1. 1.
  Türkiye'de herkesin her işden anlamasından mütevellit, aslında hukukta olmayan bir karinenin varmış gibi, herkes tarafından yanlış dile getirilmiş hali.
  suçluluğu ispat olana kadar herkes masum olsaydı, suçluya ulaşmak için deliller toplanamaz, şüpheli, sanık gibi kavramlar kullanılmaz, hakim kararını açıklayana dek, savcı , hakim, avukatlar sanık hakkında suçu işlemiş olabileceğine dair hiç bir sual dahi soramazdı.

  doğrusu suclulugu hukmen sabit oluncaya kadar, kimse suclu sayilamaz. hukukta suçlu sayılama demek masum demek değildir. masum hakkında hiç bir iddia bulunmayan ya da beraat etmiş şahıstır. suç isnat edilmiş bir kişiye, mahkeme aşamasında suçu işlemiş bir kişi olarak suçlu sıfatını kullanamak, ona masum demeyi gerektirmez. hakkında iddialar olan, şüpheli veye sanıktır, ama asla masum değildir.
  -1 ... rusenamcaninoglusedat
 2. 2.
  bugün 2010-2011 sezonu şaibeli ve şikeli maçlarla alakalı gözaltına alınmış fenerbahçeli yöneticilere atfen sol framede yerini almış aglama melis tarzında sözlerle açıklanabilecek aforizmadır efenim.
  ... chamot
 3. 3.
  eskidendi.
  yenisi soyle: masumiyetin sempatizani oldugun siyasi fikre endekslidir.
  -1 ... dydyma
 4. 4.
  bu medeniyet için geçerli. türkiye' de ise; masumiyeti kanıtlanana kadar herkes suçludur.
  2 ... meursault samsa
 5. 5.
  sadece kanunda kalan bir söylentidir bu.
  ... malicheud
 6. 6.
  "suçsuzluğu kanıtlanıncaya kadar, canımın istediği herkes suçludur" şekline dönen karinedir. (bkz: suçluluk karinesi)
  ... zarbut