bugün

sabah kalkmışsın, uyku mamurluğu, bayramdan dolayı biraz sevinç, bayram namazına gidemediğin için biraz üzüntülüsün. neden? gece manyaklar gibi dizi izlemişsin. ailenle beraber yine biraradasın. onun verdiği sevinç ile onlar yatsa bile sen hala dizi izlemeye devam etmişsin. o yüzden bayram namazına kalkamamışsın. olsun diyorsun napalım diğer bayrama artık..

sabah namazına kalkamamışsın ama bayram namazı bitmiş sen o zaman denk getirmişsin kalkmanı. ulan diyorsun ne dandik bi yaşamım var. gözleri daha yıkamadan dışarı çıkıp bi sigara tellendireyim diye aklından geçiyor. ondan önce sigara içenler bilir sigara altlığı[küllük değil:] diye tabir edilen sigara öncesi bişeyler yemek istiyorsun. abur cubur gibi bişi işte. bayramlık için alınan baklavalardan bir tane alıp yiyorsun. sonra her zaman açık olan sürgülü kapıya doğru ilerliyorsun...

elinde sigara ve su bardağı yavaş yavaş ilerliyorsun.. perdeyi çekiyorsun..hoopp..yerdesin. akşamdan gece soğuk olur diye annenin kapadığı sürgülü kapıya tosluyorsun.. yerdesin, bardak düşmüş, sigara uçmuş, ama sen hala yerdesin. kalkamıyorsun. ağlasam mı gülsem mi arasında gidip geliyorsun. sese uyanan annen seni o halde yerde görünce, o da ağlayayım mı güleyim mi halinde. bu durumda insan ne yapar. ya sinirlenir, biraz terelellenir, sitem eder ya da kahkaha atar, güler geçer. ben ise ayağa kalkıp

''annecim bayramın kutlu olsun, canım benim, ehehe''

diyorum. bayramlaşıyorum. sonra kardeşime gidip şakalar yapıyorum. ''ehehe kalksana hadi, bugün bayram, hadi kalk..şş gaksana olm'' diyorum. milletle bayramlaşıp o olayı yaşamamışım gibi geçiştiriyorum. kahvaltı hazırlanıyor, annem bana ikide bir bakıyor ve sesleniyor..

''iyisin de mi oğlum''