bugün

gelmiş geçmiş en iyi star wars oyunudur kotor ile beraber.* ilk oyunun lucas ın para hırsı yüzünden yarıda kesilmesi, yetiştirilememesi yüzünden zaten kızan star wars fanlarına 2005 yılı armağanıdır. ilk oyuna nazaran grafiklerde pek de bir ilerleme olmasa da oynayışta, force larda bazı değişiklikler ve eklemeler vardır.

oyunun başında telos uzay istasyonunda* uyanırsınız. bir odada yaşlı bir kadın bulursunuz. force un sizde güçlü olduğunu söyler. sonra oradan çıkana kadar bir de bir eleman ile tanışırsınız. sonra olaylar gelişir.

insanlarla konuşma tarzınız dark ve light side a olan eğilimnizi bu oyunda da etkiler.

yüksek dark ve light side lar ekstra bonus verir. örneğin eğer dark side ı dibe dayandırırsanız +100 kadar force alabilirsiniz. böylece jeneratör gibi heryeri kömür edertek dolaşmanızda hiçbir engel olmaz.*
örneğin level 15 lik bir sith marauder veya jedi consular olabilirseniz size gemide karşılaştığınız ve sonradan darth traya olduğunu öğreneceğiniz arkadaş iki force yeteneği öğretecektir. birincisi force crush.* diğeri ise force enlightment.*

sith olun. force crush zevkinden mahrum kalmayın. iyi oyunlar efendim.
--spoiler--
ilkindeki büyük zevkten mahrum bırakan oyun. darth revan değilsin bir kere. öyle force tan kesilmiş bir jedi sın ve sürekli gelişiyorsun. ilkindeki 20 seviye, 30 a çıkarılmış. ben şahsen en fazla 27 gördüm. ayrıca oynadığınız süre boyunca, sen bir nane değilsin, sadece force da bir yarasın muhabbetine maruz kalırız kreia tarafından.
bir kere oyun parçalanmış, nice süper muhabbetler, olaylar kesilmiş. misal, eğer dişi olursanız atton size aşık oluyor hani. işte o atton darth sion tarafından doğranıyor imiş.
darth sion, darth nihilus ile birlikte en karizmatik sith arkadaşlardan bence. birisi ölümsüz, diğeri ise force manyağı. darth nihilus un visas tarafından anlatılan hikayeleri, daha sith le karşılaşmadan heyecandan kudurmaya neden oluyor.
ayrıca kişiye özel lightsaber kristali de süper bir düşünce. dark lord of the sith olmayı öneririm.
--spoiler--
pembe dizi gibi bir oyun olmuş. eğer doğru seçenekleri uygularsanız, grupdaki bayan elemanların ikisi de (visas ile handmaiden sanirim) size aşık oluyor. daha sonra bu sebeple kapışıyorlar. bu arada beceremedim ama mandalorian bile force user (sith/jedi) olabiliyormuş. role-play'e kendinizi kaptırırsanız kesinlike çok zevk alacağınız oyun. ama kesinlikle diablo 2 gibi öldür-ganimeti topla-devam et tarzı bi oyun değil. diyalogları dikkatli okumazsanız takılıp kalabilirsiniz.

anılardan gelen edit: sith marauder olunca açılan rage özelliği süper ötesi bir şeydi. ekran, özelliğin seviyesine göre kızarıyordu. en son seviyede nerdeyse tamamen kırmızı bi ekranda savaşıyordunuz. bir anda fareye yaptığınız basıncın arrtığını hissediyorsunuz. * * *
oynadığınız elemanın tipi değişiyor seçtiğiniz yola göre, jedi olursanız nur yüzlü oluyorsunuz, etrafa ışık saçıyorsunuz. ama sith olursanız darth sidious un yüzü gibi bir yüz oluyor, kararıyor, ifade değişiyor azizim.

özledik, yenisi çabuk çıksın lan!
visas marr'ı x-men 2 deki deathstrike* seslendiriyormuş.*
güzel ama acayip bir oyun.

ezelden beri star wars seven bir sürü insan vardır. bu sevginin ilk çıkış sebebi lightsaber dır. ikinci çıkış sebebi jedi lardır. diğer bir sebep ise obi wan kenobi dir. ama bu üçünün de önüne geçen birşey vardır ki o da dark side dır.

evet köküne kadar tadıyorsunuz bu oyunda dark side ı. tipiniz değişiyor hayvanlar gibi. sizi gören insanlar "abi bu ne hal böyle? yüzünün rengi atmış, veba mısın yoksa?" diyorlar.* her cümlenizde öfkeyi saçıyorsunuz. zaten öfke nefrete giden yol değil mi? nefret acı çekmeye gitmez mi? acı çektikçe daha güçlü olmaz mıyız? ya da çekilen acılar bizi daha güçlü kılmaz mı?

odaya giriyorsunuz. adam size "burası benim güzel odam. ne işin var burda?" diyor. siz de sebepsiz yere "evet güzel bir oda. senin ölümün için." diyip bir force kill patlatıyorsunuz.

yalnızlığı hissetmiyorsunuz hiçbir zaman. her olaydan sonra yanınızdaki takım arkadaşlarınız" ne yapıyorum ben? daha az önce konuşuyorduk. şimdi elimde bu kılıçla, önümde bu ölüyle burdayım. ne yapıyoruz biz allah aşkına?"

