1. 1.
  tartışma boyutunu aşıp kişisel nefrete dönen olaydır. (#603697)olayı özetlemiştir.
  2 ... fewzi1907
 2. 2.
  hic bir konunun ortasini bulamayan bunyelerin farkettigi hadisedir. siyaset yazarsin "aha provake oldum" derler, geyik yaparsin "ne kadar apolitiksin iyk" derler, futbol yazarsin "22 kisi bi topun pesinde kosuyor cok sacma" derler..

  bu konu suraya da baglaniyor;

  (bkz: insanlar nasil memnun olur)
  3 -2 ... c2d
 3. 3.
  moderasyon, bir entry diğerine cevap olmamalı, entry forum-chat tarzında olmamalı, yazarlar birbirlerine ayar vermeyi kendilerine bir borç olarak görmemeli..vs gibi entry silinme sebeblerini biraz daha fazla uygularsa hallolabilecek durumdur. mesele kavga gibi çirkin bir kelime ile değil, münazara veya fikir paylaşımı gibi daha masum ve şık kelimelerle anılacaktır.
  3 ... palta
 4. 4.
  Bence sözlükteki bir grup azınlığın duyarlı kesime yaptığı saldırılar olarak niteliyebiliriz.Politik konu açan insanların mesajlarında ne kadar sıkıntı çektiklerini gözlemlemekteyim.Ama nedense hala durumun öneminin farkına varılamadı.
  1 ... indiana_jones
 5. 5.
  sadece fikirlerin dövüştügü sürece sorun olmayacak durum
  -1 ... diyonsos
 6. 6.
  fikirler bireyin hayat tarzını belirler. bu da demek oluyor ki bizler, her birimiz doğru ya da yanlış belli bir fikre sahibiz ki bu sokaktaki yürüyüşümüze, karakterimize, sigara içip, kalem tutuşumuza, hatta giysilerimize, tuttuğumuz takıma, bu takımı sevme oranımıza kadar her şeyimizi etkiler!

  sözlük ortamı ise çok farklı kültür, bilgi, yaş, bölge, şehir vb. bir sınıflandırma yapabileceğimiz yazarları kapsamaktadır. görüldüğü gibi hepimizin ortak yanı insan olmamızdır. yani farklı bakış açılarımız ve fikirlerimiz vardır hayata karşı ve tabiki hepimiz hata da yaparız, takdir de ediliriz, olumsuz da eleştiriliriz veya çok seviliriz ve bu kadar çeşitli ve güzel insanın bir arada olmasının da bir farkı olmalıdır elbet!

  kimisinin ilgi alanı siyasettir, ekonomidir, bu konulara duyarlıdır adam! kimisi futbol meraklısıdır, kimisinin hayatı müziktir, resimdir, sanattır, kimisi mango ve moda, defileler vs ile ilgilenir ama hepimiz burda birşeyler yazdığımıza göre bir şeye ilgimiz onun hakkında az da olsa bilgimiz vardır ve hatta o konuda dile getirmek istedigimiz sevinç, üzüntü, haykırış, yakarış, serzeniş... bizi insan yapan ve bu sözlüğü okunabilir kılan bilgi vermemizin yanında duygularımızla yazan yazarlar olmamızdır, insan olduğumuzu gözden kaçırmayışımızdır.

