1. 1.
    sabahın bir köründe kalkıp kariyerine başlayacağın ilk basamağa binmek gibidir stajdaki ilk gün.hayata başka bir boyut gelmesidir ve kafada staj diye bir kavramın dolaşmasına sebeptir.
    ilk gün...kalkar gidersin elinde staj defteriyle filan.staj defteri deyip geçmemek lazım.zira yerine göre değişen rekor fiyatlarla sahip olunur buna.*neyse, içeri girince mesleğinin kaşarlanma dönemini yaşayan biblovari amcalar filan görürsün.ters ters bir bakarlar.ulan dersin, sakalı kestik saç duruyor, acaba ona mı ayar oldu bu puştlar diye düşünürsün eğer uzun saç-sakal sahibiysen.doğru senden sorumlu olan efendi paşayı aramaya koyulursun, gel gör ki herif o gün yoktur, ve bir sürede gelmeyecektir.biraz oturursun filan.tabi bu arada amcalar bakarlar sana ve içlerinden envai çeşit eleştirinin geçtiğini sinema salonundaymışcasına izlersin.biraz daha kaya gibi oturduktan sonra çözüleyimde kum, toprak neyim olayım diyerekten kalkar gidersin.ulan buraya kadar her şey bir stajda olması gerektiği gibi, tamam.yani öyle oturuyorsun, bir şey yamıyosun.ama bu senden sorumlu herif dememiş miydi sen hergün bizle aynı saatte gelip çalışıcaksın diye?demişti.ee o zaman bu nasıl bir iş?
    öğleden sonra gene gidersin.gene oturursun.senden sorumlu herif hala piyasada yoktur.bir süre sonra oradan birisi sana özde siktirgit, manada"hadi sen git artık, bekleme boşuna." gibisinden bir şey der.ve alır ceketi dönersin eve.al sana gitti ilk ve bir gün.kaldımı 28 tane daha anlamsız ve boş gün!*
    ... karatekir
  2. 2.
    her şeyin ilki gibi zor geçen bir gündür.
    1 ... berkedede
  3. 3.
    etrafa aval aval bakındığınız tedirgin gündür. bir şeyleri yanlış yapma korkusu hakimdir.
    ... poset
  4. 4.
    stajın ilk günü genellikle faso fiso gibi görünse de stajyer kişinin yerini benimsemesinde ve ilk izlenimlerinin oluşmasında son derece önemlidir. stajlarımın ilk günlerini düşünüyorum da ilkinde kocaman hangar fabrika ortamını gördüğümde lan yoksa yanlış meslek mi seçtim demiştim. ikincisinde ki bir kamu kurmuydu stajyeri. bizi bir boş odaya kapatmışlardı ve dışarıda görüp selam vermeyeceğim kıroların içinde bütün gün geyik muhabbeti yapıp sonra da karanlık odanın bir köşesine çekilmiş horlamalarını dinlemek zorunda kalmıştım. üçüncüsünde stajım döküm olduğu için naylon yaptım. staj defterim hayali durumlar üzerine yazılmıştı. dördüncüsünde günün tüm vakti stajyerlerin bölümlerine dağıtılmasıyla geçmişti. o kadar çok stajyeri tek tek isimleriyle çağırıp odanın ortasında tiplerini süzmüşler, kurum hakkında saatler süren videolar izletmişler, servis-yemek muhabbetleri yapmışlardı. son stajımda * tüm günüm dakika bir gol bir misali bisküvi hatlarını gezmekle geçmişti. tüm stajlarımda stajımdan sorumlu kişilerden son derece gıcık kapmıştım.
    sonuç olarak insan bir şekilde o günü geçiriyor, çok şey bekliyor ancak umduğunla değil bulduğunla yetiniyor.
    ... invincible
  5. 5.
    yapılacak aptalca bir hata ile son gün olabilir. *
    ... siradanbirisi
  6. 6.
    hemen yaşamak istediğim ve çok merak ettiğim dakikalara sahip gün.

gerçi birkaç arkadaşım "bir b.ka benzemeyecek." demişlerdi bana lakin; yine de merak konusudur!
    ... magmaa
  7. 7.
    geç yatmaya alışmış bünye sabahın köründe kalkar ve tüm uykusuzluguna ragmen büyük bi hevesle gider çalışacagı yere..ilk günün verdigi bi halt bilmemezlikle mal mal dolaşır işlerin nasıl yürüdügü dikkatle izler..kendini deli gibi kastıgı için eve, bütün gün sırtında tonlarca yük taşımış gibi bi edayla gelir.anne babanın çıldırtan sorularını cevaplar ve direk yataga...
    1 ... salcali kalca