bugün

Rusyada komünizm ilan ediliyor herkese eşit paylaşıp mutlu olacaklar güya.

Herkese bedavadan maas baglarsan insanlar niye hayvanlarin boku ile ugrasinki?

Ilk sene rusyada tarim üretimi yariya düşüyor acliktan milyonlarca kisi ölüyor.

Çozum buluyorlar her eyalet kendi ürettiğini yesin diye kanun çıkarıyolar. Ukraynada kuraklık oluyor milyonlarca kişi açlıktan ölüyor, stalin denen diktatör ukraynalıların açlıktan öldüğünü 6 ay sonra öğreniyor çunki herkes staline ağzını açmaya korkuyor.
Çunki yoldaş stalin ne zaman bişey ters giderse o şeyin ters gitmesinin insanların hainliğinden ötürü olduğunu düşüp önüne geleni idam eden bir kaçık.

Vs vs vs.

Sosyalist cumhuriyet falan değil düpedüz geri zekalı diktatör tiranı!
1980 lerde doğu avrupalı ve orta asyalı halklara batılılara karşı üstün birer rakip olma fırsatı tanımış, emekçilerin, işçilerin, köylülerin taşrada silahlanıp çarı (kral ) ve burjuva sınıfını devirerek kurduğu bir yönetimdi.
Ken Shirriff ten.

Eski bir Sovyet TTL mantığı entegre devresinin içine bakmak

burada Soyuz uzay saatinde kullanılan 1980'lerden kalma bir çip incelenecektir. Aşağıdaki mikroskop fotoğrafı, paketin içindeki küçük silikon kalıbı güzel, geometrik bir düzende göstermektedir. Bu fotoğrafta silikon pembemsi veya morumsu görünürken üstteki metal kablo katmanı beyazdır. Çipin kenarı etrafındaki bağ telleri (siyah), çip üzerindeki pedleri çipin pinlerine bağlar. Çip üzerindeki minik yapılar dirençler ve transistörlerdir
görsel
sovyet (134LA8) NAND kapısı entegre devresinin fotoğrafı.

Çip aşağıda gösterilen saatte kullanılır. Soyuz uzay görevinde uçan bu dijital saati yakın zamanda elde ettik. 1 Saat, üstteki LED hanelerde zamanı gösterir ve alt LED'lerde bir kronometre sağlar. Alarm özelliği, önceden ayarlanmış bir zamanda harici bir devreyi etkinleştirir. Bu saatin içinde tek bir saat çipi olmasını bekliyordum ancak saat, on devre kartı üzerinde 100'den fazla entegre devreyle şaşırtıcı derecede karmaşık.
görsel
Soyuz'dan kapağı çıkarılmış uzay saati.

görsel
Kablo demetleri, panoların birbirinden ayrılabileceği şekilde düzenlenmiştir. Saatin zamanlamasını kontrol eden kuvars kristali üst ortada görülüyor. Saatin güç kaynağı, çoklu yuvarlak indüktörlerle birlikte sağdaki panolardadır.

Sovyet entegre devreleri

Saat, güvenilir, ucuz ve kullanımı kolay olması nedeniyle 1970'lerden 1990'lara kadar popüler olan bir tür dijital mantık olan TTL entegre devrelerinden yapılmıştır. (Eğer hobi olarak dijital elektronikle uğraşıyorsanız, muhtemelen 7400 serisi TTL çiplerini biliyorsunuzdur.) Basit bir TTL çipi, 4 NAND kapısı veya 6 invertör gibi yalnızca birkaç mantık kapısı içeriyordu; daha karmaşık bir TTL çipi ise, 4 bitlik bir sayaç gibi işlevsel birim. Sonunda TTL, çok daha az güç kullanan ve çok daha yoğun olan CMOS çiplerine (modern bilgisayarlardaki çipler) yenildi.