"beni sorgulama" diyoruz. çünkü korkuyoruz. fear is the pathway to the dark side!

ilerledikçe çıldırıyoruz. iyi bir insanımdır çok şükür. bazen içim acıyor. adamın biri yalvarıyor "yaralıyım savaşa gidemiyorum, burda bekleyeyim" diyor sızlayarak. "savaşacaksın. ölmekten korkuyorsan seni burda öldürürüm." diyorsunuz. "yapamam." diyor. "o zaman ölmeye hazırlan." diyoruz. "sen aşağılık bir hayvandan bile daha kötüsün." diyor. yaralıyor beni. ama gerçekleri söylüyor. eve daha kötüyüm. kötü olmalıyım. zira ben kötülüklü besleniyorum. yaptığım her vahşi hareket beni daha güçlü kılıyor. kızdıkça, sinirlendikçe daha güçlü oluyorum.

sonunda gücün dibine vuruyorum. force crush..

ama bazı şeyleri anlamak güç.

--spoiler--
tamamen dark side üzerine kurulmuş oyun. elbetteki light side da oalbilirsiniz. ama işiniz çok ama çok daha zor olucaktır. light side da elinizde tutulur bir tek force healing olacak. iyi de bunu dark side da yapıyor. peki lightning? insane? plague? force crush? death field? force absorb?

neden oyunun sonuna daha kolay ulaşmak varken zoru seçelim ki değil mi?

ama iyi olmak çok güzel ya.. sizden para isteyen bir kadına veriyorsunuz 50 credit. "git çocuğunu doyur" diyorsunuz. kaçmak istiyor bir adam, "evde karım çocuklarım var bana visa kart lazım" diyor. "al bu kartı para da verme hadi evine git" diyorsunuz.

portreniz bembeyaz oluyor. boydan resminiz bulunduğu sayfada, arkanızda yukarıya bir ışık çıkıyor.

force enlightenment..

ama bitmiyor işte oyun. her insana force push yaptıktan sonra biçmek zorunda kalıyorsunuz saber ile. hele bir de jedi guardian sanız. force unuz da az oluyor.

ya sith lord?

500 force. 400 vitality. normalde 20 force istiyor lightning. ama sizden sadece 5 alıyor. o kadar çok kullanabiliyorsunuz ki..

diyemedim atris e "ölme be güzelim, gel benim karım ol. ikimiz de sith lord olup dünyayı yönetelim." zira dark side da aşk yoktur. her ne kadar aşk dark side a giden yolu tetiklese de, o tetiği çeken hırs ve güçtür. kişi her zaman tek olmak ister.

darth traya'ya bu yüzden "stop talking. prepare to die!" dedim. onu öldürdüm.

gemim aşağıya düştü boşluğa. içindeki arkadaşlarım öldü bao-dur, atton, handmaiden* visas, zalbaar. ve o çok sevdiğim hk 47 droid im.

iyi de hangi arkadaşlarım? onların hepsine "istemiyorsan defol git gemimden, ya da sus ve beni takip et" demedim mi?

force crush ı üzerlerinde kullanma hayali ile yanıp tutuşmadım mı?

--spoiler--

lan ne oldum ben böyle?
görsel

(bkz: anakin s dark deeds)
(bkz: team gizka)
ilk oyundan daha basit olmakla beraber bu sefer ranged sınıf seçip de puanları computer, repair vs ye aktarmak pek de oyunu zevkli kılmaya yetmiyor. persuasion ı bile doğru düzgün kullanacak yerler bulamadım.

level cap kaldırılmış, ben oyunu bitirdiğimde lv 28 idim hala ... points to lv 29 yazıyordu.

oyunda o kadar çok dengeyi bozan eşya var ki rpg oynamanın en güzel tarafı olan sınıfa göre puanları düzgün dağıtma olayı bu oyunda çok önemsiz. str +5 gauntletler, dex +5 beltler havada uçuşuyor. bu sayede oyunun yarısında her türlü stat da minimum 18-19 olmak çok doğal. zaten oyunda darth nihilus gibi balon bir sith lord var bunlar oyunu daha da kolaylaştırmış.

yine force olayında aşmış olmak oyunu zevklendiriyor ilk oyunda olduğu gibi, ancak bu sfer oyunu 40 wisdomlarla bitiriyorsunuz. öyle ki düzgün force stand i ile force güçlerinin etkisini arttırıp arka arkaya 3-4 tane force storm kullanmak bile barı yarıya bile düşürmüyor.

bu sefer yaptığınız davranışlar ve kullandığınız forcelar party deki elemanlarınızı etkiliyor. ancak light side olup force storm gibi dark side güçler kullanmanız alignment ınızda bir şeyi değiştirmiyor.

ilk oyundaki favori eşyam circlet of saresh yine oyunda. yine wisdom +5 sağlamakta.

