1. .
  sözlük içinde cumhuriyeti savunan ve destekleyen bünyedir.
  (bkz: sözlük demokratı). (bkmynz:a.b.d.) *
  1 ... moso
 2. .
  sözlük'te ulusal devrimlerden komünist devrimlere koşan, mecrasını bulamamış akışkandır.

  türkiye cumhuriyeti ile ilgili eleştirel metinler girildiği zaman belli davranış şablonlarına göre hareket eder.

  meselâ "sen bu cumhuriyet'in ne zorluklarla kurulduğunu biliyor musun" diye sorma eğilimindedir. bunu bilmenizin türkiye'nin mevcut durumuna ve sorunlarının çözümüne ne gibi bir katkıda bulunacaktır burası irdelenmez.

  bi' de "yediğiniz kaba pislemeyin lan allahsızlar" tarzı davranış modeli vardır. en sevdikleri hayvanın köpek olmasının nedeni sadakâtidir. bu tip için sâdık olunması yeterlidir. "ülkeyi bombalayarak bütünleştireceğiz" gibi 30 yıllık "çözüm önerilerini" eleştirmeyi sadakâte ihanet olarak görür. sâdık olup önündeki boş kabı yalamanı bekler. 80'lerin başında boş kaba pisleyip insanlara yediren amcasının boku muteberdir ki onu pek görmek istemez.

  sözde değil özde vatandaştır. bu yüzden "sözde"lerin dağıtımından sorumludur. hazzetmediği her şeyin başına "sözde" koyar, oysa insanlar konuşa konuşa, yani sözde anlaşır. ama onlar için bu anlaşma da "sözde" anlaşmadır, zira dünya türk'e karşı olmuştur, dört yanımız düşmanla çevrilidir, türkiye ve türkler bugün aşağılanmakta ve mağdur edilmektedir. "biz türk'üz" bile diyememektedir, durumları fenadır anlayacağınız. bu topraklarda ezim ezim ezilirler, aralarında eşcinsel, kürt, alevî, başörtülü, vs. olmadığı için de haksız yere ezilmektedirler. ahmedinecad'ı da bu yüzden severler.*
  1 -3 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 3. .
  ne işe yaradığı belli olmayan idealler peşinde olmayan, amerikan uşaklığındansa bağımsız bir ölümü yeğleyen şahıstır. dün ne söylediyse bugün arkasında oandır. dün amerika ırak karşıtıyken ırak'ın karşısında buün ırak amerika'nın elindeyken ıak yanlısı olan bireylerin anlama zorluğu çekecekleri derecede tutarlıdır.

  kültürünü bilir ve geleceğe ışık tutacak güneşin geçmişte olduğunun farkındadır. ülkenin siyasi analizini iyi yapmıştır.

  sözlükte ne idüğü ve ne yediğü belirsiz kişilerin fink atmasını da yediremez ve sazan avı olduğunu bilse dahi ayarların binbir türlüsünü vererek her konuya ayrı bir nokta koyar.
  3 -1 ... xargn
 4. .
  "kürdistan kurulacak" diye zamanında karşıymış gibi yaptığı savaşı desteklemeye başlayıp hâlâ "antiemperyalistim ulan"* tadında komiklikler yapar ve yeri gelince "yerli sermaye" diye kapitalizm dalkavukluğunun daniskasını sergiler cumhuriyetçidir.

  sözün özü, antiemperyalizm ile antikapitalizm arasındaki kuramsal bağdan bihaberdir, zîra ortaokul tarih müfredatında bu onlara verilmemiştir.*
  1 -2 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 5. .
  sözlük ümmetçisinin her daim baş düşmanıdır. millet olmaktansa ümmet olmayı, hür bireyler olmaktansa koyun olup güdülmeyi tercih edenlerin sözlük cumhuriyetçisi adı altında saldırdığı kişiler bu ülkeyi ampule muhtaç etmeyecek aydınlık yarınlardır.
  2 -2 ... rakimalboga