bugün

sıfatıma bile yansımıştır. kimse gelip kolay kolay muhabbet etmeye yanaşmaz benimle. aslında samimi olduğum insanlara karşı böyle değilim, o nedenle bir nevi gereksiz muhabbetlere karşı koruma kalkanı oluyor benim için.

benimle aynı ortamda bulunan insanlar daha sonraları gelip benim gıyabımda "x neden benden nefret ediyor, benden rahatsız mı oluyor" gibi şeyler söylüyorlarmış. eğer ilerleyen zamanlarda o kişi ile samimi olursam "ilk başlarda benden hoşlanmadığını düşünüyordum" diyor.

halbuki yok öyle bir şey...
ukala veya egoist zannedilmenize sebebiyet verebilecek kişilik özelliğidir.
En iyisi. Bizim gibiler insanları tanıdıkça ancak ısınır. Aa o soğuk biri derler. Tanıyan ise değil der.
Herkesle de samimi olamazsın zaten.
bazı sosyal anksiyetesi olan veyahut insanlarla iletişim kurmaktan çekinen insanlar da kimi zaman soğuk biri olarak görülebilir. halbuki bu insanların hafif üstüne gitseniz ve aranıza alsanız sıcacık olurlar.
Az çok benimdir.
Ağırbaşlı ve hareket ederken duyguları geri planda olan bir insan olduğum için ciddi ve soğuk bulunabiliyorum.
Abartılı sulu hareketlerden, cıvık söylemlerden hoşlanmam. (Küçükken de kendi halime bırakılıp oynamayı severdim, fazla ilgiden bana dokunulmasından rahatsız olurdum.)
Annemle telefon açtığım zaman söyleyeceğimi söyler, kapatırım.
Laçkalık denen şey standart donanımımda yok benim.
gerçek anlamda sıcak kanlı ve insan canlısı olan insanlar çok enderdir...
hele ki bu çağda ve iklimde böyle insanların var olduğuna inanmak tam manasıyla saflıktır...

bugün adına sıcak kanlı, samimi, ilgili, iyi niyetli dediğiniz hemen herkes aslında samimiyetsizliğin en canlı kanlı örnekleridir...
iki yüzlü, yalaka ve tam anlamıyla çıkarlarıyla uyumlu hareket eden insanlara pozitif anlamlar yüklüyoruz... gerçekse bunun tam tersidir..

yalandan taklalar atan insanlar hep sıcak olarak tanımlanan insanlardır...

gerçek manada soğuk biri, (size değil, herkesle mesafeli olan birinden bahsediyoruz burada) kimsenin totosunu yalamaz, yağ çekmez, samimiyet olarak tanımlanan samimiyetsiz hareketler sergilemez...

soğuk insanlar candır. ve herkes tarafından hastalıklı olarak görülebilirler. ürkütücü olurlar. aşılmaz mesafeleri vardır ve pek sevilmezler... kendilerini pazarlamayı iyi bilen insanlardan daha delikanlı olurlar... ama psikopat olduğu için soğuk olan vardır. mizacı yüzünden soğuk olan vardır...
sosyal fobisi olduğu için soğuk gibi görünen vardır bunlar karıştırılmamalıdır.
anlaşamadığı biriyle konuştuğu zaman karşıdaki insanı kıran kişi olmaktansa, soğuk bir insan olmak daha iyidir.
genellikle ruh halime göre değişen bir durum bu benim. istediğim zaman almanlar kadar soğuk istediğim zaman italyanlar kadar sıcak olabiliyorum. hem güzel hem de kötü olayları fazlasıyla yaşadığım için nasıl bir anı düşünürsem o ruh haline bürünebiliyorum. bukalemun gibiyim şerefsizim.
soğuk olmak yapı meselesidir. bazı kekolar gibi bunu cool olmaya çalışmak için kullanmayın. kaliteli bi ortam varsa soğukluk kendiliğinden çözülür zaten.
Abi ben olamıyom böyle niye bilmiyom fıtrat galiba.. hoş soğuk biri olacağıma sıcak olup intikamımı kişinin yüzüne gülerek hazırlamayı severim .... yine sinsiyim ...
Belki de hayat güzei bir darbe vurduğu için onlara, yüzlerinde ki bu hissiz ifade. Kim bilebilir ki ne yaşadığını bir diğerinin. Herkes ayrı bir dünya arkadaşlar. Kimse de göründüğü gibi değil. Yaşadım.Gördüm. Yahu bundan bişey olmaz demişim, olduğunu çook güzel görmüşüm. Son pişmanlık neye yarar.

içimi döktüm. Bu anı bekliyormuşsam demek ki.
ben olmayı gerektirir.
sevilmememin en büyük nedeni. yıllarca soğuk olduğum için, etrafa sahte gülücükler atmadığım için, kimseye hele ki hiç hak etmeyen insanlara canım cicim deyip yalakalık yapmadığım için beni hep soğuk bulmuşlardır.
bazen de çevrenizle alakalıdır.