Aşağıdaki fotoğraf metal kapağı çıkarılmış bir çipi göstermektedir. Minik silikon kalıp, kalıbı pimlere bağlayan bağ telleri ile ortada görülebilmektedir. Bu entegre devre çok küçüktür; seramik ambalaj 9,5 mm × 6,5 mm olup, tırnaktan oldukça küçüktür. Bunun gibi bir çipi açmak için normalde onu bir mengeneye koyarım ve ardından bir keski ile dikiş yerine vururum. Ancak bu durumda talaş kendi kendine patladı; ben çekiç ararken mengenenin uyguladığı baskı nedeniyle tepe aniden fırladı.

görsel
Metal kapağı çıkarılmış entegre devre, içindeki minik silikon kalıbı gösteriyor.

görsel
Sovyet (134LA8) entegre devresinin pin numaralarıyla mantık diyagramı.

Sovyetler Birliği, entegre devre geliştirmede ABD'nin yaklaşık 9 yıl gerisindeydi. 7 Sovyetler Birliği'nin birçok Batılı entegre devreyi kopyalaması olmasaydı, gecikme çok daha büyük olurdu. Sonuç olarak, Sovyet TTL çiplerinin çoğunun Batılı eşdeğerleri var. 4 Ancak incelediğim 134ЛА8 yongası, Western chip 8'den iki olağandışı özelliğiyle farklı. ilk olarak, harici dirençlerin sayısını azaltmak için bu çip, çip üzerinde istenildiği gibi bağlanabilen iki çekme direnci içerir. ikincisi, çip, dirençler tarafından kullanılan iki pimi serbest bırakan iki NAND geçidi girişini paylaşıyor. Böylece Sovyetler Birliği entegre devreleri kopyalasa da aynı zamanda yaratıcı bir şekilde kendi çiplerini de tasarlıyordu.

görsel
Entegre devre kalıbı üzerindeki bir direnç.

Bu çip, diğer TTL çipleri gibi, bipolar NPN transistörleri kullanıyor. Bu transistörlerde emitör için N tipi silikon, taban için P tipi silikon ve toplayıcı için N tipi silikon bulunur. IC'de transistörler, farklı özelliklere sahip katmanlar oluşturmak için silikonun katkılanmasıyla oluşturulur. Yığının alt kısmında, toplayıcı, N-tipi silikon (aşağıdaki geniş yeşil alan) oluşturacak şekilde katkılanmış transistörün büyük kısmını oluşturur. Kolektörün üstünde ince bir P-tipi silikon bölgesi tabanı oluşturur; burası ortadaki kırmızımsı bölge. Son olarak tabanın üstünde küçük kare N tipi bir emitör oluşturulur. Bu katmanlar transistörün NPN yapısını oluşturur. Toplayıcıya ve tabana giden metal kabloların, transistörün ana gövdesinden uzakta, yan tarafta olduğuna dikkat edin.
görsel
Entegre devre kalıbı üzerindeki bir giriş transistörü. Transistör, onu diğer transistörlerden ayırmak için bir izolasyon halkası (koyu renk) ile çevrelenmiştir.

TTL devreleri tipik olarak her giriş için bir tane olmak üzere birden fazla yayıcıya sahip transistörler kullanır ve bu yukarıda görülebilir. Çoklu emitörlü bir transistör tuhaf görünebilir, ancak bir entegre devre üzerine bir transistör oluşturmak oldukça kolaydır. Yukarıdaki transistörün bağlı iki emitörü vardır. Yakından incelendiğinde dört yayıcının olduğu görülüyor ancak kullanılmayan alt iki yayıcının tabana kısa devre yaptığı görülüyor.

