bugün

aslında haklı bir söylemdir.

gün gelecek, devran dönecektir. birgün iki camii de dolu göreceğiz.
Mesele camiinin doldurulması değil!

Ayasofya camii fethin sembolüdür ve buraların islam diyarı olduğunun nişanesidir.
lan ben ikisinde ayrı ayrı ibadet edemez miyim, sen sofraya oturunca sıra sıra mı yiyorsun. bir çeşit bitmeyince ötekinden yemiyor musun olum.

ikisi de ayrı tad ayrı lezzettir bu iki caminin ve bu iki camide ibadetin.

ben belki sabahı ayasofyada öğleyi sultanahmette kılacam.
sanane.
ayasofya doldurulmak için istenmiyor. kılıç hakkı olduğu için, sembolik önemi olduğu için isteniyor. açılırsa amacına ulaşacağı açtığın başlıktaki ya olursa çaresizliğinden dolayı besbelli.
Bizans tohumu olan yazar beyanı.
Bir realite. Sultanahmet camii ile ayasofya arası 100 metre. Özel günler dışında sultanahmet camii hiç dolmaz. Kaynak götüm değil, kendim defalarca ziyarette bulunduğum için biliyorum.

Ancak camii söz konusu olunca herkesin saldıracağını bilmeme rağmen fikrim dinen olmasa bile siyaseten oranın camii olarak ibadete açılmasından yana.

Ey amariga, ey alamanya demeyi biliyorsun. Açsana ibadete, seni engelleyen ne ?
Ayasofya namaz kılacak yer olmadığı için açılmak istenmiyordur heralde , yoksa gerekirse taksimin ortasına da cami yapılır o ayrı. Ayasofya bir simgedir o yuzden açılmak isteniyor.
Patenti sucukçu muhasebecisi efendimiz hazretlerine ait olan sözdür.

Lepistes yandaşlar unutup, haşa huzurdan efendimize muhalefet eder duruma düşmüşler! birisi efendimize Bizans tohumu bile demiş! Höst!

Hayır,, o değil, keraneci bile rahat durmamış...

Efendimize muhalefet etmekle imanınız ve nikahınız gitti a kafirler! Tez tecdid i iman ve nikah eyleyin ve din gayreti izin efendimize olan kulluğunuza baskın gelmediğini ispat eylemek için "ayasofya'ya çan takılsın" kampanyası başlatın.
Bu hali ile para basıyor kimse camiye çevirmeyi düşünmez gerekte yoktur.
istanbul'un alınması ile hıristiyan alemine attığı golün farkında olmayıp, hâlâ frikikten gol atma peşinde olan acemi futbolcular gibi sağa sola yalpalayan insancıkların talebi.
Ayasofya dünya mirası ve mirasımızdır, nasıl ki kendi tarihimize ait değerlerimize sahip çıkıyor, çıkmamız da gerekiyorsa,
her şeyden evvel onu ilk günkü gibi koruyup gelecek nesillere aktarabilmeli, Siyasal islamın, galiz hırslarına kurban etmemeliyiz..