bugün

görsel
görsel

Swh.
Çıktıktan bir kaç gün sonra eşofman setleri pazara kadar düşmüştür.
beğenmeyenlerin Cristopher Nolanın sikip sikmedigini merak ettiğim dizidir. la poşetler ne ürettiniz ne tükettiniz hayatınızda da herseye salça oluyorsunuz. izleyin geçin la. yağ gibi akıyor.
Bok gibi dizidir. Bu sevenin zekası 25 iq falandır.
çoluk çocuk eğlendirmek için yapılmış gereksiz bir nekşfliş yapımı.
550 kişilik oyuncu önerisi yapabileceğim dizi.
Keşkem Gerçek olaydı.
Siz seçildiniz,
Kazanan bütün parayı alır,
Kazanan olmazsa bütün para ülkenin bütün iç ve dış borcunu ödemek için kullanılacak.
izlememeye çok direndim ama sonunda bu kervana ben de katıldım, iyi ki de katılmışım.
Üzerinde çok fazla fırtına koparıldığı için oturum izlediğim ama çok da orjinal bir şey bulamadığım dizidir.
Yakın çevremde daha "ters köşe olacaksın" falan dediler ama dizi kendi kendine dikkatli izleyiciler için spoiler verdi zaten.
Hele hele "ispanyollar La Casa De Papel'i yaptıysa Güney Koreliler "biz daha iyisini yaptık" diye bu diziyi çekmişler diye yorumlar vardı ki şimdi iyi bir pr çalışması gibi duruyor.

--spoiler--
Spoiler
--spoiler--

Öncelikle bir grup insanı bir adada bırakıp birbirlerini katlettirmeye azmettirmek yeni bir fikir değil. Ama Uzakdoğu sineması bu konuda daha şiddet içeren sığ yapımlar yapıyor. Yani bu insanların kültürlerinde bazı kompleksler var. Uzakdoğuluların gözlerinin küçük olmasından dolayı animasyonlardaki ve çizgi filmlerindeki karakterlerin koca koca gözleri oluşu gibi. Bu adada ya da kapalı bir alanda birbirini katletme olayı da buna benziyor. Ama açıkçası 2000 yapımı "Battle Royal - Ölüm Oyunu" daha etkileyici gelmişti.

Squid Game'in sonunda altında yatan bir felsefi değer aradım ama ben bulamadım. Bu konuda herhalde hiçbir yapım "Sineklerin Tanrısı * Lord Of The Flies" ın üstüne kolay kolay çıkamaz.

Squid Game'in oyunculukları ise gayet iyiydi. Başrol oyuncusu Lee Jung-Jae'nin oyunculuğu gayet iyiydi. Diğer oyuncuların içinde sırıtana da rastlamadım. Filmin oyuncuları içinde küresel çapta en çok tanınan oyuncusu olan Lee Byung Hun'u ise çoğu zaman bir maskenin ardında izliyoruz. Bu da ilginç bir seçim olmuş. ilk kez oyunculuk yapan filmin güzel kızı Jung Heyeon'un ise Instagram'da diziden önce 410.000 takipçisi varken bu sayı şimdi 18 milyona fırlamış durumda.

Kötü bir dizi değil ama adının üstüne çıkarılan fırtınaları da kesinlikle haketmiyor. Hele hele "La Casa De Papel" in ideolojik ve felsefi anlamda yanına yaklaşması zor.

Bu yorumları orta yaşın verdiği deneyimle buna benzer adada yaşanan birbirini öldürme film ve dizilerinin bıkkınlığı ile yazıyorum. Genç yazar arkadaşlar benzer yapımlar izlemediyse hoş gelebilir.

Benzerleri için

Lost
Terra Nova
Lord Of The Flies
Battle Royal
The Comdemned
izlemedim henüz ama çok fazla abartıldıgına inanmaya başladım.
halen direnenlerdenim ama nereye kadar. açacağız bir bölüm gibi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.