1. .
  Süper bir oluşumdur sözlük.Bir kere her kesimden insan vardır.Ancak konu siyaset olunca kategorizasyon da haliyle kaçınılmazdır.Yazarlar birbirine sağcı,solcu,komünist,ülkücü,liberal,gerici,yobaz,dinsiz,muhafazakar gibi sıfatları yakıştırmayı çok iyi bilir.Bir de işin ideolojik ve partizan boyutu vardır.Bazı yazarlar haliyle benimsemiş olduğu bu düşünceyi sözlükte gerek başlık olarak gerekse en umulmadık entrylerde sergileme telaşındadır.Böyle bir misyonları vardır.Aslında bu misyonun kaynağı sözlükte böyle yazılarla "siyasi egolarını tatmin etme" ihtiyacından kaynaklanır.Bunun için ilginç başlıklar,polemik konuları veya sansasyon kokan yazılar vazgeçilmez unsurlardır.
  Tabi böyle yazılar yazılması bazılarının çok hoşuna gider ancak unutulmaması gereken ise hoşuna gitmeyenlerin de olduğudur.Burada haklılık veya haksızlık konusuna değinmek bizi o kadar da ilgilendirmez.Çünkü yazılanların doğruluğu kişiyi bağlar ve yazılanlar yazarın doğrusudur.Katılıp katılmamak bizim elimizdedir.
  Ancak buraya kadar herşey normal gözükse de işler karşıt yazıların forum havasında yazılmasıyla değişir.Bir kere başlık açılmıştır.Sözlük hızla "siyaset meydanı"'na dönmektedir.Herkes büyük bir hırsla veya belki de büyük bir kinle entrylerini yazmaya başlar.Artık sözlük bir foruma dönüşmüştür.Hayırlı olsun demek ister insan ancak durum hiç de öyle değildir.
  Öncelikle sözlük siyaset dışı entrylerdeki bütünlüğünü ve birliğini kaybetmiştir.Herkes birbirine daha bir başka bakmaktadır.Özellikle de düşüncesi ters gelen yazar bir kere olumsuz bir not alır.Eksi oy da cabası.Beğenilen entry sahibi ise kanki olmuştur bile.Artı da gelir.Bir de bakmışız ki Şukela'da.Helal olsundur.işte siyaset böyle bişeydir.
  Sözlük formatında siyaset içeren entry girmekten kaçınmak adına kural vardı ancak kurallar her zaman unutulabilir.Çünkü insanın sahip olduğu siyaset yapma hırsı bütün kuralları,--hatta kuralları geçelim-- saygıyı ve hoşgörüyü bir kalemde silmek için yeterlidir.
  işte bu sebeplerden ötürü,birkaç kişi sözlükte siyaset yapıp bu hafifliği yaşayacak diye sözlüğümüzü siyaset meydanına çevirmeyelim.Çünkü burası bir sözlük ve hepimiz --kardeşçe olmasa da,yine geçtik-- saygı çerçevesinde yazmalıyız ve siyaset yapmaktan kaçınmalıyız.Çünkü bizlerin bölünmeye değil birlik olmaya ihtiyacı var.
  3 -1 ... italiano
 2. .
  ne yazık ki arasına katıldığım topluluktur.türkiyede ermeni soykırımı, din, laiklik, kıbrıs, avrupa birliği gibi konular oldukça hassas konulardır ve bilen bilmeyen herkesin bu konularda fikri vardır. herhangi biri siyaset yaptığında bunun ardından bir zincirleme reaksiyon gelmesi oldukça normaldir, çünkü etrafımıza şöyle bir baktığımızda bu konuları konuşacak kadar yakın olduğumuz pek çok kişinin arkadaşlarımız, ailemiz vs olduğunu görürüz, ve bu insanlar da çoğunlukla bizlere yakın bir politik görüşe sahiptir*. 80 sonrası apolitize etme süreci dedikleri şey aslında liberal görüşü empoze etmek, ve ne sunulursa ona inandırma politikasıdır.işte bu nedenledir ki politika tartışmaları sözlük gibi anonim kimliklerle yazılabilen alternatif platformlara taşınmıştır.
  son olarak da eklemeliyim ki tarafsız kalmak bazen taraf olmaktır.
  5 -1 ... plug in baby
 3. .
  24.05.2007 tarihi saat 02.00 civarlarında başlayan hafifliktir..
  ... martyns