1. 1.
  tarihler 1967 yılını gösterdiğinde ekim devriminin üzerinden 50 yıl geçmişti. sibiryalı komünistler devrimin 100. yılında açılması için sibirya'da novosibirsk kültür merkezine retro-fütüristik bir zaman kapsülü yerleştirdi. sovyetler birliği bilindiği üzere fütürizmin merkezlerinden birisiydi ve orada yaşayan komünistler de bu akıma uyarak bir mektup kaleme almışlardı. ancak, mektubu yazanlar bugünleri görebilseler büyük hayal kırıklığına uğrarlardı. zira devrimin 100. yılında açılması planlanan mektupta sibiryalı komünistler, ay'ın keşfedildiğinden ve mars'a insanlı bir iniş yapıldığından bahsediyorlardı. bu da yetmezmiş gibi dünya'nın ustalıkla donatıldığını düşünüyorlardı. sibiryalı komünistlerin gelecek tasavvuru kısmen gerçekleşti ancak onların düşünceleri kadar ileri gidilemedi. ay'da bir adım atıldı ve mars'a insansız araçlar gönderildi. ama ikisiyle ilgili birçok film yapıldı. mektupta başka neler yazıyordu biraz daha inceleyelim isterseniz.
  "biz, diğer, dünya dışı medeniyetlerin temsilcileri ile kültürel ve bilimsel işbirliğine ilişkin görüştüğünüzü düşünüyoruz" ifadeleri mektubun anafikrini oluşturuyordu. bununla birlikte mektubu yazanların düşünmediği hatta belki gerçek olmasını dahi istemedikleri bir şey daha vardı: komünizmin çözülüşü...
  zira bunu bir cümleyle şöyle belirtmişlerdi: "biliyoruz, zamanımız ilginç, ama sizinki daha ilginç. komünizmi kurduk ve siz komünizm altında yaşıyorsunuz." kapsülün açılış töreninde mektubu yazanların anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve kimse onların komünist hayallerini parçalanmış gerçekler olarak görmedi.
  ++++ (sovyet zaman kapsüllerinden çıkan notlar)++++
  sovyet halkından pek çok kişinin kaleme aldığı kısa metinler söz konusu kapsüllerde muhafaza edilerek yıllarca saklanır. karadeniz’e bırakılan zaman kapsüllerinden biri(ekim2017) gün yüzüne çıkarılır ve içinden geleceğe bırakılmış oldukça ilginç notlar çıkar.
  ++olga şvidkova isimli beşinci sınıf öğrencisinin geleceğe bıraktığı not şöyle: “dondurmayı bedava yiyebileceğimiz, sinemaya bedava gideceğimiz, ödevlerimizin makinelerle yapılacağı, robotların sabırlı öğretmenlerimiz olacağı bir komünizm dönemi hayal ediyoruz”
  ++olga pupko öğrencinin notu ise şu şekilde: “sizi kıskanıyorum, çünkü böyle harika bir ülkenin 100. yıldönümünü kutladığı bir zamanda yaşıyorsunuz. uzay yolculuğuna çoktan tanıklık etmiş, başka bir gezegende yaşıyor olacaksınız. ancak dünya’yı unutmayın. sizin yaşadığınız dönemde muhtemelen ölümsüzlük konusu da çözüme kavuşmuş olabilir”
  ++yuri levitan adlı ünlü radyo spikerinin notunda ise şu satırlar kaleme alınmış: “sevgili yoldaşlar, torunlarımız. bizleri iyi bir sözle anın. sizlerin barış, iyilik ve komünizm bayrağını gururla taşıyacağınızı ve başka nesillerin güvenli ellerine devredeceğinize inanıyoruz”
  ++insan ilişkileri üzerine düşünen dokuzuncu sınıf öğrencisi yury zambrovsky, bu konu hakkında şunları not düşmüş: “50 yıl içinde bir arada yaşama sistemi daha iyiye gidecek ve insanlar ilişkilerinde daha hassas ve nazik olacak.”

  (kapsüllerde saklanan mektupların büyük bir çoğunluğu, “sevgili torunlarımız, komünizmle yaşadığınız için çok şanslısınız. ay’a gidin. geleceğinizin temellerini atanlar bizdik” notuyla başlıyor.)
  ... deus