1. 1.
  istanbul'un her yerinde hakiki, ultra gercek, ucuncu gobekten torunu gibi adlarlar karinca gibi acilmis kofteci. ama asli gercekten sultanahmet'tedir. gerci orada da on on bes tane var ama sorunca gosterirler. biraz daha gosterissiz, ici hafif beyaz renkte, degisik bir kasasi var ahsaptan bir bolme gibi. orasi iste.
  1 ... laz pacino
 2. 2.
  gerçeği, sultanahmet'teki 'selim usta'nın köftecisidir...
  2 ... speechbubble
 3. 3.
  selim usta tabelalı olup kredi kartı kabul etmeyen köftecidir. sadece kadir gecesinde 24 saat açıktır.köftenin kralı burada yenir.
  ... qb1903
 4. 4.
  gerçek sultanahmet köftecisi selim usta'dır. 1920 yılından beri hizmet verir. bildiğim bir şubesi de beşiktaş'tadır. yanında muhteşem sosu ile köfte yenir, meşhur irmik helvası ile lezzet boyutu aşılır.
  ... kenjin
 5. 5.
  izmit'te* açılan köftecilerin nerede ise tamamının adı.
  ... weud
 6. 6.
  (bkz: sultanahmet ekspres)
  ... posion
 7. 7.
  tepe nautilus şubesinde inanılmaz bir salad bar bulunan restoran.
  1 ... ghost whisperer
 8. 8.
  dubai'li bir petrol kralı ile tüm ortadoğu ülkelerinde bir yıl içerisinde 120 şube açılması için anlaşan turkish fast food zinciri.
  ... fibobacciyim
 9. 9.
  yer olmadığı için yanınıza sürekli tanımadığınız insanları oturtmaya çalışan, kalabaklığı son derece rahatsız edici hale gelen köfteci.
  ... anomie
 10. 10.
  kurtuluş savaşı'nda cepheye kumanya yollayan istanbul esnafının bir temsilcisi; ekmeğin karneye bağlı olduğu yıllarda da işbaşındalar. üç nesildir aile burada geçiriyor hayatını: tarihi sultanahmet köftecisi'nde...
  1911 yılında dede mehmet seracettin efendi, doğu türkistan'dan istanbul'a göçüyor. 1920'ye kadar devlet matbaası'nda çalışıyor. sonra sultanahmet?te kendine bir dükkân bulup köfte yapıp satmaya başlıyor. adını turan köftecisi koyuyor; ancak bu dönemde başlayan turancılık olayları yüzünden pek tedirgin oluyor dükkânın adından ve halk köftecisi olarak değiştiriyor. tarihi sultanahmet köftecisi selim usta ise, 1966 yılında bugünkü yerinde işe başlıyor.
  dedenin çocukları mustafa, selim ve ismail... 1952 yılında baba vefat edince oğullardan ismail bey ve selim bey işin başına geçiyor. yer, bugünkü tarihi sultanahmet köftecisi. ismail bey üç sene süren askerliği esnasında usta albay emre atak'tan öğreniyor aşçılığı. şimdi ise işin başında üçüncü kuşak, yani mehmet seracettin efendi'nin torunları var: cihat tezçakın ve mehmet tezçakın.
  mönü hiçbir zaman değişmiyor: köfte, piyaz, salata ve helva... piyaz da değişmiyor, içine yumurta konmuyor örneğin. fasulyesi yumuşak, soğanı kıvamlı, az kıvırcık, dilim dilim domates... köftenin yanında her zaman turşu var, o kadar. allama pullama yok. ramazan'da sadece çorba ilave ediliyor mönüye. bir de piyaza siyah zeytin. irmik helvası her daim var zaten. onları köfteleri kadar ünlü yapan yiyeceklerden biri çünkü.
  ... queenofthenight