Çip üzerindeki çıkış transistörleri çipten harici sinyal üretir, dolayısıyla diğer transistörlerden çok daha yüksek akımı desteklemeleri gerekir. Sonuç olarak diğer transistörlerden çok daha büyüktürler. Daha önce olduğu gibi, transistörün büyük bir N tipi kolektör bölgesi (yeşil), üstte bir tabanı (pembe) ve ardından tabanın üstünde vericisi vardır. Çıkış transistörü, önceki transistörün küçük kare kontakları yerine, metal katman ile silikon arasında uzun kontaklara sahiptir. Verici ("U" şeklinde kablolanmıştır) da çok daha büyüktür. Bu değişiklikler transistörden daha fazla akımın akmasına izin verir. Aşağıdaki fotoğrafta soldaki transistörün metal tabakası yoktur, dolayısıyla silikon özellikleri daha belirgindir. 9 Sağdaki transistör metal kabloları göstermektedir.
görsel
Entegre devre kalıbındaki iki çıkış transistörü. Soldaki kullanılmazken sağdaki ise metal katmanla devreye kablolanmıştır.

TTL NAND geçidi nasıl çalışır?

Aşağıdaki şema çipteki açık toplayıcı NAND kapılarından birini göstermektedir. Bu paragrafta devrenin kısa bir açıklamasını yapacağım; isterseniz bunu atlayabilirsiniz. 10 Devreyi anlamak için öncelikle girişin 0 olduğunu varsayalım. R1 direncinden ve Q1 transistörünün tabanından geçen akım, transistörün emitörü ve düşük giriş üzerinden dışarı akacaktır. Transistör Q2 kapalı olacaktır, dolayısıyla R3, Q3'ün tabanını aşağıya çekerek Q3'ü kapatır. Böylece çıkış değişken olacaktır (yani açık kolektör 1 çıkışı). Öte yandan, her iki girişin de 1 olduğunu varsayalım. Şimdi R1'den geçen akım bir girişten geçemez, dolayısıyla Q1'in toplayıcısından (yani geriye doğru) ve Q2'nin tabanına akarak Q2'yi açar. Q2, Q3'ün tabanını yükseğe çekecek, Q3'ü açacak ve çıkışı aşağıya çekecek. Böylece devre, her iki girişin de yüksek olması durumunda 0 çıkışı veren bir NAND geçidi uygular. Q1'in normal bir transistör gibi davranmadığını, bunun yerine "akımı yönlendirdiğini" ve akımı R1'den bir yöne veya diğerine yönlendirdiğini unutmayın.

Aşağıdaki diyagram, şematikle eşleşecek şekilde etiketlenmiş NAND geçitlerinden birinin bileşenlerini göstermektedir. (Çip üzerindeki diğer üç NAND geçidi de benzerdir.) Geçidin kablolaması çoğu entegre devreye kıyasla basittir; metal izleri (beyaz) takip edebilir ve kabloları şematik ile eşleştirebilirsiniz. Zemin pedinden Q3'e kadar olan sarma yoluna dikkat edin. Q1 iki emitörlü bir transistördür, Q3 ise büyük bir çıkış transistörüdür. Kullanılmayan iki transistör Q2'nin altındadır.
görsel
amerikanın zaferi türkiyenin zaferi değil yalnız! abd nin arap petrolünü sevk etmek için karakol olarak kullandığı israil yüzünden etrafı bop mahsulü projelerle kuşatılmış, uyuşturucu kartellerinin cirit attığı, binlerce genç kızın onlyfans müptelası haline geldiği, evrim kuramı ve felsefenin yasaklandığı, şirketleşmiş tarikatlar ve yalı çocuğu seküler milyarder simalarla yozlaşıp çürüyen ülkemizin hiçbir geleceği yok artık!
rusyanın, çinin geleceği bize göre binlerce kat daha parlak!

kapitalist sermayeye teslim edilen türkiyenin ileride bir gün afganistan ve iranla aynı kaderi paylaşması kaçınılmaz gibi görünüyor!

