bugün

tespit ettiğim önerme. neden diye soracak olursanız ilk olarak asgari ücretin 1603 tl olduğu bir ülkede starbucks'lar tıklım tıklım oluyorsa burada herkes düşünmek zorundadır.maalesef (küçümsemek için söylemiyorum) düşük gelirli vatandaşların (bende çok iyi değilim) zenginliğe özenmesi zenginlere içten içe şevhetle bakması ve kendilerini onların karşısında küçük görmesi bu kompleksi tetikliyor. aynı aşağılık kompleksi fakir adama iphone de aldırıyor ki bu apayrı bir konu.(cebine az buçuk para geçince i phone alıp aylarca parasız gezmek buna örnek gösterilebilir) starbucks a girince kendini bir elit zannediyor. Aynı kahveyi 2 sokak ötede 5 tl ye içebilirken 12 tl ye içince daha bir cool oluyor. halbuki mal gibi kuyruğa girip isteye isteye kazık yiyor şu aşağılık kompleksli dostumuz.(bu dostumuz her yerde. misal ankara 7. caddedeki 2 starbucks ta bolca var) ha birde dışarda 1.50 tl ye alabileceği peynirli poğaçayı 12 tl ye görünce aa o peynirli poğaça mı ya da 5 tl ye yiyebileceği havuçlu keki aa o havuçlu kek mi demesi asgari ücretli dostumuzu ayrı bir cool yapıyor. (tekrar söylüyorum aşağılamak için söylemiyorum)
demem o ki starbucks tan 12 tl ye vaytçaklıt moka alman ya da vayt çaklıt mokayı doğru telaffuz edip doğru yazman seni daha elit ve daha cool yapmaz tatlım.bir an önce o aşağılık kompleksini yenmelisin kendini kimliğini bütçeni ekonomik gücünü kabullenip ona göre alışveriş yapmalısın. ben demiyorum ki eğlenme dışarıda hoş vakit geçirme. yap ama 12 tl verme ucuz bir kahveye! ya da 12 tl ye peynirli poğaça alma! aa o peynirli poğaça mı deme çok komik gözüküyorsun!
kuru kahveci Mehmet efendiye girip kahve alman seni ezik yapmaz. aksine bana vay be adamdaki özgünlüğe ve öz güvene bakar mısın? dedirtir. ya da mc donald's burger king popays kfc (gerçi bunlar da pek elit sayılmaz) girip lahmacuncuya pideciye çiğköfteciye girmekten utanman seni komik duruma düşürür. ya da coolluğundan birşey kaybetmezsin yerli dükkanlara gidersen tabi benim nazarımda.
bu entry yi beğendirmek için yazmadım isteyen istediği oylamayı yapsın ya da yapmasın.
Edit:youtubedeki video eğitim kanalından esinlendim / haluk tatar
(bkz: haluk tatar)
insan her gün yeni bir şey öğreniyor.
güncel Önemli Başlıklar