1. 1.
  strongholdun haçlı versiyonu. kudüsü işgal etmeye falan gidiyorsunuz. stronghold kadar başarılı. şair padişahlar, halifeler, selahaddin eyyubi ile mücadeleler var. köylülerin moralini düzelteceğim derken insanı bayağı bir terletiyor.

  --spoiler--
  savaş ne kadar zorlu olursa olsun, karşınızda wolf bile olsa 300-350 atlı okçunuz varsa mutlaka kazanırsınız.
  --spoiler--
  #1836532 :)
 2. 2.
  (bkz: crusaders fc)
  #1836578 :)
 3. 3.
  en iyisi ballista taktigidir. Dayadın mı 80 tane ballistayı wolf da saladin de dayanamaz.
  #4043654 :)
 4. 4.
  (bkz: stronghold)
  Oynadığım en iyi strateji oyunu diyebilirim.oynaması kolay gibi gözükse de çok fazla ayrıntı vardır ve hepsini birden idare edebilmek çoğu zaman zor oluyor.
  #4599545 :)
 5. 5.
  müzikleri güzel bir oyundur.
  #4599608 :)
 6. 6.
  strateji oyunları içerisinde kaynakları kullanmaya yönelik en gelişmiş oyundur. paralı askerlerden ziyade üretilen silah ve teçhizatla çıkarılan askerler daha faydalıdır. (bkz: crossbowman) (bkz: maceman)

  savaş taktikleri kullanabileceğinizden fazla, ama hiçbiri gereksiz değil. hepsi aynı anda kullanılmasa dahi değişik campaignlerde değişik taktikler kullanılabilir.

  bazen; 50 tane slave ile düşman kaleyi ateşe verebilir, çayınızı yudumlarsınız,
  kimi zaman; kurduğunuz kalenin etrafını kazarak düşmanın yaklaşmasına müsaade etmezsiniz,
  genellikle; hızlı bir şekilde 25 maceman basıp alayına gidebilirsiniz.

  tabi en önemli nokta halkın moralidir. 100 üzerinden ayarlanan moral seviyesi 50 nin altına düştüğü zaman asker çıkaramaz, kurduğunuz binalara işçi gönderemezsiniz. seviyenin düşmesindeki en büyük etken yemek sıkıntısıdır. yemek sıkıntısını çözemiyorsanız, kilise kurup halka dini empoze edin, park-mezarlık falan kurun. böylece moral seviyesini yükseltip gelişmeye devam edebilirsiniz.

  oyunun üst versiyonu ise; (bkz: stronghold crusader extreme)
  #5249617 :)
 7. 7.
  en sağlam strateji oyunlarından biridir. bunca sene sonra bile zaman zaman açıp oynarım. o derece iyidir yani.
  #5249642 :)
 8. 8.
  birkaç bilgisayar ve arkadaşlarla oynaması inanılmaz keyifli olan bir oyundur.
  bu oyunda en sağlam olanı biraz ekonomik rahata kavuşunca atlı süvariler üretip saldırmaktır. zira en güçlü onlar.
  #5249740 :)
 9. 9.
  --spoiler--
  bidter kiiğp.
  mâhmudayıl ueaa
  midul muşgerek
  --spoiler--

  gibi telaffuzları bünyesinde barındıran, düz anam babam stronghold'u kadar lezzet vermeyen oyun.
  #5249810 :)
 10. 10.
  strateji oyunlarının şahıdır benim gözümde.seslendirmeler, karakterler falan daha da güzellik katıyor oyuna. işin özü age of empires falan yalan, stronghold crusader varsa karıştırmayın diğer oyunları, yardırın crusader a gitsin.

