bugün

sucuklu yumurta pişirilen tavada herkes yedikten sonra kalan sucuktur.

anne* pazar sabahı kahvaltısına sucuklu yumurta yapmıştır.o muhtesem kokularla birlikte sofraya oturursunuz.bütün aile kahvaltının sonuna gelmiştir.sucuklu yumarta tabağında ise sadece bir tane sucuk ve biraz yumurta kalmıştır.ne küçük kardeş, ne baba kimse onu yemeğe yeltenmez bile.o büyük insan * hadi şunuda çıkarın lafını söylemeden kimse elini sürmez.annenin o lafı yetmez isimde vermesi gerekir.ismi söyledikten sonra o kişi afiyetle yer o sonda kalan sucuğu...
genelde birisi zahmet edip onu almaya karar verene kadar yağı çoktan donar.

o derece iğrenç olur, o saatten sonra bir tencere dolusu gelse de yenmez.
(bkz: kibarlık payı)
genelde evin en küçüğüne devredilen son sucuktur.
büyük tartışmalara eden olan yumurtanın en güzel sonu. bazıları aşagıdaki gibi olabilir.
yeme ve yememe konusunda uzun süren tartışamalar yaşanılabilr.
paylaşmacı arkadaşlar ise ufacık sucugu 4e 5e bölerek herkese son bir pay düşmesini isterler.
bazı uyanıklar ise hiç bu tartışmalara girmeden çaktırmadan hemen yok ederler sucugu digerleri ise şaşkınlık içinde ona bakarlar.
* *
(bkz: beni yalnız bırakın)
benimdir! (bkz: seni kimselere yar etmem)
illa ki sevdicege birakilacak sucuktur.
yemek masasında birden çok kişi olması halinde masadaki tüm kişilerin yemek istediği fakat diğerleri karşısında açgözlü durumuna düşmemek için çatalını veya ekmeğini uzatmaktan imtina ettiği sucuktur . Herhangi bir kişinin çatalını uzatıp alması halinde yere düşmesi muhtemel olan sucuktur da ; çünkü bu sucuk üzerinde diğerlerinin gözü kalacaktır .
(bkz: ye gitsin)
kişiyi sınayan ve olgunluğa davet eden sucuktur. bir sucuktan bu kadar çok şey beklenebilir mi? kesinlikle evet. şöyle ki;
efendim anneniz kardeş ayrımı yapmadan dizmiştir sucukları yumurtanın arasına öyle alalede bir şekilde. devamında ise ailecek yumulunur tavaya. löpür löpür lokmalar tüketilirken "her güzel şeyin sonu vardır " klişesi bir kere daha temellenir ve tavada son sucuk ile bu keyfin sonuna gelinir.
ne yapılmalıdır peki? eğer evin büyüğü iseniz kalan son sucuktan bırakın küçük kardeşiniz sebeplensin.
yok ben evin küçüğüyüm diyorsanız, o da hoş olmaz. büyük dururken küçüğe mi düşer canım?
ee ne oluyor öyleyse? olan ortancaya olur efendim. yani benim gibi şanslı veletlere. o keşmekeş içinde yumulun işte. zira çok denedim, oradan biliyorum.
tam anlamıyla "sona kalan donakalır" sözünü yansıtan sucuktur kendisi.
birileri onu yemeye karar verene kadar yağları tavada çoktan donmuş, kendi de kurumuş, büzülmüş, iştah açıcı bir görüntüden tamamiyle uzaklaşmıştır.
sofrada oturanların ortak malıdır.
herkesin payı olmasından mütevellit ya pay edilir, edilmeyecek gibiyse küçük kardeş çağırılıp "hadi ham yap" denilir. ne kadar canınız istemese de onu yiyecek kişiye kem gözle bakılır.
tek sucuklu yumurta yaptıysanız aynı zamanda tavadaki ilk sucuk olma özelliğide gösterdiği için iki türlüde feci şekilde haz sağlayan sucuktur. o dakika itibariyle eşek etinden imal edilsede tadından yenmez o sucuğun.
aramaya inanmayanların bogazında kalacak sucuktur.

(#1840160)
yeri geldiğinde kardeşi kardeşe kırdıran, yeri geldiğinde de insanın karşısındakine çok büyük bir jest yaptığına inanmasına yol açan şerefsiz sucuk.
sucucuktur. sofrada bulunan en miniğe afiyetle yemesi için anne tarafından ağzına sıkıştırılır.
azalarak bitmesi gerekne kavram, bunun için de izlenecek yol tavada iki sucuk kalınca birinin o iki sucuğu birden almasıdır.
evin en küçüğünündür.
son kurşun son kibrit son sigara kadar değerli olandır.
kavga sebebidir.
genelde anneye teklif edilen ama büyük bir ihtimalle de kendimizin yediği ilk lokmasından daha tatlı olan bir gıdadır.
sucuksever bir toplulukta çatal değmemiş 3 yumurtanın içinde bulunan sucuktur.
diğer arkadaşlarına göre değer artışını yaşayan ve muhtemelen kayserili olan sucuk dilimi.
kardeşle kavga edilip yenebilecek ayrı bir tat veren sucuktur.
güncel Önemli Başlıklar