1. 1.
  Haklı bir teoridir..O ünlü 3000 yıllık medeniyet kuşağının istanbul'da ve üzerinde altı büyük medeniyetin eserleri bulunan şehrin istanbul'un suriçi kısmında olduğunu belirtmek için kullanılır..

  Diğer illerdeki yurttaşların veya diğer ülkerlerdeki ecnebilerin bakarak içlerini ısıttıkları , hayallere daldıkları o fotoğraflar suriçinde çekilmiştir..aklınıza gelebilecek hemen her türlü yapı,eser,camii,kilise,müze ve saraylar suriçi istanbul'a hastır..
  1 ... rasko
 2. 2.
  istanbulda taksiye bindiğinizde beni istanbula atı ver dediğinizde, taksici sizi eminönüne bırakacaktır. eğer yüzünüze tip tip bakarsa anlayın ki yeni yetmedir, öğreti verin canım siz de.
  1 ... hec
 3. 3.
  günümüzde artık saçma gelen bir durumdur. tarihidir. bin yıllarca dünyanın yönetildigi yerdir fakat günümüz istanbul una bakınca sur içinde, topkapı, zeytinburnu, fatih, eminönu gibi semtler varken, sur dısında emirgan, bebek, beşiktaş, levent, ataköy, bakırköy gibi çok daha pahalı daha elit kesime hitap eden istanbul un yeni slüetini görürüz.
  1 -1 ... machados
 4. 4.
  tamamen doğru bir teoridir .kocamustafapaşa,silivrikapı,mevlanakapı gibi buram buram tarih kokan semtler suriçindedir...
  1 ... mirza
 5. 5.
  artık tarihte kalmış bir varsayımdır.istanbul'un 1453'de fethedilen kısmının (yani asıl istanbul'un) sur içi olduğunu belirten cümledir.istanbul'un fethinden önce sur içi dışında kalan yerler zaten osmanlı'nın elindeydi ve ayrı bir şehirdi.ancak istanbul'un hızlı ve çarpık kentleşmesi ve yerleşim yerlerinin birleşmesi sonucu bugünki istanbul sınırları ortaya çıkmıştır.
  1 ... mahoni
 6. 6.
  (bkz: gerçek istanbul)
  ... ignis gehennalis