bugün

En büyük hatası, orjinal star wars hikayelerinden daha iyi bir hikayeye sahip olan oyun olmasıdır.
two-weapon fighting oynarken accuracy nin yüksek olup boşa saber savurmamak için str sinin yüksek olduğu bir karakter yapmak, bunun için de soldier sınıf şeçmenin mantıklı olacağı oyun. bu zaten herhangi bir rpg de dps rogue yaratmıyorsanız standart bir durum. herneyse, buna kotor sistemini ekleyecek olursak işler mükemmel bir power play e doğru yol alabiliyor. şimdi oyunda flurry diye defansı azaltıp bir turda 2 vurmanızı sağlayan bir feat var, bunun two weapon fighting le birleştiğini düşünün. ne etti ? tur başına 3 vuruş. neden 4 değil ? çünkü bu feat sadece main hand weaponı etkiliyor. bu kombinasyona master speed eklenirse tur başına saldırı sayısı 5 e çıkıyor. peki dual-wield saber kullansam olur mu ? şimdi, öncelikle kristal slotunuz 4 olabilecekken 2 ile yetineceksiniz*. bunun dışında critical şansı single a göre daha düşük. ancak base power single dan bir miktar yüksek. yine de 2 sabera ayrı ayrı verebileceğiniz farklı nitelikte kristaller power play'i daha anlamlı kılacak: critical arttırıcılar, stun effekti verenler, droid killerlar vs. bunun dışında oyunu kurallarına göre oynamak istiyorsanız off-hand için short saber kullanmanız önerilir. zira balanced olduğu için 2 long saberla 1 short- 1 long accuracy sini yakalamanız olanaksız. ayrıca master two fighting weapon ın bile max. yapabildiği off-hand'e verilen penaltıyı -2'ye azaltabilmek. yani short saber off-hand de olsa bile ufak bir penaltı alacaksınız. tabii bunu siktir edip bamya gibi duruyor lan bu diyip 2 long a rahatlıkla dönebilirsiniz. zira power play dedik, soldier class tan gelen onca feat ile jedi consular olursak edinebileceğimiz tonla force point var ve ayrıca kotor gibi minor management istemeyen kolay ama çok zevkli bir rpg den bahsediyoruz burada. jedi guardian olup power play in dibine vurabilirsiniz ancak wisdom a str ve dex sebebiyle çok puan ayıramazsanız sıçtığınızın resmi.jpg konumuna düşebilirsiniz. partiye bir heal attım force kalmadı lan demeyin sonra.

tüm bunlar dışında bir de level geciktirme olayı var, telos tan yan görevleri yapmadan ayrılıp en kısa sürede jedi olmak gibi. ben oynarken o olaylara girmiyorum. ufak bilgi verecek olursam oyundaki level cap 20. bu da 2/18, 5/15, 7/13, 8/12 gibi main class+jedi class yaratmaya olanak sağlıyor. jedi a ne kadar çabuk geçerseniz o kadar çok force power ediniyor ve daha fazla jedi leveli aldığınız için force pointleriniz de daha fazla oluyor. bu olay aslında daha çok scoundrel için. zira featler zaten az ve daha çok force power almak elzem gibi hard seviyesinde. power play oynarken biraz zorluk istiyorsanız, az olan skill puanları ileride nasılsa forcela sağlanacak heal öngörülerek treat e değil de pursuade ve repair a yatırılabilir. repair hk47 için. başka karakterin repair ı kullanılarak hk47 özellikleri açılamıyor. ha kullanmam ben hk47 yi diyorsanız gelecek xp lerden siz mahrum kalırsınız ben değil. daha önce soldier sınıfıyla oyunu 18 de tamamlayabildiğimi söylemiş miydim yukarıdaki bir başka entry de. ha işte o, bunun gibi mallıklar sebebiyle.
ilk oynadığımda mal bir arkadaşımın oyunun sürprizini söylemesi ile tadının büyük miktarını yaşayamasamda RPG'ler içinde en sevdiğim oyundur.

KOTOR gibi yar olmaz.
bastila hatrına steam üzerinden yılbaşına kadar 3 dolara alınabilir.
bu oyunda bir yerde bir jedi bir sithe, "amına koyim force olayında light side siker ya" gibi bir konuşma yapıyordu. bir daha oynamadım ne ikincisini ne de çıkarsa başkasını. allah belanızı versin lan, jedi code olayını kavrayamadan star wars oyunu mu yapılır. sithin olayı lan o bizim taraf daha güçlü diye övünmek. lan jedilarda böyle bir övünme olayı olsa o anakin karşı takıma bonservisi ile gider miydi? adam zaten sıçamıyo bile, övünme gerinme sevme kızma elleme dokunma derken.

böyle bi gudik oyundur.
light side ın dibine vurduğum oyun. her seferinde bu sefer dark side a geçeceğim diye başlıyorum ama başarılı olamıyorum. kıyamıyorum sana Carth Onasi.
force olayında aşayım, milleti force la dağıtayım diyorsanız jedi consular olmak gerekiyor. bunun yanısıra en başta ranged sınıfı seçip 14 lük intelligence ile repair, persuasion, computer gibi atraksiyonlara girmek oyunu düz warrior oynamaktan daha zevkli kılıyor. ancak oyunun sonunda malakı force la altetmek için kısıtlı personal statları wisdom a harcamak, amulet takıp wisdom 25 lerde ortalarda dolaşmak yetmiyor. dark side powerlardan seçeceksiniz ki, en makulu lightning ve plague. force pushlar, waveler, light power olan static fieldlar bu adama işlemiyor. ayrıca str niz düşük olacağından critical hit ve stun immunityleri de bionic parçalarla sağlamanız şart. bir ipucu, son bölümde malak gücünü restore etmeden kendisini peşinizden sürükleyerek tüm jediları lightsaber throw ile yok etmek mümkün. böylece kendisini sadece 2 kez alt etmeniz yeterli oluyor. son olarak star forge da elevatordan sonraki ilk katta koridorun sonunda bir bilgisayar odası var. buradan oyunun en güçlü jedi robe unu çıkartmak mümkün. computer iyi düzeydeyse 20 adet cracker yeterli oluyor.

