bi savaş durumu için kullanmak gerekebilir, kaldıki yunan dibimizde efelenip dayılanıyor. şu an rusyada bunu yapıyor. güneydeki türk azınlıkları, sayıları çok ama siyasi olarak güçsüz halkı ukrayna'da temizliyor. hem etnik temizlik yapıyor hemde yetişmiş rus asker zayiatı vermiyor. ilerde bizimde, arap baharı gibi nedenlerle, ya da yunanla olası bi savaşımızda (ki bence adalarımız için zamanı geldi) ya da terörden mahvolmuş ve israil'in göz diktiği topraklar için savaşmamız gerekebilir. bu 50 yıl sonra mı 100 yıl sonra mı ya da 2 yıl içinde mi olur, onu bilemeyiz. rusya'nın seferberlik ilan etmesi de bu yüzden hem. güneydeki türkleri yok etmek. tabii biz öyle beceriksiziz ki 500 yıllık bi plan yapamıyoruz. Türk turanını kuramıyoruz. 2500 yıldır türk adı taşı, dünyanın yarısına yayıl, ama 500 yıllık planlar yapama ve aslında bize pekte uzak olmayan soydaşlarımızın ölümünü seyret. bizim sorunumuz ne? derdimiz ne?
1000 dolar verip zorla göndermek en insancıl ve mantıklı olan. çünkü maliyetleri çok daha fazla bu ülkeye. onu da geçtim sosyolojik tahribatları parayla ölçülmez.

baş belaları ya...
1000 değil 2000 dolar verilmeli.
ama...
bu paralar bu insanların ülkemize gelmelerinde rolü olan politikaları, uygulamaları, sınır güvenliğini sağlayamamaları vb icraatlarıyla sorumlu olan dönemin tüm hükümet üyelerinden, meclis de bu durum için önlem almayan kararlara engel olan ve onaylayan milletvekillerinden mülki idare amirlerinden emniyet müdürlerinden yerel yönetimlerden (bunlara avanta hizmet veren, yardım sağlayan, serbest dolaşıma göz yuman) bu paralar tanzim edilirse 1000 değil 2000 dolar verilsin.
yoksa bu kanımızı paramızı canımızı emen yok eden insanlara 5 sent verilmesin.