daha fecisi de suriye ve ırak işgallerinde yaşanan faciaların burada da gerçekleşme ihtimali! yükselen selefizasyon trendiyle beraber!
Evrim teorisi der ki. Ortama uyum sağlayan yaşar ve türünü devam ettirir. Sağlayamayan yok olur gider. Yaşamak ya da yok olmak seçim senin. Gücünün üzerinde efelenirsen öküz olmak isteyen kurbağa masalında ki kurbağa gibi olursun. Patlar ölürsün. Seçim senin. Bunun için çok iyi diplomatik misyonun olması gerekir. Ama tabii onlar monşer canım. Eyyy dünya sen kimsin beeee.
kapitalizmin meksika, türkiye, iran, suudi arabistan, katar, kenya, nijerya, güney afrika, brezilya gibi onlarca ve yüzlerce başarısız, vasat örneği varken sovyet kültürünü, sosyal devlet anlayışını örnek alan japonların, kanadalıların ve finlandiyalıların abd li ve ingiliz liberteryen ve evangelist anglosaksonlara birçok konuda fark atması tesadüf olmasa gerek.

abd bugün yarı iletken imalatında hong kong-tayvan ekonomisinin onlarca sene gerisinde, tmsc yi taklit etmeyi bile beceremiyorlar artık.

birçok high tech markası tayvanlı çinli, hollandalı, norveçli, finlandiyalı, japon, koreli devlet destekli şirkete ait.
Türkiye'deki komünistlerin 1980 darbesinden sonra kaçmadığı ülke. Halbuki topraklarının bir kısmı avrupa'da sayılır. Balkanlar (Yunanistan hariç) ellerindeydi. Ama bizim solcular ne hikmetse Fransa'ya, almanya'ya kaçtılar. Aynı şeriattan avrupaya kaçıp avrupada şeriat yürüyüşü yapan bedeviler gibiler amk. ikiyüzlülük dincilerde ve komünistlerde temel ozellik.
medya tarafından, kalıp cümleler ile devamlı saldırılan ülke.

sol haber'den bir köşe yazısı:

"Eğitim: Sosyalizmin eğitime ve bilime verdiği önem Sovyetler Birliği'nde de çok önemli bir konuydu, bu yüzden eğitim parasız hale getirildi. Eğitimin ücretsiz olması tüm eğitim sorununu çözmeyeceği için, Lenin'in 26 Aralık 1918’de ülkedeki okur-yazar oranını arttırmak için okuma yazma seferberliği başlatmasıyla, okuma yazma oranı 1926'da %51'e ve 1939'da %81'e yükseltilmiştir. Sovyet ülkelerinde çok yönlü gelişkin bireylerin yaratılması sağlanmıştır. Normal eğitimin dışında, sosyalist bireyin toplum için önemli olduğu düşünülerek politeknik eğitim verilmesi sağlandı. Politeknik eğitim sayesinde çocuklar paylaşımcılığı öğrenerek bencillikten uzaklaştı ve kollektif bir bilince sahip oldular.

Sağlık: Karı değil insanı merkezine koyan sosyalizm, eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da epey yol katetti. Ekim Devrimi ile birlikte dünyada ilk bağımsız sağlık bakanlığı kuruldu. Sovyetler, sağlık sorunlarana çözüm getirebilmek için "feldsher" denilen sağlık eğitimi görmüş yardımcı sağlık personeli yetiştirdi. Hekimlerin denetiminde bu kişilerden koruyucu hizmetler, aşılama, ilk yardım, ishal, solunum yolu enfeksiyonları gibi önlenebilir hastalıkların tedavisi, hasta sevki, sağlık eğitimi gibi konularda yararlanıldı. ABD'deki siyah ayrımı gibi faşist düşüncelerin olmaması herkesin eşit ve ücretsiz sağlıktan yararlanmasını sağlamıştır.