ranged ile ilgili olarak;

sniper shot u kendiniz için seviye 3 e getirmek çok da önemli değil. ne de olsa bir süre sonra kılıç alıyorsunuz elinize.

carth a iki pistol verip, 1 turda 2 atak yapmasını sağlayan ranged power ı ve çift silah kullanma yetisini son seviyeler getirerek carth ı yakın mesafede durdurulamaz yapabilirsiniz. dexteriy önemli carth için. dar mekanlarda 1. tercihiniz olmalı.

hk 47 yi özellik olarak repairınız varsa konuşma yöntemiyle geliştirebilirisiniz. (geçmişini araştırma) / ancak tatooine den başka yerde işinize yaramıyor.

mission'ı demolition a adayın. sniper shot geliştirip eline rifle verin. başlarda zaalbar bowcasterın upgradeli hali işe yarar. dexterity e abanın. power shot da verilebilir kendisine trait olarak.

zaalbar: str 20 cons 20 olduğundan güçlü gözükebilir ancak dex yerlerde süründüğünden 1 vurup 3 yiyor. genellikle kalabalık gruplara karşı kullandığınızı varsayıyorum. bu nedenle fierce iyi gider kendisine. critical hit immune da yapılabilir bionic traiti olduğundan.

canderous: makinalıyı alın elinden hk 47 ye saklayın. str geliştirip warrior yapın. power melee shot unu geliştirin.

jolee: tamam bastila güzel ama bu abi 1 numaralı favoriniz olmalı. nötral olduğu için dark side powerları dayayın emmiye. strenght gauntlet de verin afillisinden. heal ını 1 seviyede bırakın. tek saberla dövüştürün.

juhani: benim partide 2 numara. bastila öteki tarafa geçeceği için bu arkadaşa abanın. sonra bastila yeri geldiğinde ebemizi s.kmesin. buna wisdom +5 lik hornu verin. ondan sonra dark-light ortaya karışık güçler ayarlayın. tek kılıç gezsin bu da. str 14 olduğundan power attack iyidir.

not: lightsaber throwing in son seviyesini her jedi a verin.

t3 e demolition verin. kalan puanları computer e adayın. çift tabanca yetisi verip dexteritysini sonuna kadar götürün.

öteki notlar:

-light side iseniz persuasion yapın. mind trick almayın.
--bastila nın annesi, mission ın abisi gibi kenarda kalmış görevleri bulup yapın. warriorla level 18 de kalmıştım ancak rogue larla lv 20 görmemek imkansız.
-treat leveliniz çok yüksek olmasa da olur. 7 yeterlidir. zira advanced medpackler yeterli. toughness da yaparsanız sorun olmaz. toughness ın 2. seviyesi aldığınız darbelerden 2 puan eksiltmekte, buraya dikkat. (haşmet mode on)
-genoharadan görevleri dark a yöneltmekte ancak güzel hediyeleri var.
-kashyyyk da star map makinesinin sorularına light side cevaplar verirseniz computer star map e erişimi kitlemiyor merak etmeyin. yalnızca 2 robot gönderiliyor üzerinize. alt ettiniz mi computer ''hmmm gerçekten de oymuşsun''' tadında bir şeyler söylüyor ki çok matrak. 2 robot öldürünce mi (onu da jolee sağoılsun destroy droid le yaptı) revan oluyoruz anlamadım. *
-malak bastilayı yanına almadan önce üzerindekileri alın. üzerinde değerli eşya unutursanız üzülürsünüz sonra.

edit: bastila nın jedi robe unu almaya gerek yok gibi... sapıklar sizi. *

edit 2: wisdom +5 veren nesnenin ismi circlet of saresh.
xpnin durmadan masaüstüne atması yüzünden bir türlü oynayamadığım oyun.*
şu sıralar 7 ya da 8. kez bitirmeyi planladığım oyun. bıkamadım bir türlü.
windows 7'de çalışmayan oyundur.
Bu oyunda çok karizmatik bir karakter vardır. ama malasef adı herşeyi bozmaktadır.

(bkz: darth malak)
(bkz: hk 47)
Bioware'ın ilk Rpg denemesi olmasına karşın çok başarılı bir yapımdır.
(bkz: bastila shan)
2003 yılının en iyi oyunu.
bize göreyse gelmiş geçmiş en iyi oyun.
esmen en az 35 saatlik bir film.

bence her anı ile insanı dumur eden bir oyun.

(bkz: star wars knights of the old republic 2 sith lords)
Star Wars hayranları için bulunmaz nimet, müthiş bir rpg. Oyunu oynarken bir dumur anı var ki etkilenmeyen insan olamaz.
A new Hope dan 4000 yıl öncesinde geçiyordu yanılmıyorsam, Mandalorian Savaşlarından 4 yıl sonrası yani.
çıktığı yılın rpg si seçilmiş baldur s gate i yapan firmanın elinden çıkmış müthiş bir oyundur.