oyunda çoğu eşyayı kendiniz yapabiliyorsunuz. tabii bunun için repair, comp., treat injury gibi yetenekler gerekli. sizde yoksa gemi dışındaki herhangi bir yerde yetenekleri olan bir party elemanına yaptırabilirsiniz. ayrıca kullanmadığınız eşyaları satmak yerine componentlara indirgeyerek gerekli malzemeyi de elde etmeniz şart.

party deki elemanlara gelecek olursak;

kreia/darth traya : str si doğal olarak düşük bir jedi consular. alignment ı nötral ve etkileyemiyorsunuz kendisini. zaman içersinde 2 tarafı da görmüş geçirmiş kyle katarn tipinde birisi. force u yok etmek için oyunda 23293489302 kişiyi manupile ediyor. bunlardan en önemlisi sizsiniz. wisdom ve dex abanmak makul.

atton: böyle ibnem gibi puşt gibi... pazaak seviyor, zamanında darth revan ın ordusunda yer alıp, kaçak dövüş yöntemleriyle jedi avlamış bir insan. bu ibneyi geliştirirken sadece ranged abanmayın zira ileride kendisi tek başına ikiz, twilek jedi avcılarına karşı dövüşecek. o yüzden dex bonusunu melee hit bonusa aktaran özelliği vermek önemli. ayrıca kendisini bir noktadan sonra jedi da yapabiliyoruz ama hatırladığım kadarıyla twilek e yetişmiyor. adrenalinelerle arayı kapayacaksınız biraz da.

bao dur: bize general diye seslenen malachor v da republic adına savaşmış teknisyen. bu da ilerde jedi oluyor. str ve cons kendisi için önemli.

go-to: party de bir kere bile kullanmadığım droid manipulator. hikayesi oyuna eksik aktarılanlardan. daha hk 47 nin, bunun sahibi tarafından üretildiğini öğrenecektik ancak kesilip atılmış burası. droid lerde zorlanıyorsanız kullanın.

brianna the handmaiden: oyunda erkek olarak abayı yakılabilen 2 kadından birisi. güzel echani dövüş teknikleri öğretiyor. 3 turdan sonra sıra bize geliyor, biz de kendisini jedi yoluna sokuyoruz. oyunda tank olarak kullanılabilecek 1 numaralı eleman. çift silah dövüş teknikleri ve özellikleri yüksek bir staff işini görecektir. jedi yapmazsanız ya da jedi güçlerinden vazgeçip armor giydirirseniz daha iyi olur. medium armorlu hali daha iyi.

visas: oyundaki öteki kadın karakter. wisdom düşük olduğundan beltlerle ya da circlet of saresh ile bu açığı kapatın. merak etmeyin oyunda 3 adet circlet of saresh den var. hak yoluna getirin, öldüreyim demeyin. kendisi çoğu yerde kreia ve handmaiden ın ardından 3 numaralı parti elemanı tercihiniz olmalı. taa ki mandalore a kadar.

mandalore/canderous: ilk oyundaki eleman. zırhını çıkartamıyorsunuz. zırhının özelliğini de karakter ekranından göremiyorsunuz. çok kasmayın, defense puanını görünce max dexterity bonusunun +1 olduğunu anlayacaksınız. ayrıca benchten de upgrade ekranında bu durum gözlenebilir. constitution arttırın. critical immunity sağlayan eşya takın. eline de güzel bir blade verin.

t3-m4: ilk oyundaki astro droid. bastila nın revan ı bulması için hafızasına bir message log bırakması gibi bir hikayesi var. ranged sınıf herhangi bir elemanın computer puanlarını 18 lerde tutarak bu oyunda kendisine hiç ihtiyaç duyulmaması mümkün.

hk-47: yine ilk oyundaki kadar gereksiz. bu sefer kullanacak hiç bir yer bulamadım. t3 gibi bu da ilk oyunun sonundan beri ebon hawk ta hayatını geçirmiş durumda. ancak hasarlı. aktive etmek için hikaye boyunca karşılaşılan hk serisi robotlardan gerekli parçaları temin edip kendisini kullanılabilir hale getiriyorsunuz.

mira: oyundaki rogue karakter. ancak demo yu ve security yi bao dur veya atton a havale ettikten sonra kendisine ihtiyaç duyulmuyor. ancak tek başına olduğu bölümler olduğundan levellarını kontrol altında tutmak gerekiyor. öncelikle rapid fire şart. toughness lv 2 de gerekli. dex bonus --------> melee hit de ihtiyacınız olanlardan. power slash türü özellik de gayet makul. ayrıca critical hit immunity ile melee shieldlar unutulmamalı.
belki de oyun tarihindeki en iyi hikayeye ve diyaloglara sahip oyundur ve star wars tarihindeki en karizma sithler bu oyundadır. ama maalesef bu çok beğendiğim oyunu oyunun devam etmesini engelleyecek derecedeki bugları yüzünden bir türlü bitirememişimdir.

edit: restored content mod'u yükleyip bug sorunlarını çözdüm ve en sonunda bitirdim.