  multiplayer oynaması da ayrı bi zevk verir tabi, tavsiye edilir.
  #5639374 :)
 11. 11.
  (bkz: stronghold crusader extreme)
  #5639381 :)
 12. 12.
  çöle elma bahçeleri yapmanıza izin vermeyen, gayet gerçekçi temeller üzerine kurulmuş, müthiş bir strateji oyunudur.
  #5639384 :)
 13. 13.
  Strateji oyunlarında bir numaradır.Çok emek harcanır sabırsızsanız oynamayınız.
  #5641404 :)
 14. 14.
  Strateji oyunudur. Yıllar sonra kendimi tekrar kaptırıp düşmanı yenip ekonomik olarak refaha ermek için hırs yapmama neden olan oyundur.
  #5857477 :)
 15. 15.
  Geçemediğiniz bölümü açıp granary vb. stratejik yerlerin yerini kafanıza yazıp, o bölümü tekrar açtığınızda, o kafanıza kazıdığınız yerlere öküz arabası kurmanız durumunda yapay zekası sıfır olan oyun hiçbir çare bulamamakta. Ve o binayı yapamadığı için, geçemediğiniz bölümü rahatlıkla geçtiğiniz oyunumsu.

  edit: oyunu sevmediğimi düşünmüşler, yıllar sonra tam bu zamanda. seviyorum lan.
  #5857502 :)
 16. 16.
  Güzel bir strateji oyunudur. Diğer oyunlardaki gibi istediğiniz yapıların yapılması için süre geçmez, paranız, yeterli malzeme varsa anında yapılır. Bu oyunda birde halkın moral seviyesi vardır. Bu seviyeyi yüksek tutmak için çalışıp, karşıdaki düşmanı da yenmeniz gerekir. Çünkü belirli bir seviyenin altında işçi, asker gibi karakterlere sahip olamıyorsunuz. Moral seviyesi de yemek, park, kilise gibi etkenlerle üst seviyeye çıkarılabilir. Kısaca güzel, zaman geçirmek için oynanılası oyundur.
  #6519420 :)
 17. 17.
  ucuz köle alip rakibin kalesini yakmak en iyi taktiktir. savunmak icin adamlari kendi kalenize yerlertirip issizca köleleri rakibe yanastirin, ve kalesini atese verin. sonra bir kac atli okcu ile isi bitirin.
  #8215590 :)
 18. 18.
  bilgisayarımdan silinidiği günden beri özlemini duyduğum ve açıkça "bilgisayarda oynadığım en güzel oyunlar listesi"nin başını çeken oyundur.
  #11687595 :)
 19. 19.
  en güzel ve en akıcı strateji oyunudur.

  (bkz: maceman)
  #12221398 :)
 20. 20.
  gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunudur. falankest iyi açıklamış, diğer ayrıntılar hakkında da ben bilgi vereyiim.
  oyunda yiyecek ambarı ve halktan alınan vergilerin iyi ayarlanması, dengenin sağlanması ile alakalıdır. halk ne kadar mutlu olursa kalenizi geliştirme şansınız o kadar artar.

  dostunuz olacak adamları iyi seçmeniz gerekir. tavsiyem rat'ı kesinlikle seçmemeniz. 2 dakika da yok edilebiliyor çünkü.

  düzeninizi kurduktan sonra da ekonomiyi canlı tutmak için fazla kullanmayacağınız materyalleri tespit edip onların üretimine küçük pay ayırabilirsiniz. böylece onları pazarcınızla değiş tokuş edip para kazanabilirsiniz.

  askeri anlamda tavsiyem, zırhlı askerlere para ayırmanız. diğerleri çok çabuk ölüyor çünkü.

  eğer oyunu oynayıp kolaylığından şikayet ederseniz stronghold crusader extreme'yi tavsiye ederim. daha zor, ama mantık aynı.
  #12466950 :)
 21. 21.
  strateji oyunlarının babasıdır. age of empires'ları, total war'leri yemiş yutmuş bu bünyede bile hala ilk sıradadır. neredeyse 10 yıl olacak çıkalı, ama nasıl oluyorsa eskimiyor bu oyun.