  bu durumda farklı düşüncelere sahip bunca yazarın farklı görüşleri taşıması gayet doğal ve saygı duyulması gereken bir durumdur. hiç kimse duyduğu bir rahatsızlığı edeplice dile getirdiği müddetçe bir sorun yaşamaz kanımca! 'yahu arkadaşım, oldu mu şimdi böyle dedin, bak ama bunlar bunlar da var hayatta... neden böyle söylüyorsun?' tarzında bir üslup kim tarafından yadırganmış? yazar bu ortama girdiğinde farklı kişilikleri de kabullenmiş olmaktadır ve dediğim dedik bir tavır değildir tabi ki takınılması gereken veya kendisine gösterilen bir saygısızlığı affetmesi değil, kişiliğini ezdirmesi değil ama saygı duyması, empati kurması ve hatta belki de 'yav, tamam katılmıyorum ben bu adama ama bu adam neden böle yazmış, acaba hangi duygular içinde yazmış?' ya da 'acaba ben mi yanlış anladım ya da o mu yanlış ifade ediyor?' diye sormak ve farklı bakış açılarını edinmek demektir uludagsözlük yazarı olmak.*çünkü bizler savunduğumuz şeyi bildiğimiz kadar neyi savunmadığımızı da bilmeliyiz!

  sözün kısası; birbirimize saygı duyalım, hepimiz bu sözlüğün en değerli parçasıyız... birimiz eksilse ne biz eski biz oluruz ne de sözlük uludağ sözlük...
  2 ... steril mikrop
 7. 7.
  (bkz: 6ncı filonun sözlüğe gelmesi)
  ... tttddd
 8. 8.
  seviyeyi koruyan yazarlarımızla, her daim tartışmaya açık olduğum, ama bazı yazarların, işi seviyeden çıkarıp, sidik yarışına soktuğu, bir yere kadar tahammül edilebilen ama, cıvığını çıkardıkları takdirde katlanılmaz hale gelen, küfürlerin mesaj olarak yağdığı, sözlüğün olmazsa olmazı olacak konudur...
  "her zaman yaşanacaktır; ideolojileri farklı yüzlerce insanı barındırıyor sözlük. kimse kimsenin fikrine, inanışına dil uzatamaz. fikir özgürlüğünü, ahlaki değerlerimizle göstermemiz gerekir. her tartışma, saygı çerçevesinde gelişirse, tadından yenmeyecektir. insanımız, özellikle siyasi konularda, fazla defansif ve gözü karadır. destekleyici faktörler de ortaya çıkınca, manasız gerginlikler oluşuyor. ortalığı velveleye vermek amacıyla bu siteye girenler, fark edildikleri anda uçuruluyor. tabi, bunun dengesini iyi tutturmak gerekir. sırf ideolojisine ters düştüğü için, sözlükten yazar uçurmak da, en az propaganda amacıyla, siteye giren yazarların icraatları kadar yanlıştır. ben, sitemizin modlarına ve adminlerine güveniyorum. bu yazdığım sebepler dışında, çoğu zıt fikirler sözlükte yerini korumaktadır. hepimizin sağduyulu olması gerekir. siyasi konuları, düzeyli bir şekilde tartışabilecek bir platforma sahip olabilmek bile bir ayrıcalıktır. bunu en iyi şekilde yaşatmak bize düşer, doğrusu da budur..." diyeceğim kavga türü...
  1 ... dylan dog
 9. 9.
  son zamanlarda cevremizde zuhur eden olaylar cercevesinde tekrar ortaya cikmi$ olan kavgalardir.
  ya$adigimiz ulkenin mevcut gundeminden beslendigimizden yola cikarak, laikligin tehlikelerle kar$i kar$iya oldugunu goren bir kisim yazarlar bu konuda fikirlerini farkli yontemlerle dile getirmektedirler. bu da -nasil adlandirmak isterseniz oyle olsun- ba$ka bir kesim tarafindan acimasizca ve saplantili bir $ekilde ele$tirilmektedir.
  onyargi burada ortaya cikmaktadir; kavga da buradan kaynaklanmaktadir, bu "isimsiz" kesimde yer alanlar sanki kendilerine saldirilmi$casina kar$i ataga gecmektedir ve ortaya cirkin goruntuler cikmaktadir.
  giderek konuyu acmak gerekirse, ideolojik acidan kaybolan degerleri savunan insanlar sadece "ideolojik" acidan kaygilarini dile getirmektedir. ancak bunu "inanclara saldiri" olarak algilayan diger kesim gereksiz bir tavirla ozgurlugu ve bagimsizligi savunan bu fikirlerin onune gecmeye cali$maktadir.
  burada bir hedef $a$masindan soz etmek mumkundur, hem de gayet yanli$ bir $a$ma, adeta $a$kinlik silsilesi..
  ulkenin genel durumuna bakildiginda inanclari olan insanlarin kar$ila$tigi tehlikeler konusunda bahsedilecek cok fazla bir $ey yok gibidir. bu inanclar ozellikle islami bir tabana dayaniyorsa, ve ideolojile$tirilmedilerse tehlike arzetmez, aksine bir koruma altina alinma sebebi te$kil ederler. bu sosyolojik acidan inanc kavraminin ne kadar saf bir "duygu" ortaya cikardigini aciklar.
  ancak i$in icine siyaset girdiginde bu duygu asla saf degildir, icten gelmez; tamamiyle yapay ve tamamiyle cikar tabanlidir. bunu anlamamak icin yobaz olmak yeterlidir. yobazliktan da ote, bu kesimin farkinda olmalarina ragmen ayni kaliplari isitip isitip ortaya sunmalari da ayri bir tarti$ma konusudur.
  bundan "cehalet mutluluktur" cikarimi yapanlar da olacaktir, o zaman hic bir kurum bu cikarimi yapanlari sahip olduklari konusunda kategorize etmeyecektir, cunku onlar kavgalarini belirgin ve bilincli bir korlukle surdurmeye cali$acaktir. yani etkisiz eleman gibi gorunmelerine ragmen sadece ki$kirtici etkileri vardir..
  kavgada yeri olan diger kesim, yani kendilerine saldirildigini du$unen ve kar$i saldiriya gecen kesim ortaya bamba$ka bir tarti$ma boyutu atarak konunun tamamen dagilmasina ve siyasi cati$maya donmesine neden olacaktir.

