bugün

sunum sırasında heyecanlanmamak için yapılanlardır.
yarın çok mühim bir sunum yapmam gerek ama düşündükçe elim ayağım titriyordur.
alternatif relax olma yöntemleri yazındır.
iki tek atmaktır.
(bkz: pasiflora) %80'i alkol sanırım. 1-2 yudum içip sakinleşmek mümkün.
(bkz: Dideral)
Sanki milletin yüzüne bakıyormuş gibi davranmak. Millete bakmak yenide yandaki sandalyeye filan bakmak. Millet birinin yüzene bakıyorsunuz sanır. O değil de göz göze gelince çok heyecanlanıyorum.
kendine güvenmek.
kendinize güvenmiyorsanız, zaten o sunumu çıkıp ta sunamazsınız.
o sunumun asıl amacı; özgüveninizi ortaya çıkartmak.
insanları veyahut kendinizi kandırmak yerine, kendi potansiyelinizin farkına varırsanız; hiçbir sunum sizi heyecanlandıramaz.
öncelikle konuya yeterince hakim olmalısın. Eğer konu hakkında yeterli bilgin olduğunu düşünüyorsan tamamdır. Sunum esnasında ise kimse ile göz göze gelinmemelidir bu dikkat dağınıklığına sebep olur. Ayrıca mümkün olduğunca susmamaya özen gösterilmelidir ki bu da dinleyiciyi kaybetmemek açısından önemlidir. Başarılar.
öncelikle kendinize güvenin. sonuçta striptiz yapmayacaksınız. kesinlikle bir gece önceden birkaç kere evde yapacağınız sunuma çalışın. sanki karşınızda birileri varmış gibi anlatın. hatta arkadaş veya aileden birileri varsa onları alın karşınıza. bir gece önceden uykunuzu alın. sürekli aklınıza getirmeyin. rahat olun biraz. sonunda ölüm yok.
sunum yapılan kitleye göre farklılık gösterir. çoğunluğu bayanların karşısında sunum yapmanız gerekiyorsa ses tonunuzu etkili kullanmaya bakın. onlar sizi hayran hayran dinlerken heyecan bir tarafa dursun özgüven patlaması yaşarsınız.
Sunum yaparken yere dusup dolap kirdigim gunden berri dolaplardan uzak dururum ve buda bi aksilik cikmamasina neden olur.
Kesinlikle konuya hakim olmalısın eğer konuya hakim değilsen ne kendini rahatlatabilirsin ne de insanlara birşeyler anlatabilirsin. Sunumdan önce bir kaç kez ayna karşısında tekrar yap işe yarıyor. Fazla kasma kendini sunuma başlamadan önce merhaba arkadaşlar nasılsınız diye gündelik konuşma diyoloğu kur ki ilk heyecanını biraz atasın. Göz teması kesinlikle kurmalısın, slayta çok bakma birde zaten bir konuşmaya başlayınca nasıl bittiğini anlayamıyorsun bile. Ayrıca arkadaşının birinden seni videoya çekmesini iste daha sonra bu videoyu izle nerede eksikliklerin var görürsün ve bir sonraki sunumun daha güzel olur. Kendine güven *
sunum yüksek lisans veya benzeri bir platformda yapılıyorsa oradaki dinleyicilerin mecburiyetten orada olup aslında sunumun bitmesi için dakika saydıklarını ve sunumun çoğu yerinde anlatılan konudan uzaklaşıp gittiklerini; kendilerinin de aynı angaryayı mecburen yaşadıklarını veya yaşayacaklarını düşünmek rahatlamak için güzel bir yöntem olabilir.
yarın sunum yapacağım daha önce de çeşitli sunumlar yaptım. bir sunumda sonra araya 1 aydan kısa zaman girmeden yeni bir sunum yaptığımda çok heyecanlanmıyorum. dönemimin ilk sunumu yarın olacak 5 tekrar 3 prova yaptım. 20 dakika kadar sürecek hadi hayırlısı.

edit: 5 tekrar 3 prova yapınca her şey harika oluyor *
şahan gökbakarın eski tv şovlarını izle.
Derin derin nefes alıp vermektir.

Öteki türlü zor.
oradaki herkesi sizden aşağı gibi düşünün.
3 kişi seçin kendinize sağdan ortadan ve soldan konuşmaya devam ederken onlarla göz göze gelin.
Kız seçerseniz daha iyi olur.
ya hata yaparsam diye düşünmemek gerekiyor. hata yapınca kimse sizin boğazına sarılmıyor sonuçta. bakın ben bunu eski bir kekeme olarak söylüyorum.
işemek.
Ben sedatif sakinleştirici almıştım yüksek lisans tez jürisinin önüne çıkmadan.. Sunum sonrası jürideki tez hocam “ sen ne içtin oğlum! ” demişti. Ben de gevşek gevşek “pasifloraaa” diye cevap verince “yapacağın işi seveyim!” deyip çekip gitmişti.
güncel Önemli Başlıklar