  herşey çok acayip detaylıdır bu oyunda. mesela ekmek mi yapacaksınız; önce buğday tarlası, değirmen ve fırın olarak 3 farklı yer inşa etmeniz gerek. ekmek dışında elma, peynir, et gibi gıdalarda mevcut. askeri yöndende oyun oldukça doyurucu. çok farklı vazifeleri yerine getirebilen askerleriniz mevcut bu oyunda. yangın mı çıkartmak istiyorsunuz, elinde meşaleyle yardıran kölelerden yollayın 50 tane.. ya da işi sessiz sedasız mı halletmenin peşindesiniz, ninjalarınız var. ya da klasik takılıcam mı diyorsunuz, evvela ordunun önünde mancınık yollayın 5-6 tane, karşı kaleyi bi tarumar ediverin. daha neler neler... herşeyi böyle anlatmaya kalksam gerçekten uzun olacak, açın oynayın hala oynamadıysanız, pişman olmazsınız. karışık falan da demeyin, alışılır 1 saate.
  #12786660 :)
 22. 22.
  strateji oyunlarının reisidir. oldukça gerçekçi bir oyundur. daha önce bahsedildiği gibi halkı beslemek için bir tarla yeterli değildir, bir ekmek yapmak için 3 tane farklı yer inşaa edilmesi gereklidir. kafanıza göre de zırhlı asker basamazsınız, önce demir madeni sonrasında hangi tür zırh veya silahı üreticeksiniz onun üretimhanesini kurmanız ve yapılan eşyaların konulması için de bir depo inşaa etmeniz gereklidir, aynı zaman da üretilen ekmekleri saklamak için de depolar üretmeniz gerekmektedir üretilenler depolara konmadan halka aktarılamaz ve bir anlamı kalmaz. ve bununla beraber gıda üretimini sağlamanız, halkı mutlu ediceğiniz anlamına gelmez. halkın nüfusu fazla olursa bir süre sonra gıda yetmeyecektir ve halk kazan kaldıracak yani asker üretemeyecek tarlalara işçi gitmeyecektir. denge iyi ayarlanmalı bununla beraber kilise, meyhane falan inşaa ederek halkın moralini yükseltebilirsiiz. şahsen ben oynarken paso meyhane dikiyorum, kafası güzel bir milletle savaşıyorum.

  age of taki gibi bu oyunda oklarla ev yıkamazsınız, duvar yıkamazsınız, oklar kale duvarlarına çarpıp düşerler. kaleler için mancınıklar yapmanız gerekiyor. ama iş bu kadar basit değil, karşı tarafta kulelerine ballista koymuşsa mancınıklarınızı indirebilirler. ve askerlerinizin sayısına güvenmeyin, çünkü kaleyi savunmak için çok güzel yöntemler var, karşı taraf, kafes içindeki vahşi köpeklerini üzerinize salabilir, tüm kale uzunluğunca mayın misalı askeriniz bastığınız anda ortalığı aleve veren tuzaklar kurabilir, aynı şekilde üzerine basıldığı anda askere saplanan kazıklar dikebilir, kulelerine kızgın yağ döken adamları koyarak kule dibine geldiği anda çok ağır hasar verebilir ve kalenin etrafını kale uzunluğunca kazarak kale ile aranıza bir de göl oluştabilir, siz o gölü kurutana kadar okçularıyla işinizi bitirebilir. ve 300 kişilik ordunuz 5 dakkada telef olabilir doğru stratejiyle yaklaşmazsanız.

  tabi kaleye saldıran taraf için de bazı küçük oyunlar var. örneğin 10-15 tane tünelciyle rakibin surlarında delik açabilir veya kulelerine çok ciddi ölçüde zarar verebilirsiniz, atlı okçularla oyalarken, merdiven tutan elemanlarla veya tekerlekli merdiven kulelerle rakibin surlarına askerlerinizi çıkarabilirsiniz.

  gözümde bir strateji oyunundan fazlasıdır.
  #14523070 :)
 23. 23.
  hastalık seviyesinde bağımlılık yaratan oyun.
  #14523086 :)
 24. 24.
  Ekonomiyi ve halkin moralini yuksek tuttugum hatta cift porsiyon yemek verdigim halde o rahibin nereye ve niye kayboldugunu anlayamadigim oyun halk evlenip cocuk yapamiyor onun yuzunden.
  #14523350 :)
 25. 25.
  en iyi strateji oyunudur.
  ayrıca kral niye çatıda yaşıyor arkadaş.
  #15885471 :)