  okuyan bilir; siyasi kavga, gecmi$te koca bir ulkenin tum duzenini degi$tirecek geli$melere yol acmaktadir. sadece bir du$unceyi ba$ka insana kabul ettirmek, ki$isel ego tatmininden ba$ka bir $ey degildir. siyasi uzla$ma toplumsal bazda gecerlilik sahibi olur, bir ki$inin digerini haksiz cikarmasi ya da bir ba$kasina ayar vermesi yok denecek kadar az etkiyle ifade edilebilir. siyasi kavga bu $ekilde olmaz, zeka icermelidir, guc icermelidir. karma$ik ve tutarsiz fikirler ve teredutlu hareketler icermemelidir.

  sozlukte gordugum kadariyla zaten siyaset hakkinda uzunca yazilan yazilar pek okunmuyor, kisa olanlar ise kisirliga mahkum gibi. boylesine agir icerigi olan bir kavrami kucultup paketleyip servise sunmaya cali$tiginizda yanli$ anla$ilmaniz muhtemeldir..
  bu yuzden demem o ki, kavga etmeyelim, karde$ karde$ ya$ayalim. buyuklere saygi, kucuklere sevgi.
  3 ... faaip de oiad
 10. 10.
  siyasi çatışmanın olmasına zemin hazırlayanlar şunlardır zannımca:

  -muhalif olduğu zümrenin ideolojisinin ne olduğunun bilincinde olmamak ve
  -kendi siyasi görüşlerinin tam olarak neye tekabül ettiğinin idrakında olmamak.

  şayet hem kendi siyasi düşüncelerini ve muhalif olduğu zümrenin düşüncelerini tam anlamıyla bilmiş olsak, ortam ''siyasi çatışma'' ya yol açmaz,'' siyasi doygunluğa'' yol açar. ama maalesef,'' duygularımızı bilgi'' zannettiğimiz sürece bu böyle devam edecektir.
  3 ... der ve uzaklasir genc adam