bugün

bir sezen aksu şarkısı.

bu dünya ne sana nede bana kalmaz
sultan süleyman'a kalmadı böyle
hiçbir kitap yazmaz.
sözlerini de buyrun;

kaç sene oldu, zaman durdu
deniz öyle hep aynı dünya bilinmez
taş duvar aynı kaldı
ümit öylece kaldı da
ümit edeni söyle kim aldı

kaç devir geldi, kaç nesil geçti
yürek öyle sevdalı yollar kavuşmaz
hasretin ne tadı kaldı
sabır öylece kaldı da
sabredeni söyle kim aldı

bu dünya ne sana ne de bana kalmaz
dünya ne sana ne de bana kalmaz
sultan süleyman'a kalmadı
böyle hiçbir kitap yazmaz

bu dünya ne sana ne de bana kalmaz
dünya ne sana ne de bana kalmaz
sultan `süleyman'a kalmadı
böyle hiçbir kitap yazmaz

kaç çiçek soldu, hani bu sondu
hani bir sarı fırtına koptu zamansız
kaç tohum filiz dondu
hani bir acı yel savurdu
yürekler son defa vurdu
dünya üzerin de en uzun yasadıgı rivayet edilen ademogludur hz.süleyman. bir rivayete göre 3000 yıl yasadıgı söylenir.kendisine ayrıca allah c.c tarafından rüzgara ve cinlere hükmetme yetisi verilmistir.
hareketli gibi görünse de, aysel gürel'in manidar sözleri arkasında, mükemmel anlamlar barındıran, kimi zaman gaza getirse de, çoğu zaman farklı duygulara sevk edip, insanı depresif duygulara sokan, realist; sezen aksu 88 albümünün en iyi şarkılarından birisi, onno tunç'un en iyi düzenlemeye sahip yegane şarkılarından... diğer birkaçı için;

(bkz: tükeneceğiz)
(bkz: yeniden sev)
(bkz: sen ağlama)
(bkz: alev alev)
murat uncuoglu'nun kendini gene konusturdugu bir şekilde mixlenmiş şarkı. bir diğeri albüm olarak hatta;
(bkz: sertab goes to the club)

türkiye'de şu an için alıcısı pek az ama şiddetle devamı geleceğine inanıyorum.
(bkz: kanuni sultan süleyman)
(bkz: sultan sülüman)
şarkıda kastedilen elbette osmanlı sultanı değil yahudi kralıdır.
mükemmelden de öte şarkıdan da başka bişeydir.

sabır öylece kaldı da,
sabredeni söyle kim aldı?
(bkz: kardan süleyman)
sezeninki orijinalin hasıdır.

Giannis Katevasın versiyonu da hoş.

http://www.youtube.com/wa...mp;feature=watch_response

(bkz: çocukluktaki masumiyetin kayboluşu)
bugünlerde kendilerini paraya pula ve mala çok kaptıranlara sıkça dinletilmesi gereken şarkı.

üç top bez işte.
eskimeyen 100 şarkı arasına adını yaş kütüğe plaket çakarcasına çakan şarkıdır.
inanılmaz bir anlatım bozukluğu barındıran şarkıdır. bu dünya ne sana ne de bana kalır olmalıydı, çünkü ne...ne edatı cümleye zaten olumsuzluk anlamı katar. tdk'lığıma sağlık.
funda öncü yorumuyla yeniden doğmuş şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=Pjp2Uvv5wcQ
bu dünya sultan süleyman'a kalmadı, sana mı kalacak? (süleyman demirele söylenmiştir.) yanlış duymadıysam böyle.
bu dünyanın kimseye kalmadığını hatırlatan güzel şarkı. nice saltanatlara kalmadı bize mi kalıcak?
aysel'im albümünde mabel matiz öyle bir cover yapmış ki, bu şarkının orijinal hali artık bu demiş.
muhteşem.
senelerdir bizi kandırıyorlarmış o hareketli hali ile şarkının. asıl şimdi yerini buldu mabel matiz sayesinde. o nasıl bir pes ten giriş, o nasıl bir boşvermişlikle okuyuş. bayıldım.
mabel matiz'in kendisini aştığı parçadır. sözlerin insana kattığı düşünceler intahara bile sürükleyebilir. teşekkürler rahmetli aysel gürel, mabel matiz.
bir kadın uğruna avrupa'yı yerle bir edememiş padişah.
ah ulan ah şimdi vizesiz ver elini roma, madrid, oslo ve daha bir çok yer.
allah belanı versin hürrem yaktın lan bizi.
Osmanlı topraklarını hükümdarlığı süresince 2,5 katına çıkartan avrupalıların muhteşem süleyman dediği osmanli padisahıdır yaptırdığı süleymaniye camine gidildiğinde adının neden muhteşem süleyman olduğunu daha iyi anlarsınız.
ferhat göçer'in el attığı şarkı. geç kalmıştın amk. evet.
Yavuz sultan selimin oğlu kanuni sultan süleyman. Babasından güzel devraldığı devleti aynı şekilde zaferden zafere koşarak devletin en parlak dönemini yaşatmıştir. Birçok kanun çıkarmıştır fransızlara birçok ayrıcalık tanınmıştır. 5erkek evladı 1tane kızi vardir. Siirlerinde Muhibbi mahlasini kullanmış padisahtır.
Mabel Matiz'in de seslendirdiği bağımlılık yapan şarkılardan sadece bir tanesi. Yüksek dozda alınması halinde tehlike arz edebilir.