bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. .
    aslı şudur; 'sözlükte siyaset üzerine yazıp çizenlerin % 90 ı samimi değil'' *
    bu bir iddiadır, önermedir, sallamadır vs.. kim nasıl kabul ediyorsa işte...

sözlükte çok güzel konulara temas edenler, çok güzel tespitler yapanlar, gerçekten oturup okunulası, dinlenesi insanlar mevcut fakat tam tersi olanlara oranla, devede kulak malesef...

özellikle siyaset konusunda, zaten haddinden fazla konuşan insanımız mevcutken, herkesin her şeyden anladığı bir ülkede yaşıyorken ( her bireyin, her an bir siyasi parti kurabilme potansiyeli olan bir ülke ) çok ta şaşırılmaması gereken bir durumdur.

ama bazen insan çileden çıkabiliyor, yazılanlara bakıyorsun, yazana bakıyorsun, o kadar samimiyetsiz ki...
    herhangi bir siyasi görüş/eleştiri/övgü vs barındıran bir başlığa birisi bir şeyler yazıyor, sonra öteki gelip yazıyor, sonra diğeri... sonra bu bahsettiğim samimiyetsiz tipler peydah oluveriyor, giriyor başlığa, 'aslında konuyla ilgili tek kelime edecek kapasitede değil' ama sırf yazmak için, herkes ne yazmışsa o da ona benzer şeyler yazıyor, üç beş kelime ötekinden, üç beş ötekinden, biraz internetten, biraz da kulaktan dolma bir şeyler sallıyor, tamaaam, ağamız siyaset yaptı...

bu kadar kolay mı lan?

'ha evet kolay arkadaş' diyebilirsin, o zaman da ben çıkar sana derim ki; 'madem bu kadar kolay, madem bu konularda bilgilisin, derinsin, o zaman ne diye buralarda vakit kaybediyorsun?'

buralar sana az gelir, burdan ulaşamazsın genele, burdan duyuramazsın sesini, bugün yazılarını takip ettiğimiz, tv programlarını, radyo programlarını takip ettiğimiz, birçoğumuzun idolü olan, abilerimiz, ablalarımız sözlüklerde falan kazanmadılar o ünvanlarını, bir sürü kapı çaldılar, bir sürü zorluk çektiler, açlık, sefalet çektiler ama yılmadılar, çıkıp en yüksek yere ordan bağırdılar düşüncelerini, eğer sen de bu yazdıklarında samimiysen, aynısını yapmalısın, buralarda harcanmamalısın.

öyle değil mi? git seni herkesin duyabileceği bir yerde yaz, konuş, biz de alkışlayalım, destekleyelim.

ama ben sanmıyorum öyle olduğunu, yazının başında da söylediğim gibi, böyle olan kesim % 10 civarında sözlükte, belki daha da az, onun dışındaki % 90 ın tamamı fasa fiso, boş, saçma sapan insanlar.

bir de son zamanlarda ne bok yiyeceğini bilemeyenler var ki, sormayın gitsin. bu arkadaşlar öyle tuhaf bir boşluktalar ki, hem siyaset yapmak istiyorlar, hem de ne yazacaklarını bilemiyorlar, söyleyecek hiçbir şeyleri olmadığı için de, boktan boktan konular atıyorlar ortaya; yok efendim 'abdullah gül neden sürekli gülüyormuş' yok 'deniz baykal neden sürekli kaşını çatıyormuş' yok efendim 'devlet bahçeli neden sürekli bağırıyormuş' ohooooo hocam aşmışsınız siz ya, gerçekten tüm ülke olarak kilitlenmemiz gereken şeylerden bahsediyorsunuz, bravo lan !

