bugün

Stres insanı yiyip bitiren, içini kemiren, beyninde filler sevişiyormuş hissi yaratan duygudur. insanlar çeşitli sebeplerle stres yaşayabilirler.

Şimdi, bana ne insanlardan ben kendi stresime bakarım hesabından girişelim muhabbetin g noktasına. Stres harbiden mayın gibidir. Bastın mı? Sıçtın ayağını kaldırma sakın zira patlar. Hele yanında 3-5 kişide var ise bok yoluna giderler. Sayın cemaat, stresin unsurlar vardır. iş, aşk, aile, çok para, parasızlık, ruhsal bozukluk vs. vs. vs.

Bazı insanlarda stres birden çok sebepten kaynaklı olabilir. Sübjektif olacak ama siktir et şu saatten sonra ne kaldı ki genel. Ben de stres iş aile ve son düzlükteki ekonomik darboğazdan meydana gelmektedir. Hamışına koydumunun memleketinde ödeye ödeye bitiremedim kredi kartı borcunu, adsl, gezme tozma, ıvır zıvır, vergisi gazı tuzu yağı sazı ebesinin amı.

Stres sizi etkilediği kadar çevreyi de etkiler, en basitinden en çok vakit geçirdiğiniz yer olan iş yerini etkiler. Çalışma arkadaşlarına sararsınız;

* sen merkezden gelen tabloyu hazırladın mı?
+ evet ama dip toplam tutmuyor.
* nasıl tutmuyor?

Bir süre tabloyu inceledikten sonra çok insani bir hata görürsünüz, bordro kısmında muhtelif kesintiler eklenmemiştir. Kesinti yapılmayacaktır. Çıkan fark da buradan kaynaklıdır. Ancak bu stres ve sıkıntı anı patlamaya yol açar;
* sen muhtelif kesintileri eklemedin mi?
+ aa unuttum ben onu.
* saman mı yiyorsun kızım sen? 4 defa söyledim sana, ben senin yaptığın her işi kontrol edeceksem yapma ben yapayım, az kafanızı çalıştırın omzunuzun üstünde boş taşımayın şunları. Düzelt hemen gönder merkeze adamlar rakam bekliyor.

Ne oldu şimdi? Dedik di mi insani bir hata diye. Hayvan gibi stresten kıza yüklendik iyi mi? Vay şerefine soktumunun hıyarı oldu mu şimdi? O kızda şevk istek kalmadı daha verimli çalışır mı? Sinirden kendimi sikmek istediğim dakikalar başlar.

Neyse stres diyorduk. Stres hakiki olarak iflahı sikertmektedir. Çevre ile olan bağıda koparır yavaş yavaş. Eve kapanırsınız, asosyal olursunuz. Kimseyi görmek istemezsiniz, bir süre içinizde anlamsız sıkıntılar olur.

Gece 23:00'dan sabah 02:00'a kadar Kadıköy'de yürüdüğümü, modayı, bahariyeyi, sahili tavaf ettiğimi bilirim. Lan nasıl iyi gelir boş boş yürümek anlatamam size.

Stresin en teknik özelliği ise yanlış yapmanıza sebebiyet vermesidir. Yaptığınız her işten gol yersiniz, daha dikkatsiz olur daha çok hata yaparsınız. Her şeyden şüphe etmeye başlarsınız.
Sonuç olarak bu böyle gitmez tabi ki. Stresim geçsin bitsin diyince de uçup gitmez. Naçizane tavsiyem stresin kaynağını bulun. Neden kaynaklandığını sorgulayın. Daha sonra önce sorunu çözmeye çalışın. Çözemiyorsanız bile kafanızı dağıtmayı başka şeye odaklanmayı deneyin.

Mutlu yarınlar güzel günler. Şen aile kasabı. Kesimlerimiz islami koşullara uygun şartlarda yapılmaktadır.