bugün

böyle bir zihniyet var. gün geçmiyor ki birine daha şahit olmayayım. gebeş bir zihniyettir. gebeş küfür değil ha bu arada onu da belirteyim.

sözlük bilgi kaynağı olsun, bilgi kumkuması yapalım heleloyyyy. kimsenin burayı bir bilgi arenası olarak kaale alacağına inanmayın. bir wikipedia dururken, başka bilgi kaynakları dururken kimsenin uludağ sözlüğü kaale alıp da dur burdan bakayım diyeceğini sanmayın. bu kanı nasıl oluştu, yazar tayfası kendilerini ve bulundukları oluşumu nasıl bu raddeye yükseltti, böyle bir payeyi nası verdi bilmiyorum ama yazık diyorum. hoşça vakit geçirilebilecek bir eğlence ortamı varken kendilerini böylesi nafile bir uğraş için kasmalarına acıyorum sadece. açın ulan ortalığı halay çekecem sözlükte.
haklı gebe$tir. ( verdim tanımı dalıyorum olaya )

sözlükte makara kukara yapılabilmesi için gerekli olan $eylerden birinin de bilgi olduğunu bilen adamdır..

misal;

- lan lemming gibin tipin var
* lemming ne lan?
- yazmıyor mu sözlükte?
* yöö
- anuna goim.
(bkz: sözlükten akıllısını gordun mu)
sözlüğün sırf eğlence yeri olmadığını düşünen tiptir. eğlenelimdir ama bilgi de olsundur. isterse gebeş olsun ama haklı tiptir.
(bkz: sözlük geyik kaynağı olsun diyen gebeş tip)
(bkz: taktir halkın)
beklentisi sadece sözlükten bilgi almak olan kişidir. olsun tabi. ama bide bisürü insanın farklı ve zekice yorumlarını okumak çok keyiflidir. vay be bende aynen böyle düşünüyodum ne güzel ifade etmiş dedirten yorumlar vardır. en faydalı ve aynı zamanda da eğlenceli kısmıdır sözlüğün, kanımca.
(bkz: forum degil sozluk)
(bkz: sözlük laz paçinolarla dolsun diyen gebeş tip)**
haklı gebesdir. zira eğer bilgi kaynaği olmayacaksa ismindeki sözlük kelimesini atarız olur biter. adı üstünde sözlük. ha biraz eğlencenin zararı yoktur tabi ama ilk entrylerin tanım içermesi ve geyik yapıldığı kadarda bilgi verilmesi sözlüğe kalite katar.
(bkz: ben bir gebeşim)
hem hosca vakit gecirebilinecek hem de genel kültürümüze birkac bişey katıcak fevkaladenin fevkinde bir ortam olmalı sözlük diyen tip.
bilumum sözcüğünün anlamını merak eden, tdk sözlüğüne bakıp bulamayan ve uludağ sözlükte bulan tiptir gebeş.
bu veryansini eden kisiler pek haksiz sayilmazlar. tabi ki bilgi kaynagi olsun derken ansiklopedi gibi birseyler dusunuluyor ise bu veryansini eden, veryansininda hakli sayilamaz. cunku bura ne sadece eglence nede sadece bilgi yeridir.
sözlüğü tiki uğraşısı olmaktansa hiç değilse girildiğinde bir iki şey öğrenilen bir yer olarak görmek isteyen gebeş tip.**
'sözlük ne kaynağı olursa olsun, özgün olsun' da diyorsa bu gebeş, göbüşünden öpülesidir. bilgi aktarsın varsın, ama başka bin altı yüz linkten daha ulaşılabilir türden olmasın.

geyiği aşağılamak bilgisizliğe delalettir der, "halay başı kirvem olsun" diye eklerim. Kolay mı öyle mesnetsiz sallamak, lafı lafa bağlamak. Hatta eski sevgiliden bile bahsedilsin burada, ama öyle şeyler söylensin ki, o eski sevgiliyi bulup aşık olasımız veya gırtlağına basasımız gelsin.*

ben o gebeşin zorunu biliyorum; aman bir tatsızlık çıkmasın, sevgi kelebekleri başımızda dönsün dursun, kardeşinin ödevi için sadece sözlüğün ara butonunu kullansın. (aslında kıskançlıktan da sözedilebilir ama polemik yaratabilir gerekçesiyle gammazlanır, moderasyonu güç durumda bırakmayalım.)

bu gebeş polemikten de korkar; anarşizmden, kaostan korktuğu gibi. Fikirlerin bostanda yetiştiğini zannediyor, gergin ve kaotik ortamların ne kadar üretken olduğunu bilmiyor da olabilir.

belki moderasyon yazar alımı esnasında "sarkastik kime denir", "ironinin özgül ağırlığı nedir" gibi bir kaç temel bilgi entrysinin okunmasını zorunlu kılarak soruna yapıcı bir çözüm getirebilir.
(bkz: anne gebeş ne demek)
hoş vakit geçirmenin yanı sıra farklı bir şeyler öğrenmenin, başka insanların bakış açılarından olaylara ve durumlara bakmanın, yeni düşüncelerle karşılaşmanın ve kendi düşünce, bilgilerini esprili sözlük ortamında paylaşmanın ne sakıncası vardır, eğlenirken öğrenmenin, öğrenirken eğlenmenin kötü tarafı nedir bilinmez...bunu isteyen insana neden (bkz: gebeş) denir, o da bir soru işaretidir.
sözlükün ne demek olduğunu bildiği için sözlükte bulunan tiptir ki haklıdır. adı üzerinde sözlük, forum değil unutmamak gereklidir. sözlüğün tamamı geyikten oluştuğu anda internet aleminde ne kadar taşak oğlanı olunabileceğini düşünerek buna göre hareket eden tiptir. bilmedikleri hakkında yorum yapmak yerine bildiklerini ortalığa dökmekten hoşlanan tiptir.
istisnalar hariç* bulduğu her fırsatta ekşi sözlük'le sidik yarışına giren tipi tiptir. orası kutsal bilgi kaynağı ya, burası da öyle olmalı... sözlük herkes için farklı anlam ifade eder. bana göre sözlük; eğlenmek için karşılığında rüşvet olarak beynimi kiraya verdiğim yerdir*. bilgi içerikli entrylerin temelinde de bu yatar. takılın işte...
geyik olsun ama, yazar başlıklaında olmasın,

geyik olsun ama, ajdar lalesine yapılan gibi abartılmasın,

geyik olsun ama, misal kurban bayramı ile ilgili 329 tane başlık açılmasın,

geyik olsun ama, kimsenin inançları veya inançsızlıkları ile t.şak geçer gibi olmasın,

kısaca geyik abartılmasın.. bunun yanında,

bilgi olsun ama, sözlük osmanlıca sözlük gibi olmasın,

bilgi olsun ama, peşpeşe aynı sitelerden alınan başlıklar copy paste usulü yapılmasın.

bilgi olsun ama, sol frame'nin ebesine atlayarak değil,

kısaca gebeşlik yapmayıp, her şeyi tadında yaşayalım.
gebeş için bkz (#788620)

gebeş kelimesinin anlamı bile sözlükte olduğuna göre sözlük bilgiye doymuştur artık.
(bkz: sözlüğü anlamlandırabilen nadir insan)
bilgiye susamış, bilgi uğruna dağları tepeleri delecek insan yazar.