bugün

stalker serisinin son oyunudur. 2009 yapımıdır, grafik motoru shadow of chernobyl ile aynıdır.

oyuna pek çok yenilik getirdiğinden serinin en iyi oyunu diyebiliriz. fakat clear sky'daki faction wars olayını kaldırmasalarmış daha iyi olurmuş

seriye yabancı olanlar için biraz açayım, stalker serisi 1979 yapımı stalker adlı rus bilimkurgu filminden esinlenilerek yapılmıştır ve filmdeki "zone" öğesini çernobil nukleer santralinin 86 senesinde havaya uçması ile birleştirerek gayet güzel bir atmosfer ortaya çıkarmıştır.

özellikle fallout oynayıp sevenlerin çabuk ısınacağı bir oyun. en önemli özelliği serbest senaryo ve harita. yani bölüm olayı yok, rpg oynar gibi haritada özgürce takılabilirsiniz.

call pf pripyat'da pek çok mevzu derinleştirilirken bir okadar özellikte basitleştirilmiş.

şu gibi, artık zırhımızın yanısıra gaz maskesi yada taktiksel gece görüş sistemi gibi ekipmanlar taşıyabiliyoruz ayrı bir slotta. eyrıca zırh ve bu ekipmanlarda yeni oyunda yaklaşık 30 farklı seçenek ile upgrade edilebilir vaziyette, birkaç yeni zırhda eklenmiş üstelik, silahlarada güzel eklentiler yapılmış. tamam bu iyi güzel.

basitleştirme olayına gelince, ilk 2 oyunda zone'daki çekişme ortamı daha şiddetliydi, duty ve freedom paso kapışıyor oyuna tat katıyordu, hatta clear sky'da sürekli birbirlerinin bölgelerine akın düzenliyorlardı, kontrol noktalarını ele geçiriyor ilişkimiz iyiyse saldırı altında kalınca bizden yardım istiyorlardı. call of pripyat'da bu gibi mevzuları göremiyoruz artık, hatta kendilerine ait karakolları karargahları bile yok artık, çok nadir devriye çıkartıyorlar okadar, ama clear sky da bandit'lerin bile bir karargahı vardı ve onlara katılabiliyorduk.

işte bu faction olayını basitleştirdikleri için oyun clear sky'dan tırt olmuş bana göre. onun haricinde iyi. birde gece gündüz döngüsü daha iyi işlenmiş bu sefer, gece dışarda kalmamaya dikkat edin kapalı bir yere sığının mutantlar gt ısırıyor gece olunca.

quest olayı ise güzel herzamanki gibi, bisürü komplike mevzuyu çözüp zone da para yapmaya çalışıyoruz. tabii para yapmanın en temiz yolu anomalileri kurcalamak yinede.
Tür olarak korku oyunu olmasada şundan eminimki gelmiş geçmiş en korku dolu sahnelere sahip oyun budur.

Daha Dead Spaceten falan korkan bünyelere seleniyorum siz siz olun bu oyuna bulaşmayın.

Onun dışında Fps oyun kategorisinde tartışmasız ilk üçe girer bu oyun. Hatta çok övülen
bioshock ve half life serilerinden çok çok daha kusursuz benim gözümde stalker serisi.
görsel
dün akşam satın alıp an itibarıyla steam'dan indirdiğim, yamasını kurup oynamaya başlayacağım oyun.
harika bir atmosferi var heyecanlıyım.