(bkz: bsg)

samimi değilsiniz arkadaşım, değilsiniz işte, nasıl samimi olursun biliyor musun? şimdi bu yazdıklarımı okuyup zoruna gittiğinde, bana kızdığında, sadece eksilemekle yetinmez, bana cevap yazarsın, beni göt edersin, gider, daha çok insana hitap eden bir yayın organında, ya da bir şehir meydanında, bu yazdıklarını haykırırsın, kimseden korkmadan, çekinmeden, işte o zaman samimi olursun, onun dışında, herkesin yazdığını yazan, yazdıklarını gerçek hayatta yutan ! lal olup kalan, dut yemiş bülbül misali susan, taklitçi, basit, değil siyaset, hiçbir boktan anlamayan bir insancık olursun, ötesi yok.

edit: karakter sorunu yüzünden asıl başlık açılamamıştır, ''sözlükte siyaset yapanların % 90 ı samimi değildir'' başlığını, '% 90ı' şeklinde yazmak zorunda kaldığım için moderasyon bu halde daha uygun görmüştür...

bu sebeple, birazcık konu değişmiş gibi olabilir, aslı odur, yukarda da belirtmiştim !
    5 -3 ... saipsiz
  2. .
    (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
    2 -1 ... bir bucuk iskender yaninda light kola
  3. .
    (bkz: küsüratlı sayı vermeyince inandırıcı olamamak)
    -1 ... sovenist sovalye
  4. .
    öncelikle "sanal ortamda samimiyet" olgusunu tartışmak gerekir bu tür bir tespit yapmak için.. klavye başında google aracılığı ile her bilgiye bi'kaç saniyede ulaşan ve bunu kendi fikriymiş gibi lanse eden bir toplum içinde yaşıyoruz..

samimiyet denilen şeyin artık artı bir özellik olduğu bu çağda siyasi parti üyeleri bile samimi olamamışken sözlükteki insanlardan bunu beklemek de oldukça saçmadır..

sağlam bir denetim mekanizması kurulamamış sözlükte siyasi her düşünce yazılabilmekte, oy ile gelenlere hakaret edilebilmektedir.. çünkü kimse kolay kolay o laf söylediği kişinin karşısına geçip tartışamaz.. google yok elinin altında..

ayrıca samimiyet beklenmesi de oldukça yersizdir.. dünü unutan bir toplumuz biz.. kötüden kurtulmak için kötüye oy veren insanlarız.. hep aynı samimiyetsiz vaadlere kananlarız biz..

kim samimi ki? ya da bunu bekleyenler insanlar ne kadar samimi? kasmayın bu kadar! samimi olmadığını düşündüğünüz insanların sizler hakkında neler düşündüğünü öğrenmeye tahammülünüz yok ise hiç kurcalamayın dağınık kalsın..
    1 ... fatal
  5. .
    kısmen doğru kısmense kendi içinde çelişki doğurduğu görülmesi gereken tespitlerden... elbette bizler samimi olmayan yazılar, görüşler duymak veya görmek istemiyoruz. herkes aklı başında analizlerde bulunsun, sırf eleştirmek için eleştirmesin hatta takım tutar gibi parti tutmasın istiyoruz lakin her insanın aynı anlayışa sahip olduğunu da düşünmek biraz uçuk bir davranış açıkçası.

bu ülkede ıq seviyesi sıfıra yaklaşmış bir insanın bile siyaset tartışmaya hakkı vardır. bilmiyordur, iddianameyi tek bir kez açıp bakmadan ergenekon hakkında atıp tutuyordur, saçma sapan çıkarımlarla ayar verdiğini sanıyordur ama savunması ne tür olursa olsun, görüşünü belirtmekte özgürdür. sen samimiyetine inanmadığın bir insana, ''artık konuşma istemiyoruz'' diyebilme hakkına sahipsen bile, bunu engellemeye yönelik çabalar sarfetme hakkına sahip değilsindir. haksız bir davranıştır demiyorum fakat böyle insanların varlığı da azımsanamayacak derecede fazla. gerçekleri kabullenmek ve ona göre yaşamak gerek.

bu kriz durumlarını kendi içimizde kara çevirebilme şansımız var aslında. biz o tür insanlara bakıp, halimize şükredebiliriz tartışabiliyoruz diye. bir konuyu saçmalıkla dolu cümlelerle anlatmak yerine, aklı başında bir çok belgeye dayanarak anlatabilme olgunluğuna eriştiğimizin kıymetini bu tür insanların davranışlarına bakarak anlayabiliriz. daha doğrusu kıymetini anlayabiliriz...
    ... ashaf