1. 1.
    sözlüğe göre suç işlemiş kişidir. lakin bana gör iş farklıdır:suçlu sadece suçu ortaya çıkandır. gizi açığa çıkandır:diğerleri gizli olarak kalandır. aslında herkes suçludur ama:suçu ortaya çıkıp cezasını çekenler. diğer suçlulara göre daha suçsuzdur. [yargılama ise daha bir farklıdır.. aslında insanların en suçluları[kendi suçlarını unutup]yargılayanlardır.. diğer insanlar tarafından yargılanması gerekenlerdir.]
    1 ... calderon de la barca
  2. 2.
    (bkz: mücrim)
    ... zibende
  3. 3.
    erol budanşarkısı.
    Yillarca pesinden kostum da durdum
    Her yerde aradim herkesden sordum
    Sonunda yetistim izini buldum
    Onu da benden beter etmisler

Bir suclu misali boynunu büktü
    Büküldü dizleri yerlere cöktü
    Gecmisi düsündü gozyasi döktü
    Onuda benden beter etmisler

Baktim da yüzüne tanilmaz olmus
    Gözleri umitsiz yaslarla dolmus
    Cektigi cileler cok kötü vurmus
    Onu da benden beter etmisler
    ... darkness nights
  4. 4.
    Suç işleyen, bunu destekleyen, buna göz yuman herkes; olarak tarif edilir.
    ... hayvan adam
  5. 5.
    Kerime Nadir'in Müberra ile Müfit Ekrem adlı iki genç insanın arasındaki aşkı anlattığı kitabı...
    ... mavi haziran
  6. 6.
    bugünün hukukuna göre artık, aksi ispatlanana kadar hepimizin sahip olduğu nitelik.
    ... cavit
  7. 7.
    insan Hayatını tehdit eden tehlikeli varlık.

Bazıları, hayatları boyunca bir suçluyla karşılaşmayacaklarına inanır.
    Bazıları ise bir suçlu tehdidine karşı her an hazırlıklı olmayı ve silahlanmayı tercih eder.
    (bkz: silah hayat kurtarır)
    1 ... jack bravo
  8. 8.
    bazıları da hiç suç yapmasalar bile suça meyilli olarak siahlanıp suçlu olmaya aday olurlar.
    1 ... iyisutceken
  9. 9.
    (bkz: adam terörist beyler)
    ... jack bravo
  10. 10.
    sefillerde victor hugo şöyle tanımlar: eğer ruhumuz karanlıkta kalırsa, günahlar çıkar ortaya. suçlu günahı işleyen değil, suçlu karanlığı getirendir.
    o yüzden günah sahibi, kötü diye tanımlanan ve öyle davranma ihtiyacı hisseden insanları yaftalamak yerine, kimin veya neyin onlara 'karanlığı' getirdiğini incelemek zannımca daha faydalıdır.
    ... dekadans