1. 1.
    bir çok dal ve de özellikle mühendislik için staj candır. bi sürü teorik bilgi beyninizin içine tıkılır

4 yılda üniversitede fakat mezun olduğunuzda belki bunların hiçbirini en iyi ihtimalle de çok az bi bölümünü

kullanacaksınızdır. ki bu da uzmanlaşmaktır.

örneğin bir mühendis için mesele kalifiye olmak ise bunu stajda öğrendikleri ve kendi kendine bilgi birikimine

kattıklarıyla sağlayabilir.

işte burda büyük öneme sahip staj olgusu için dönem seçme sorunu ortaya çıkar.

stajlar teknik olarak 2. yıl bittiğinde yapılmaya başlanabilir ve 2 staj yapma mecburiyeti bulunmaktadır.

seçim aşaması ise;

1) staj biri 2. yılın sonunda diğeri 3. yılın sonunda yapılması

ki en çok seçilen modellemedir. fakat 2 yıl sonunda sahip olunana ve ya olunmayan bilgi nedeniyle ilk stajın boşa gitmesi

olasıdır.

2) stajın ikisininde 3. yıl sonunda yapılması

daha az tercih edilendir. nedeni o bürokratik işlemlerle bir yaz içinde 2 defa ilgilenmenin ızdırabının tahmin

edilebilir boyutlarda olmamasıdır.

3) stajın 3.yılın sonu ve 4. yılın sonunda yapılması

ilk staj normalken 4. yılın sonundaki staj için hem avantaj hem de dezavantaj bulunmaktadır. şöyleki

4. sınıfın sonunda staj yapmak demek en az 25 gün geç mezun olmak anlamına gelir.

büyük şirketlerin bazen toplu alımlar yaptığı bunuda mezuniyet dönemine denk getirdiği düşünülür ise

sizin için bu bir kayıptır. aynı zamanda eğer son stajda bir işe yarayabileceğiniz görünürse

artık mezun olduğunuz gözüyle bakılacağından ötürü şahsınıza, son staj yaptığınız yerde

işe başlamanız büyük ihtimal taşır.

bunların hepsine rağmen stajların çoğunun çay kahve içip internette gezinmek, hatta sözlüğü iğdiş etmek

için geçtiği bilinir. şanslıysanız staja başladığınızda kurumda yeni bir proje başlamıştır

siz de onun bir parçası olup işe yaramışsınızdır bundan mütevellit stajdan sonra da projenin

bir parçası olmanız istenir. yani kapağın bi kısmınıa o kuruma atmış olursunuz.

nöt: dur şimdi o iş öyle olmaz, benim bir fikrim var, ya da ben bu yollardan geçtim şimdi o iş öyle değil..

diyenlerin mesaj atması bu bünye için karşılığı verilemeyecek güzellikte bir iyilik olarak anılır.
    ... maddox