bugün

öğrenci evinde tüpün bittiğini öğrendiğim an denediğim olay.
tarif şu şekilde;
kettle a max çizgisine kadar suyu koyuyoruz. ardından içine yağı ve tuzu ekliyoruz. Sonra aldığı kadar makarnayı atıyoruz içine. bırakın o kendi kendine kaynasın. ardından garip sesler ve kötü kokular gelmeye başladı mı gidip kettle ı fişden çekiyoruz, sonra makarnanın ve kettleın suyunu süzüyoruz fakat soğuk sudan geçirmiyoruz ki vitaminleri gitmesin. ardından atın hepsini çöpe gitsin, bi boka yaramıyo. Olan güzelim kettlea oldu...
bunda başarılı olamayınca tencereye kaynamış suyu ve makarnayı koyup elektrikli fırın bile denemiştir bu aç insanlar. Fakat durum gene hüsran olmuştur.
bu insanlar aç olduklarından bunları denemiştir. Fakat caymayan aç insanlar açlığa ve hüsrana doymadıklarından , inat edip bu makarnayı fırından çıkardıkları tencereyle elektrikli kestane pişirme makinasındada pişirmeye çalışmışlardır.. Olmayınca birer bardak soğuk su alınıp bodoslama içilmiş , kadere isyan eşliğinde zıbarılmıştır.
daha çok yurt ortamlarında çaresizlikten denenen yemek yapma metodudur.aynı ekipmanla yumurta yapma, çay demleme, vb. gibi versiyonları da vardır.
(bkz: art arda entry giren yazarın sukuneti) *
yurt ortamında yakalanma korkusuyla yapılandır. hayatınızdaki en güzel makarnayı tatmış olursunuz böylece.
biraz para toplandıktan sonra eskicinin birinden tezgah üstü fırın alınıp bir de tencere ile çözülecek problem.
aklıma gelmişti zamanında.* su ısıtıcısında yumurta kaynatmayı denemeniz tavsiye olunur. tarafımdan bizzat defalarca denenmiş, mükkemmel sonuçlar alınmıştır.
yurt ortamında yurdum öğrencilerinin yaptıkları eylemdır. bir çok kez elde ısıtıcı patlamasıyla sonuçlanır.
(bkz: dahiyane fikirler)
yurtta yaptığım ve de gayet heyecanlı olan hede...dikkat etmek lazım, elektrik malum...arada çarpıyo kafası bozulunca.
efendim olayin asli soyle olur:

once kettle da su kaynatilir. elimizdeki makarnalar paketten bir tencereye dokulur.
daha sonra kaynayan su tencereye dokulur. bu esnada isitiya tekrar su doldurulur ve kaynatilmaya baslanir.

ilk suyu tencereye doktukten sonra da hemen uzerine yag ve tuz ilave edilir. karistirili, yaklasik 5 dakika beklenir.
ikinci su kaynadiktan sonra tekrar tencereye dokulur. [tabi bundan once tencerede bulunan suyu suzmeniz gerek.]
5-10 dakika daha beklenir ve suzuldukten sonra afiyetle yenir.

ne kettle bozulur ne de makarna pi$mez.
ben de denemiştim olmayınca pişirmeden yedim. kraker gibi.
düşündüren eylem olmakla birlikte yapanın psikolojik sorunlarının anlaşıldığı andır.
(bkz: abesle iştigal etmek)
kıbrısta okurken kafayı yiyen, gecenin bir yarısı açlıktan gebermek üzere olan kuzenimin yaptığını söylediği eylem. harika olmuş öyle dedi... ama kettle durunca durmadan parmakla destek olmak gerekiyormuş. eeee her işin bi zorluğu var.
(bkz: mikro dalgada makarna yapmak)