1. 1.
  aynı zamanda muhtar olması muhtemel esnaf kişisi
  1 ... olric
 2. 2.
  diplomasını duvara asarak mahalle halkını en iyi analiz eden, dertlerine derman üreten, biraz da dedikoducu olan amcadır.
  ... palta
 3. 3.
  dilomalı hıyarcı dan daha şanslı amca.
  diploma para etmedi ama param vardı açtım bakkalımı...
  sattım anasını...
  ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  meslegini icra etmek icin mukemmel bir ortam bulmus insan. musterilerini cesitli "bilimsel" analizlere tabi tutarak, yandaki iktisat mezunu manav kardesin yardimiyla satislarini artiracak duzenleme ve kampanyalara yol alabilecegi gibi, mahalleyi tarihi konteksinde degerlendirerek, on sene sonrasina dair mukemmel tespitlerde de bulunabilir. yakindaki eczane sahibi psikolog arkadasiyla birlik olup, mahallenin sosyal psikolojisine dair arastimalar yurutebilecegi gibi, cografya mezunu tupcuyle birlikte, iklim ve cograf etmenlerin sosyal yapiyi nasil degistirdigi konusunda da tezler sunabilirler. hatta bi de siyaset bilimleri mezunu bir muhtarlari varsa bu arkadaslarin, kahvede aksamlari muhabbetin tadina diyecek olmaz.

  -haci al sana duses.. aldim kapiyi.. hahahaha..
  -olm o diil de bu adamlar bu kadar cok ekmek tuketirlerse, tayyip gene secilir gibi gozukuyor.. ne diyosun?
  -hocam bu topraklarin insani, 1908'de nasil ittihatcilari secip, prens sabahattin'i dusurduyse, besim tibuk'u da aynen boyle bezdirdiler.
  -ustad, o diil de.. retorik onemli bi sey yani. ama sen gelip de kayseri'ye liman yapicam dersen o zaman kimse takmaz tabi seni.
  .....

  not: ugrastim, ugrastim ama tek basina sosyolojiyle yapabilecegi hic bi sey gelmedi aklima. ne kadar suni bi ayrimin sonucu yahu bu bilim dali.
  1 ... child
 5. 5.
  ülkemizde gerçekleşmesi bendenizi zerre kadar şaşırtmayacak durumdur. nice akademisyenlerimiz, bilimadamlarımız yıllarca emek verdileri çalışmalarının karşılığını malesefki alamamaktadırlar. başlığı biraz örneklendirmek gerekirse, izmir inciraltında yurtkur un yurtlarının karşısındaki kıyıda yaşayan, balıkçılık yapan nev-i sahsına münhasır kişilerden bahsedilebilir. bu kişiler tüm geçimini balıkçılıktan saglar, aralarında 3-4 dil bilen prof. lar bulunur. 80 darbesinden sonra meslekleri ellerinden alınmış sol görüşlü akademisyenlerdir, hayata bu düzene küslerdir. akşamları köhne balıkçı barınaklarında şarap içer, balıklarını şaraplarını öğrencilerle paylaşırlar. muhabbetin, geyiğin alasını yaparlar..
  1 ... lazy pigeon
 6. 6.
  benim durumumdan pek de farksız sayılmayan amcadır, en azından para kazanıyor :-) (bkz: sosyoloji mezunu sözlük yazarı)
  1 ... dahii
 7. 7.
  toplum bilimini direk icine girip empoze etmek amaclı bakkal dükkanı acmıs kisi olması kuvvetle muhtemeldir.
  1 ... karpuzkabugu
 8. 8.
  bilimsel anliz yapıp toplumun yapısını daha iyi anlamak için bakkallık yapan kişidir.
  ... ozgun
 9. 9.
  Bu amcanın bir arkadaşı vardır o da hukuku bırakmış ayakkabı tamircisi olmuştur.
  Bu amcaların yaşlarından anlaşıldığı gibi ÖSS nin olmadığı zamanlarda söz konusu okulları kazanmışlardır.*
  ... fehimsiz ekmek
 10. 10.
  görüklede bir örneği bulunmaktadır ancak kendisi bakkal değil telefoncudur çünkü bu memlekette sosyologların para kazanması pekte mümkün değildir!
  1 ... denizzz