1. .
  akp ye giydirip giydirip çıkartan sözlük ahalisinin bir çoğunun * aslında popüler kültürün, akp yi eleştirme modasının etkisiyle veryansın ettiği, elitist ve aydın olmanın bu ve benzeri yergileri sıralayarak gerçekleşeceğini zannettiği, eleştirmediği ve olumlu açıdan görüşler beyan ettiğinde göreceği müeyidelerin psikolojik refleksi ile hareket ettiği neticelere bakınca gül gibi görülmektedir.

  bu çıkarımlardan yola çıkarak tüm düşünce cekingenlerine diyorum ki;

  -eğer bir görüşü savunuyorsan,-doğru ya da yanış- onu her platformda savunman ve doğruluğuna sahip çıkman gerekir, mertliğin icabı budur.

  -savunduğun fikri söyleyemiyorsan, yahut tepkilerden çekiniyorsan, herkes yapıyor diye, sırf trente uymak için eleştirip küfretme ! çünkü kendinle/düşünce varlığınla/özgüveninle çelişiyorsun.

  -ve son olarak, "skimden aşa kasımpaşa" cümlesi pusulan olsun, senin fikirlerin kimseyle uyuşmasa dahi,hatta tüm görüş çevrelerince- aile,eş,dost,sevdikler,arkadaşlar,herhangibiriler-hor görülse de "senin" olması doğruluğu/anlamlılığı/savunurluluğu için yeterlidir de artmaktadır bile.
  sözün özü; "herkesin tutuğu kendine " güzel dostlar * * *
  2 ... balyancho
 2. .
  (bkz: dallama)
  2 ... avedis
 3. .
  (bkz: karistirdiniz siz)
  (bkz: cekil o aynanin onunden)
  ... seydikoylu
 4. .
  sözlükten ziyade türkiye'nin çoğunluğu bunu yapmıştır zaten.
  1 -2 ... nada