bugün

futbolculuğu döneminde "hoparlörden soyadı, seyircilerin de isim söylemesi" adeti olmadığı için soyadıyla hatırlanmayan futbolculardır. ilerleyen zamanlarda bu kişi teknik direktör, ya da spor yorumcusu olmamışsa unutulup, tarihe gömülmesi normal olan futbolculardır. kadroyu spikerler B.kemal, K.Kemal gibi sayardı. sen de büyük kemal, küçük kemal diye kadro ezberlerdin. o da yetmez miş gibi formalarda da B.Kemal - K.Kemal - B.Metin - K.Metin diye isimleri geçen futbolculardır. (lan soyadı yok mu bunların? illa ayırmak için büyük - küçük takısı mı koyacan?). ayrıyeten iki ismin yaşıt olması durumunda 1S.B.Kemal - 1S.K.Kemal (1 saat büyük - 1 saat küçük kemal) mi diyeceksin?
sanırım bu nedenle kazım kanat her yazısında adı geçen futbolcuların soyadını da bıkmadan usanmadan kullanmıştır. *
murat murathanoğlu döneminden itibaren, günümüz futbol ve basketbol spikerlerinin terkettikleri eylem.
ronaldo nası hatırlansın ki??
şimdi şahsım için pek birşey ifade etmese de zamanında fifa 99 gibi oyunlarda türk takımlarındaki oyuncular yanlış olurdu mutlaka. ben de takıntılı bir manyak olduğumdan tek tek türkiye ligi takımları yaratır sonra da oyuncuları tek tek gerçeğine benzetmeye çalışırdım. o zamanlar internet falan da yok elimizde(en azından bende). maçlar da şifreli izleyemiyoruz. hiç unutmam radyodan maç dinleyip oyuncu isimlerini not alırdım, sonra maç özetlerinde falan da tipine bakarak gerçeğe benzetmeye çalışırdım. işte o zaman bu soyadını bilmediğim adamlar sorun çıkartırdı. şimdi düşününce ne kadar komik olduğunu görüyorum ama sanki eskiden ottan boktan çok güzel eğlenceler çıkarmaktaymışım. şimdi dünya parmaklarımızın ucunda ama merak ettiğim şeylerin sayısı o kadar azalmış ki. esasında sitemim teknolojiye değil çocukluğun yitmesinedir. daha doğrusu merakın yitmesine.
yabancı oyuncular için geçersizdir. zira onlarda sadece soyadı söylenir; bizde ise isim. dolayısıyla yabancı futbolcuların soyadı asla unutulmaz.
(bkz: davids)
(bkz: ronaldo)
(bkz: takoz recep)
(bkz: ronaldinho)

Aslında soyadı vardır, ama çok uzun olduğundan %99 hatırlanamaz.
(bkz: kaka)
(bkz: elano) sadece ilk adını duyduğumuzdan mütevellit uzunca bir süre bu ad duyulursa unutulabilir soyadı.

ayrıca (bkz: şifo mehmet)
vladimir.*
(bkz: şifo mehmet)

çocukluğumun sorunu.
rüştü rençber/reçber. hangisi olduğu hatırlanmaz.**
kova yaşar.
(bkz: mapezza)
fenerbahçe de ali şen in kaçırarak transfer ettiği bir tarık vardı bilen bilir.