bugün

kitaplarının çoğunu bir çırpıda okuyabileceğiniz bir yazar, çoğu psikolojik ve karamsar fakat yine de çok iyi akıyor.

"Kişi sadece ve sadece kafasından geçenlerin peşinden gittiği; yaşamından bir inanç, inancından bir yaşam yaptığı sürece etkili olabilir."
görsel
"Denizde susuzluktan ölen biri gibiydim."

-Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Bata çıka kıyıya kulaç attıkça kıyıdan uzaklaşıyormuşum gibi hissediyorum.

Sözlük yazarlarının söylemek istedikleri başlığına yazacaktım bunu ama sözlük içi konularda çok yazdığım için yazmam engellenmiş. Günde zaten 3-5 entry giren adamım, bir de böyle olunca hevesim de kırılıyor.
Sinirleri yay gibi gerilmişken gülümsemesi, neşeli görünmesi gerekiyordu, bu sahte neşenin ne çabalara mal olduğunu, kendine hâkim olmak için her gün nasıl bir güç harcadığını kimse anlamıyordu.
Stefan Zweig
Bu merhametli şerefli adamın karısıyla intihar ettiğinde ikisinin yatakta birbirine sarılmış şekilde ölü halde fotoğrafı sevdanın tarihteki en müthiş resmi.

Bir Stefan zweig bir (bkz: Sabahattin Ali). Dünyada kıskandığım nadir erkekler.
Ne var ki akşamları anlatılan hikayelerin hepsi hüznün sessiz sokağına çıkar. Ay Işığı Sokağı
insan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. bekleyip durur insan. hiçbir şey olmaz. insan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür. hiçbir şey olmaz. insan yalnız kalır. yalnız. yalnız.

stefan zweig (satranç)
almanca'dan başka bi dile çevrilince yazdığı dilin yüzde 50 sinin yokolduğunu düşündüğüm alman yazar...thomas mann ve nietzsche için de böyle düşünürüm. Ben zweig'ı türkçeye çeviremezdim.
güncel Önemli Başlıklar