1. 1.
  Ülkeye giren veya ülkeden çıkan altın ve dövizin milli para miktarını ve fiyatlar genel seviyesini etkilemesini önlemek amacıyla uygulanan politikadır. Bu politikayı uygularken açık piyasa işlemlerinden yararlanılır.
  1 ... cell-im
 2. 2.
  poltikaya uygulanası politika
  1 ... mozambik tavsani
 3. 3.
  yabancı paraların ulusal para üzerindeki negatif etkilerini nötralize etmek için uygulanan politikadır. örneğin, türkiye nin mevcut dolar rezervi 80$, fakat piyasa 120$ talep ediyor. merkez bankası bunu yurt dışından elde edecek, yani 40$ yurt dışındaki merkez bankalarından borç alacak. piyasaya 40$ sürüp, piyasadan onun karşılığı kadar türk lirası çekmeli ki fiyatlar genel seviyesi yükselmesin. bunun için de piyasaya tahvil vererek 40$ miktarındaki yerli parayı kendisine çeker. böylece yabancı paranın ulusal para üzerindeki negatif etkisi nötralize olur.

  fakat hiçbir merkez bankası bunu sürekli yapmak istemeyecektir. zira yapılan bu açık piyasa işlemleri, borç servis yükünü arttıracak, reel faizleri yükseltecek ve bir müddet sonra reel faizlerin çekiciliği ortadan kalkacaktır. bunun dışında diğer para politikası araçlarının etkisini azaltacaktır.
  ... bysulo