çevreniz sıcak davranmaya gelmiyordur. özellikle kibirli, egoist, hah ben be oldum be havalarında insanlarla bir aradayken sıcak bir insan olursanız mobbing in kralını görürsünüz.

soğuk olmak böyle ortamlarda kendinizi korumanız için bir savunma mekanizmasıdır. karşı taraf için her zaman soru işareti olarak kalmalısınız ki "ben bunu yapıcam ama bu benim ağzıma edebilir de." tereddüdünü yaşasınlar. dikkatli davransınlar.
Soğuk biri olmak aslında kibirli olmaktır.

Bazen de soğuk biri değilsindir ama acı çektiğin için yüzün gülmez bu yüzden insanlara yaklaşamazsın çektiğin acıyla meşgulsündür. halbuki çok sevecen bir insansındır. Ve sana dışardan bakanlar sana soğuk biri der.
her zaman için; sevimsiz , hiçbir şeyi sevmeyen biri olmak değildir. ama böylesi olunca, duygularını belli etmemek üzerine bir anlam katıyor karşı tarafa. ve bir soğukluk hissi seziyorsun ister istemez. hani tanısan çok seversin aslında derler ya, öylesi oluyor birazda.
çok samimi olmadığım kişilere karşı benimdir. coolluğumdan felan değil utangaçlığımdan.
Soğul bira olmak gibi değildir. Biri serinletir, biri buz kestirir. Soğutur.
Ketum ve mesafeli olmayı gerektirir. Yerine göre zırh gibi, kalkan gibi bir özelliktir.
Kendini beğenmişlikten ziyade korku ve endişe temellidir. Bazen sosyal yaşantımda böyle bir ruh hali içerisinde olduğumu fark ettiğim an şöyle bir iki saniye durup kendimi gözlemliyorum. Evet obsolete, sen kendini kasıyorsun çünkü açıkların var ve bunu gizlemeye çalışıyorsun diyorum. iç hesaplaşma biraz can yaksa da hemen hemen herkesin böyle olması rahatlatıyor. insanlar bilmeliler ki o buzdan duvarların arkasında şen şakrak sıcacık minnoşcuk tıpıtıpı nice deli kalpler var.

Çevreme her daim kompleksli olmamayı ve perdelerini açık tutmayı öğütlediğim halde zaman zaman kendi paradoksuma yenik düştüğümü itiraf etmem gerekiyor.
En olamadığım şey, şu konuşkan çenem imkanı yok ki dursun.
işte o benimdir. biri sarılınca put gibi durulur mu demeyin, ben duruyorum mesela.
ben öyleyim asla derin ilişkiler kuramam insanlarla. iç dünyami, özel hayatımı paylaşmaktan hoşlanmam. lazim degilse iletisim kurmam, bey hanim siz biz hep vardir, anlatilanlara siddetli tepkiler vermem falan.

naaays.
genellilke gereksiz insanlarla muhattap olunmak istenmediği için öyle gözükülür. "egolu" olarak damgalanma ihtimaliniz yüksektir. arkadaşlarınızla birlikteyken bile bu ne soğukluk derler halbuki çok içten ve samimisinizdir sadece belli etmiyorsunuzdur.
Soğuk olmak canlı olmamak bana göre. Canlı olmak iletişim kurma çabası içinde olmak. Yani soğuk olanlar iletişim kurmak için istek duymuyor.

Benim bir arkadaşım var kadınlarla konuşmuyor. Dindar olduğu için değil cesareti yok.

Bir berbere giderken aradığı kriter iyi saç kesmesi değil sohbet açmaya çalışmayan bir berber olması.

Sadece insanlarla değil hiç bir canlı ile iletişim kurmak istemiyor. Kedilerden korkuyor Köpeklerden daha çok korkuyor.

Sonuç olarak korku insanı soğuk biri yapıyor.