Kültür ve Aydınlanma: Elbette burjuvaziye karşı savaşın önemli ayaklarından biri kültür ve aydınlanmadan geçer. Sovyetler Birliği eşitlikçi ve paylaşımcı düşünceyi topluma anlatabilmek ve toplumun aydınlanmasını sağlayabilmek zorundaydı. Kapitalizmin parayı merkezine koyan kültür-sanat anlayışına karşı Sovyetler Birliği, Proleter Yazarlar Örgütü'nü kurdu. Herkesin kültürel gelişimini artırabilmek için kitapların, süreli yayınların (dergiler) ve kültürel etkinliklerin fiyatını minimum düzeye indirdi. UNESCO verilerine göre Sovyet insanları diğer ülkelerin insanlarına göre daha çok film izliyor, kitap okuyor ve müze ziyaret ediyordu. Tiyatrolara ve diğer kültürel etkinliklere giden insanların sayısı toplam nüfusun yarısına denk düşüyordu.

Kadın: Dünyada kadınları ikinci plana atmak ve kadınları bir meta gibi görmekten uzak ilk deneyim Sovyetler Birliği ile oluşturuldu. Devrimden sonra ilk düzenlemeler kadınlar için yapılmıştı. Erkek ve kadın arasındaki tüm eşitsizlikler yasalar dahilinde kaldırıldı, eşit hak ve sorumluluklar tanındı. Kadınlara eşit iş, eşit ücret, eşit dinlenme, toplumsal güvenlik ve eğitim olanağı sağlandı. Evliliklerde dini baskılar kaldırıldı. Kürtaj yasal ve ücretsiz hale getirilmiştir. Kadınların parayla satın alınamayacağını ve bu şekilde ilişkiye girilmemesi için çalışıldı. Her alanda erkeklerle eşit haklara sahip olabilmişlerdi.

Din: Günümüzde bile derin tartışmalara yol açan konulardan biri olması nedeniyle önemlidir din. Sovyetler Birliği dine inanan veya inanmayan insanları eşit kılmak zorundaydı çünkü sosyalizm bunu gerektirirdi ve böyle de oldu. insanların dine inanma ve inanmama özgürlüğü sağlandı, ayrımcılıkların ortadan kalkması için resmi belgelerden din ibaresi kaldırıldı. Dini kurumların devletten ve devlet kurumlarından ayrılması sağlanmıştır. insanların vicdanını kullanarak onlara baskı uygulayan dini örgütler kaldırıldı."

iNGiLiZ-SOVYET GENÇLiK DOSTLUK iTTifakı'nın eğitim hakkında çalışma taslağı:

"SSCB anayasasına göre herkes için ücretsiz eğitim sağlanır ve 15 yaşına kadar zorunludur.

Sovyet Anayasası'nın 121. maddesi şöyledir: "Vatandaşlar SSCB'nin eğitim hakkı vardır. Bu hak, evrensel, zorunlu ilköğretim; eğitimin, yüksek öğrenim de dahil olmak üzere ücretsizdir; bir devlet sistemi tarafından Yüksek Seviyedeki Öğrencilerin Ezici Çoğunluğu için Burslar eğitim kurumları; okullarda talimat vererek ana dilde ve özgür örgüt tarafından yürütülür. Emekçiler için mesleki, teknik ve agronomik eğitim fabrikalar, Devlet çiftlikleri, makine ve traktör istasyonları ve kolektif çiftlikler."

Dersler, SSCB'nin farklı Cumhuriyetlerinin ana dillerinde verilmektedir.

Erkekler ve kızlar her zaman birlikte eğitilir.

Son zamanlarda yüksek öğrenim için küçük bir ücret getirildi. 15 yaşında. Bununla birlikte, belirli bir standarda ulaşan tüm öğrenciler, burs verildi. Burslar, gerekirse, Öğrenciyi okurken tutmak, tarafından sorulan ortak bir soru Sovyet öğrencilerden yurt dışından gelen öğrencilere; "Ne kadar maaş alıyorsun Ülkenizde mi okuyorsunuz?"

Ücretsiz endüstriyel eğitim verilmektedir.

