1. 1.
  baybars'ın ayn calut'ta hülagu'yu dayak manyağı yapması. şimdi demeyin savaşta o savaşmamış diye. ordu onun, komutan en iyi komutanı ketboğa noyan.

  cengiz han orduları yenilmezdir. moğollar, ortadoğu, anadolu ve kafkaslarda yaptıkları istilalalarla yakmış yıkmış tecavüz etmiş bu toprakları silmeyi kendilerine şiar edinmişlerdir.

  ortadoğu da ise memluk denilen, yani kölemen denilen kıpçak türkleri, çerkesler, bazı oğuz atabeyleri ve müslüman arapların devleti vardır. yöneticileri kıpçak türkleridir. hülügü denilen barbar, memlükleri küçümser. sınırları ortadoğu da genişletme kararı alır. en önemli komutanı ketboğa noyan'ı gönderir. tabii burada baybars'ın askeri stratejisi konuşur, moğolları kışkırtıp ayn calut'a kadar çeker.

  ketboğa komutasında ermeni süvariler, gürcü piyadeler ve moğol askerler ve komutanlar vardır. baybars'ın komutanı seyfettin kutuz'un ise türkler ve müslümanlar. filistin'de nablus'a yakın bir yer olan, zamanında adını davud tarafından öldürülen goliath denilen dev savaşçıdan aldığı ayn calut'da 20 bin kişiye 20 bin kişi buluşurlar. tarih 3 ekim 1260. bu tarihi unutmayın, ortadoğu da bugün türkler, araplar, kürtler vb. kavimler varsa en büyük sebebi baybars'ın moğolları sikertmesidir.

  baybars, bir türk stratejisi olan turan taktiğini uyguladı. gece orduyu ikiye böldü, sabah ketboğa karşısındaki memluklerin o kadar olduğunu zannedip saldırıya geçti, baybars fazla yüklenmeden tuzağa çekmeye çalıştı. ketboğa bütün ordusunu saldırıya geçirdi. baybars çekiliyor gibi yaparken aslında turan taktiği ile tuzağa düşürüyordu. moğollar kazandığını zannederken, dağlık arazide arkadan seyfettin kutuz çıkıp önden de baybars geri dönüp ilerleyince çember kapandı ve moğollar arada sıkıştı üzerlerine oklar yağmaya başladı. öğlene kadar devam eden muhaberede moğollar çok ağır bir yenilgi aldı. bazıları kaçmaya çalıştı, ketboğa noyan kaçmayıp savaş alanında öldü. baybars kaçanların peşine takıldı bazılarını yakalayıp orada da mağlup etti.
  hülügü sinirlenip yeni ordular yolladı onlar da yenildi. yenilmez, mağlup olmaz denilen moğollar, baybars'ın karşısında tarihi bir yenilgi aldılar.

  bu savaşı moğollar kazansaydı bölge tamamen moğolların elinde olacaktı. bu savaşla moğol ilerleyişleri durdu. memluklar savunmadan taarruza geçti. latinler, kuzey hıristiyanları ve moğolların birleşmesi önlendi.

  müslüman değilim ama bu savaşta memluklerin kazanmasına sevindim. moğollar kazansaydı şu an bu topraklarda ne türkler, ne müslümanlar, ne başkaları olurdu. ve moğol barbarlığı dünyaya zulmetmeye devam ederdi.
  6 -2 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
 2. 2.
  Ayn calut da vuku bulmuştur.
  2 ... lin kuei
 3. 3.
  kölemen dediğin '' kıpçak türklerinin'' mısır saraylarına niye getirildiğini bilsen insan yüzüne çıkamazsın.

  bildiğin yeniçeri'nin saraydan orduya sevk edilmiş mısır versiyonu ilaveten bunlar iğdiş edilmiş.

  tarih bu sallama değil.
  4 -3 ... baris hemen simdi
 4. 4.
  keşke hülagü tokatlasaymış.

  emin olun bugün islam ve ortadoğu dünyası daha iyi bir yerde olurdu. çünkü moğol-türk imparatorluğu yıktıklarından kat be kat fazlasını yeniden yapan bir devletti...
  1 -2 ... ateistvaiz
 5. 5.
  Ayn-ı calud'da hulagu yoktu.

  Möngke ölünce ordusunun büyük kısmıyla karakurum'a gitti.

  Hay senin tarih bilgine.

  Not: Baybars da kıpcak kökenli bir Türk. Arap değil bunu da unutma.
  4 -2 ... muhendis tarihci
 6. 6.
  goliath bölgesinde anası atası tokatlanmış moğolları bugün bile çıldırtan gerçek. ağla ağla lsfksddjfjd

  yalnız hülagu bugün yaşasaydı asala'ya falan liderlik ederdi. adam nasıl bir türk düşmanıysa, ordusunda türk'ten başka herkes var. ermeni var, gürcü var, bizanslılar var. sultan baybars sağlam köklemiş. kanırtmış, saplamış. alsfakfsdfsdd
  2 -1 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
 7. 7.
  Baybars in ordusunda

  Kıpçak klanları vardır bunun yanında çerkez,gürcü,bedevî ve türkmenler de vardır

  Kıpçaklar da kuzey karadeniz den mısır a asker olarak getirilmiştir lakin diğer kölelerden farkı kendi kaderlerini seçebilirlerdi

  Memlükler büyük bir türk devleti idi tabi sonra devlet cerkezlere ve gürcülere kaldı.
  2 ... lin kuei
 8. 8.
  (#39108613)

  bir başlığa entry girerken, sadece başlığa bakıp entry yazmıyoruz değil mi?

  ''baybars'ın ayn calut'ta hülagu'yu dayak manyağı yapması. şimdi demeyin savaşta o savaşmamış diye. ordu onun, komutan en iyi komutanı ketboğa noyan.''

  entry'de 235324534 defa ketboğa noyan geçtiği halde ''iyn cilitti hiligi hin yikti''

  fakat neymiş? ordu hulagu'nun ordusu. savaşa öncülük eden komutan en iyi dostu, en iyi komutanı. bilale anlatır gibi anlatıyorum.

  ikincisi, baybars'ın arap olduğunu nerede yazmışım?

  "yani kölemen denilen kıpçak türkleri''yöneticileri kıpçak türkleridir.''

  yani bir başlığa yazarken entry'i de okuyalım.
  1 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
 9. 9.
  Bu durumda en büyük, yavuz sultan selim oluyor. Memlükleri de o tokatladı ve haritadan sildi.
  1 ... turin
 10. 10.
  bunu ; hülagu hanın baybarsı gondiklemesi şeklinde anlıyorum.

  zaten halifeyi de fofeynklemişti, sıraya dizmiş ya la bu yobazları.

  gene gel reyiz, şu dincileri düdükleleyecek birine ihtiyaç var.
  4 -2 ... timur cengiz hulagu