1. 1.
  orjinal adi prestupleniye i nakazaniye'dir.
  turkce'ye ve diger bir cok dile suc olarak cevrilen prestupleniye kelimesi mota mot cevirilince pre ötesine, stupleniye ise adim atma anlaminda yani kelime itibariyle haddi hududu asmak anlamina gelmektedir. romanda da raskolnikov'un davranislari itibariyle bu kelime uzerinden bir cok kelime oyunu yapmistir dostoyevski ama bu turkce ceviride kismen kaybolmustur ne yazik ki.
  22 ... laz pacino
 2. 2.
  kahramanları bir katil ve bir orospu olan... diye tanımlar, J. L. Borgers
  suç ve ceza ilk kez sevişme gibidir. dostoyevski 'yi keşfetmek önemli bir tarihtir insanın hayatında.
  20 ... otisabii
 3. 3.
  'suç' ve 'ceza' kavramlarına özgünce bir bakış, agır bir sorgulama, vicdanın yaptırım gucu uzerine tanrısal bir yaklaşım... kıtap sizi uçuruma düşürecek, en ağır kuşkularınzla cezalandırp yine -insanlıgın en buyuk kurtulusu- tanrının avuçlarına bırakacak.. sizden cok sey alacak ve size cok sey kazandıracak bi roman.. romanın her satırında içinizden bir şeylerin çozüldugunün farkına varacak ve iç titremelerinize engel olmayacaksınız.. insanın iç yapısını bu kadar 'gercek' anlatan bir roman karşısında korkacaksınız.. ve bu romandan sonra dostoyevski tadı hep damagınızda kalacak..
  12 ... illegand
 4. 4.
  rüyama giren ilk romandır. rodyan romanoviç raskolnikov un başrolünü oluşturduğu ve sonya adlı kötü yola düşmüş kıza olan sevgisi ve ona karşı beslediği duyguları anlatan kitaptır. napolyon olmak isteyen ve bunun için işe bir yaşlı bayanı öldüreyim derken iki bayanı öldürerek başlayan, sonunda sibiryaya kürek çekme ve taş kırma cezasına çarptırılarak hapse mahkum edilen rodya'yı konu eden, okuyuculara her an sahne darbesi türünden bir şey yaşatacakmış izlenimi veren, saddamın yakalanmadan önce tikrit'teki mağarasında bile elinden düşürmediği edebiyatın 1 nolu km. taşı müthiş klasik eser-kitaptır.
  11 -1 ... arcadian
 5. 5.
  raskolnikov dışında beni bu kitapta etkileyen razumihin adlı raskolnikov un hiç sallamadığı karakterdir.. razumihin raskolnikov için yapmadığını bırakmaz borç para verir, yeni elbiseler alır,hasta olunca ona bakar ama dediğimiz gibi karizmayı aşmış bitirmiş raskolnikov razumihini aslında seviyordur ve kardeşinin onunla evlenmesinide istiyordur ama en ufak bir sevgi göstermez..

  kitabın sonunda raskolnikov sürgündeyken kardeşi donia ile evlenerek emeklerinin karşılığını bir nebze olsun bulmuştur.. ama her ne olursa olsun aklıma razumihin gelince içim burkulur inşallah böyle bir arkadaşım olur derim.. bu razumihin sevgim raskolnikova karşı bir kine asla dönüşmemiştir.. hepsinin yeri ayrıdır kalbimizde..
  11 ... baudelaire
 6. 6.
  (bkz: rodion romanovic raskolnikov)
  4 ... bahdeniz
 7. 7.
  dostoyevski yi tanımak isteyenlerin ilk tercihi olması gerken ve odefalarca okunabilecek guzellikte muhteşem eser.
  5 ... pascal 1903
 8. 8.
  çıktığında rusya da gençleri ayaklandıran , yediden yetmişe herkesi hüzün ve mutluluk gözyaşlarına boğan mükemmel bir eser. dünyanın en büyük romanlarından biri sayılan suç ve ceza, dostoyevski nin adını dünyaya duyuran romandır.
  6 ... maxime chattam1905
 9. 9.
  yoksuluğun insana neler yaptırabileceğini ve yaptıktan sonra insanın nasıl kendiyle çelişebileceğini anlatan harika bir dostoyevski kitabı.
  4 -1 ... ihtiyaç molası
 10. 10.
  (bkz: fuchs ve ceza)
  10 -3 ... thedewil