Eğitim, okulların sınıflarıyla ve hatta gençlerle sınırlı değildir halk. Çoğu insanın hayatının bir parçasıdır. Biri Yol gösterici ilkeler, eğitimin gerçek yaşamın bir parçası olması gerektiğidir ve sadece kitap öğrenimi değil; çocukların olmaya hazırlandığı işçiler ve toplumun yararlı üyeleri ve eğitimlerinin Onlara gelecekleri için çok yönlü bir temel vermek.

Sovyetin kurulmasından önce evrensel bir eğitim yoktu Hükümet, böylece milyonlarca çocuk hiç okula gitmedi. Köylü nüfusun kitlesi cahil, cahil, doluydu batıl inançla.

Ulusal azınlıklar için işler özellikle kötüydü, çünkü Hükümetin politikası, ulusların kültürünü ezmekti. Ukraynalılar ve Gürcüler. Kendilerininkini kullanmalarına izin verilmedi gazetelerde, kitaplarda veya mahkemelerde diller; gidenler okul Rusça öğretildi.

okul öncesi eğitim:

isteğe bağlı bir sistem Sekiz yaşın altındaki çocuklar için okul öncesi eğitim başlatıldı Sovyet rejimi altında. Bundan önce sadece 550 kişilik hüküm vardı kreşlerdeki çocuklar. Kreşlerdeki yer sayısı arttı 1932'de 600.000'den 1937'de üç milyonun üzerine çıktı ve o zamandan beri yükseldi.

Kreşler genellikle fabrika gibi bir iş yerine bağlanır. veya bir kollektif çiftlik veya biri birkaç apartman bloğuna hizmet edebilir. Ebeveynler, fabrikaların, çiftliklerin Yönetim ve Sendika Komiteleri, vb. bulundukları yerde ve Sağlık Komiserliği, Kreşlerin işletilmesinde işbirliği yapın. Çalışan anneler ayrıldığında kreşlerdeki küçük bebekler, onları beslemek için zaman alırlar ve Bu nedenle iş yerlerine yakın olmaları önemlidir. Burada Bayan tarafından tipik bir kreşin tanımından bazı alıntılardır.
Beatrice Kralı: -

"Odalar çok geniş ve yüksek, maksimum ışık alıyor.... Her odada çocukların yaz kış uyuduğu bir veranda vardır. Şef yemeklerin hazırlandığı büyük bir mutfak da bulunmaktadır çamaşır olarak. Kreşin döşenmekte olan önemli bir zemini var ziyaretim sırasında oyun alanları ve bahçeler olarak dışarıda. Her grup (12'den 15'e kadar) sorumlu nitelikli bir kişiye sahiptir. eğitimsiz görevli.... Kreş en güçlü merkezlerden biridir ebeveynlerin eğitimi için."

Anaokulu bebek okulları kreşlerin çalışmalarına devam ediyor, devam hala gönüllü. Bunlara katılan çocuk sayısı arttı 1928'de 800.000'den 1933'te bir buçuk milyona ve üç buçuk milyona 1940'ta yarım milyon. Ebeveynler ve öğretmenler arasındaki işbirliği çok okulla aylık olarak yapılan bir Veli Konseyi toplantısı aracılığıyla kapatın personel. Ebeveynlerin okulu ziyaret etmeleri ve öğretmenlerin Çocukların evlerini ziyaret edin. Çocukların birkaç dersi var yaşa göre bol oyun, yemek ve uyku. Örgün eğitim altı yılda başlar."
amerikan saksocusu dinci ırkçı yobazlar kendi imkanlarıyla tek bir transistör üretmeyi becerememişken, 70 lerde içinde on binlerce transistör bulunan bilgisayarlar sovyetlerindi hep. abd den sonra.
Leonid brejnev devrini bilirim.
Silktim öldü.
bunlar allahı inkâr etmişlerdi. allah'ın gazabına uğradılar.
avrupa'nın içinden geçen koca ayı.
17 mayis 2014 tarihinde motorsiklet ile büyük sibirya türü yapacagim.